Agrárközélet

Nagy sikert aratott a „Tudományról mindenkinek” programsorozat

MTA Agrártudományi Kutatóközpont

Sikerrel zárult a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az MTA ATK Agroverzum Tudományos Élményközpont által megrendezett "Tudományról mindenkinek" négynapos eseménysorozat Martonvásáron. A szórakoztató - ismeretterjesztő programokon, rendhagyó parksétákon és kutatótömb látogatásokon az MTA Agrártudományi Kutatóközpont kutatói és tudományos munkatársai kb. 250 látogatót, elsősorban általános- és középiskolás diákokat fogadtak.

A résztvevők laborlátogatások keretében bejárhatták a Martonvásáron folyó kutatói munka néhány igazán érdekes helyszínét és megismerkedhettek az itt folyó kutatói munka izgalmas témáival. Megnézhették például a Magyarországon egyedülálló Fitotron klímakamráit, amely a klímaváltozásnak ellenállóbb növények nemesítésével kapcsolatos kutatások egyik fő helyszíne, és a Lisztlabort, ahol a magyarországi búzatermesztés jelentős részét kitevő vetőmagok előállításához kapcsolódó kutatások folynak.

A rendkívül népszerű laborlátogatásokon kívül az érdeklődők a Brunszvik-kastély parkjában és a nemrég megújult Brunszvik-kertben ismeretterjesztő sétákat tehettek és olyan kérdésekre kaphattak válaszokat, mint például, hogy hogyan készülnek a fák a télre vagy hogyan kapcsolódik össze a tudomány, a zene és a történelem.

A programok külön érdekessége volt, hogy a laboratóriumokban az MTA ATK kutatói, tudományos munkatársai személyesen tartották a bemutatókat, ismeretterjesztő előadásokat szórakoztató, a diákok érdeklődéséhez és tudásához igazodó formában.

A Fitotronban így a klímakutatásokról szóló kutatói bemutatókat, ismertetőket dr. Jäger Katalin, az MTA ATK Növényi Sejtbiológiai Osztály osztályvezetője, a Lisztlaboros előadásokat, bemutatókat pedig dr. Rakszegi Mariann, a Kalászos Gabona Nemesítési Osztály tudományos főmunkatársa vezette. A természetre, a tudomány, zene és történelem kapcsolatára koncentráló parksétákat a látogatók számára Lenkefi István szórakoztató formában megvalósuló ismeretterjesztő előadásai tették emlékezetessé.

A november 7 – 10-ig tartó eseménysorozat programjaira a résztvevői helyek hamar beteltek, a program teltházas volt. E négy nap nagy sikerére való tekintettel az elkövetkező hónapokban még hasonló eseményeket szervez majd a februári nyitás előtt az Agroverzum szakmai csapata.

Az MTA első tudományos látogatóközpontja, az Agroverzum Tudományos Élményközpont, amely az Agrárinnovációs Centrum (AIC) projekt keretében valósul meg jövő év februárjától várja majd látogatóit, e négy nap eseményeihez hasonlóan érdekes, ismeretterjesztő programokkal Martonvásáron. Aktuális információkért érdemes lesz majd figyelemmel kísérni az Agroverzum Tudományos Élményközpont facebook oldalát.

Jelen sajtóanyag és további képek/tartalom letölthetők az alábbi hivatkozásról és szabadon felhasználhatók „MTA Agrártudományi Kutatóközpont” forrásmegjelölés felhasználásával:

https://drive.google.com/drive/folders/1IEN9X-N0pehlPQWTJJy7p36YvZgYk0O0

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Homoki prérifű: futótűzként terjed homokterületeinken az új inváziós fűfaj

2019. október 16. 05:36

A homoki prérifüvet 2017 óta számos helyen találták meg a kiskunsági homokterületeken, ahol korábbi parlagokon és elsődleges homoki gyepekben fordul elő, valamint Debrecen belterületén, fajszegény leromlott gyepekben megtelepedve, gyakorlatilag egynemű, összefüggő foltokat, néhol többhektáros állományokat képez.

Magyar fejlesztés a lítium-alapú akkumulátorok ígéretes alternatívája

2023. november 28. 12:40

Újratölthető cink-levegő akkumulátor környezetbarát, nagy teljesítményű prototípusát fejlesztették ki a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának kutatói. Az új típusú energiatároló cellulóz alapú, biológiailag lebomló anyagokat használ adalékanyagként és membránként, a fejlesztés már a léptéknövelés fázisában tart.

Bővül a tevékenységi köre az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetnek

2020. január 16. 09:02

A nonprofit szervezet tavaly is sikerrel folytatta 2018-ban indult szemléletformáló, ismeretterjesztő munkáját a fenntartható élelmiszergazdaság, a biogazdálkodás népszerűsítéséért.

Új biológiai megoldás a zöld vándorpoloska ellen

2021. augusztus 8. 06:39

A Koppert új biológiai megoldás fejlesztésén dolgozik a Nezara viridula, vagyis zöld vándorpoloska megfékezése érdekében.