Sikerrel zárult a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az MTA ATK Agroverzum Tudományos Élményközpont által megrendezett "Tudományról mindenkinek" négynapos eseménysorozat Martonvásáron. A szórakoztató - ismeretterjesztő programokon, rendhagyó parksétákon és kutatótömb látogatásokon az MTA Agrártudományi Kutatóközpont kutatói és tudományos munkatársai kb. 250 látogatót, elsősorban általános- és középiskolás diákokat fogadtak.
A résztvevők laborlátogatások keretében bejárhatták a Martonvásáron folyó kutatói munka néhány igazán érdekes helyszínét és megismerkedhettek az itt folyó kutatói munka izgalmas témáival. Megnézhették például a Magyarországon egyedülálló Fitotron klímakamráit, amely a klímaváltozásnak ellenállóbb növények nemesítésével kapcsolatos kutatások egyik fő helyszíne, és a Lisztlabort, ahol a magyarországi búzatermesztés jelentős részét kitevő vetőmagok előállításához kapcsolódó kutatások folynak.
A rendkívül népszerű laborlátogatásokon kívül az érdeklődők a Brunszvik-kastély parkjában és a nemrég megújult Brunszvik-kertben ismeretterjesztő sétákat tehettek és olyan kérdésekre kaphattak válaszokat, mint például, hogy hogyan készülnek a fák a télre vagy hogyan kapcsolódik össze a tudomány, a zene és a történelem.
A programok külön érdekessége volt, hogy a laboratóriumokban az MTA ATK kutatói, tudományos munkatársai személyesen tartották a bemutatókat, ismeretterjesztő előadásokat szórakoztató, a diákok érdeklődéséhez és tudásához igazodó formában.
A Fitotronban így a klímakutatásokról szóló kutatói bemutatókat, ismertetőket dr. Jäger Katalin, az MTA ATK Növényi Sejtbiológiai Osztály osztályvezetője, a Lisztlaboros előadásokat, bemutatókat pedig dr. Rakszegi Mariann, a Kalászos Gabona Nemesítési Osztály tudományos főmunkatársa vezette. A természetre, a tudomány, zene és történelem kapcsolatára koncentráló parksétákat a látogatók számára Lenkefi István szórakoztató formában megvalósuló ismeretterjesztő előadásai tették emlékezetessé.
A november 7 – 10-ig tartó eseménysorozat programjaira a résztvevői helyek hamar beteltek, a program teltházas volt. E négy nap nagy sikerére való tekintettel az elkövetkező hónapokban még hasonló eseményeket szervez majd a februári nyitás előtt az Agroverzum szakmai csapata.
Az MTA első tudományos látogatóközpontja, az Agroverzum Tudományos Élményközpont, amely az Agrárinnovációs Centrum (AIC) projekt keretében valósul meg jövő év februárjától várja majd látogatóit, e négy nap eseményeihez hasonlóan érdekes, ismeretterjesztő programokkal Martonvásáron. Aktuális információkért érdemes lesz majd figyelemmel kísérni az Agroverzum Tudományos Élményközpont facebook oldalát.
Jelen sajtóanyag és további képek/tartalom letölthetők az alábbi hivatkozásról és szabadon felhasználhatók „MTA Agrártudományi Kutatóközpont” forrásmegjelölés felhasználásával:
https://drive.google.com/drive/folders/1IEN9X-N0pehlPQWTJJy7p36YvZgYk0O0