Az élelmiszerek világpiaci átlagárai szeptemberben, a negyedik egymást követő hónapban emelkedtek. Ezt alapvetően a gabonafélék és a növényi olajok erőteljes drágulása okozta – közölte csütörtökön az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet, a FAO.
A szervezet élelmiszerár-indexe, amely a gabonafélék, olajos magvak, tejtermékek, hús és cukor árának havi változásait méri, a múlt hónapban átlagosan 97,9 pontot ért el, szemben az augusztusi 95,9-es értékkel.
A római székhelyű FAO azt is közölte, hogy a gabonafélék világszintű betakarítása továbbra is jó ütemben halad. Az ügynökség gabonaár-indexe szeptemberben éves alapon 5,1 százalékkal, az előző hónaphoz képest 13,6 százalékkal emelkedett.
„A magasabb búzaárjegyzések vezették a növekedést, amelyet a déli félteke termelési kilátásaival és az őszi búza vetését Európa-szerte érintő száraz időjárási viszonyokkal kapcsolatos élénk kereskedelmi aktivitás indított el” – közölte a FAO.
A kukorica, a cirok és az árpa ára is emelkedett, míg a rizs 1,4 százalékkal olcsóbb lett a friss kereslet lassulásával összefüggésben. A növényi olajár-index 6,0 százalékkal emelkedett, főként az felfelé haladó pálma-, napraforgó- és szójaolaj-jegyzéseknek köszönhetően, és elérte a 8 hónapos csúcsot.
A tejindex alig változott a hónapban, a vaj, a sajt és a sovány tejpor árainak mérsékelt emelkedését ellensúlyozta a tejpor árának csökkenése. Az átlagos cukorárak 2,6 százalékkal estek vissza augusztushoz képest, tükrözve a globális termelési többlet várakozásait az 2020/2021-es gazdálkodási szezonban.
A húsindex havi összehasonlításban 0,9 százalékkal esett vissza, és 9,4 százalékkal csökkent éves összehasonlításban. A sertéshús árát nagyban befolyásolta, hogy Kína az afrikai sertéspestis észlelését követően betiltotta a Németországból történő behozatalt.
A FAO 2,5 millió tonnával módosította a 2020-as gabonaszezonra vonatkozó előrejelzését. E csökkentés ellenére azonban az ügynökség továbbra is rekordtermésre számít ebben az évben, ami 2,762 milliárd tonnát tehet ki. Ez 2,1 százalékkal haladhatja meg a 2019-es szintet.
A gabona világfelhasználásának 2020/21-re vonatkozó előrejelzése 2,744 milliárd tonna, ami 2,8 millió tonnás csökkenés szeptember eleje óta, de továbbra is 54,5 millió tonnával meghaladja a 2019/20-as becslést. A világ gabonakészleteinek előrejelzése 2021 végére 890 millió tonna, ami 5,9 millió tonnával alacsonyabb, mint az előző becslés, de még mindig rekordmagasnak számít.