Agrárközélet

Nagy sikert aratott a „Tudományról mindenkinek” programsorozat

MTA Agrártudományi Kutatóközpont

Sikerrel zárult a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az MTA ATK Agroverzum Tudományos Élményközpont által megrendezett "Tudományról mindenkinek" négynapos eseménysorozat Martonvásáron. A szórakoztató - ismeretterjesztő programokon, rendhagyó parksétákon és kutatótömb látogatásokon az MTA Agrártudományi Kutatóközpont kutatói és tudományos munkatársai kb. 250 látogatót, elsősorban általános- és középiskolás diákokat fogadtak.

A résztvevők laborlátogatások keretében bejárhatták a Martonvásáron folyó kutatói munka néhány igazán érdekes helyszínét és megismerkedhettek az itt folyó kutatói munka izgalmas témáival. Megnézhették például a Magyarországon egyedülálló Fitotron klímakamráit, amely a klímaváltozásnak ellenállóbb növények nemesítésével kapcsolatos kutatások egyik fő helyszíne, és a Lisztlabort, ahol a magyarországi búzatermesztés jelentős részét kitevő vetőmagok előállításához kapcsolódó kutatások folynak.

A rendkívül népszerű laborlátogatásokon kívül az érdeklődők a Brunszvik-kastély parkjában és a nemrég megújult Brunszvik-kertben ismeretterjesztő sétákat tehettek és olyan kérdésekre kaphattak válaszokat, mint például, hogy hogyan készülnek a fák a télre vagy hogyan kapcsolódik össze a tudomány, a zene és a történelem.

A programok külön érdekessége volt, hogy a laboratóriumokban az MTA ATK kutatói, tudományos munkatársai személyesen tartották a bemutatókat, ismeretterjesztő előadásokat szórakoztató, a diákok érdeklődéséhez és tudásához igazodó formában.

A Fitotronban így a klímakutatásokról szóló kutatói bemutatókat, ismertetőket dr. Jäger Katalin, az MTA ATK Növényi Sejtbiológiai Osztály osztályvezetője, a Lisztlaboros előadásokat, bemutatókat pedig dr. Rakszegi Mariann, a Kalászos Gabona Nemesítési Osztály tudományos főmunkatársa vezette. A természetre, a tudomány, zene és történelem kapcsolatára koncentráló parksétákat a látogatók számára Lenkefi István szórakoztató formában megvalósuló ismeretterjesztő előadásai tették emlékezetessé.

A november 7 – 10-ig tartó eseménysorozat programjaira a résztvevői helyek hamar beteltek, a program teltházas volt. E négy nap nagy sikerére való tekintettel az elkövetkező hónapokban még hasonló eseményeket szervez majd a februári nyitás előtt az Agroverzum szakmai csapata.

Az MTA első tudományos látogatóközpontja, az Agroverzum Tudományos Élményközpont, amely az Agrárinnovációs Centrum (AIC) projekt keretében valósul meg jövő év februárjától várja majd látogatóit, e négy nap eseményeihez hasonlóan érdekes, ismeretterjesztő programokkal Martonvásáron. Aktuális információkért érdemes lesz majd figyelemmel kísérni az Agroverzum Tudományos Élményközpont facebook oldalát.

Jelen sajtóanyag és további képek/tartalom letölthetők az alábbi hivatkozásról és szabadon felhasználhatók „MTA Agrártudományi Kutatóközpont” forrásmegjelölés felhasználásával:

https://drive.google.com/drive/folders/1IEN9X-N0pehlPQWTJJy7p36YvZgYk0O0

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

A Bayer elkötelezett a fenntarthatóbb élelmiszer-termelési rendszer mellett

2019. október 15. 04:37

A Bayer tavaly az összes versenytársánál többet – pro forma számítások szerint 2,3 milliárd eurót – fordított Crop Science üzletága kutatás-fejlesztési tevékenységeire a mezőgazdaságban.

Extrém szárazságra kell számítanunk

2022. július 5. 17:32

A jövő ökoszisztémáit az éghajlatváltozás hatására kialakuló szárazság fogja meghatározni.

Kutatás: növényvédő szerként is alkalmazhatóak az aranyvessző egyes komponensei

2022. július 13. 12:40

Az idegenhonos aranyvesszőfajok bioaktív anyagainak környezetbarát növényvédőszerként való alkalmazhatóságát mutatták ki a kutatóik.

Az almamoly elleni biológiai védekezés lehetősége

2021. augusztus 16. 06:36

Az almamoly esetében néhány kulcsfontosságú növényvédő szer elvesztése, a rezisztencia megjelenése, és egyes szermaradékokkal kapcsolatos aggályok miatt szükségessé vált alternatív növényvédelmi megközelítések kidolgozása.