Agrárközélet

Parlagfű helyzetkép – az elmúlt szezon értékelése

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

A parlagfű irtásának hatékonyságát igen nehéz megítélni, megyei vagy éppen országos szinten, mivel nincs a pollenszám mérésen kívül más adat, ami jelenleg erre felhasználható lenne. A pollenszám változás sem alkalmas a védekezések hatékonyságának megítélésére, mivel leginkább a parlagfű fenológiai állapotát tükrözi, nem pedig a fertőzött terület nagyságát, ennek ellenére érdemes összehasonlítani az elmúlt évek adatait.

Az idei év szeptemberének végén a parlagfű pollenkoncentrációját az ÁNTSZ által tavaly ilyenkor közölt adatokkal összehasonlítva megállapítható, hogy:

– a tenyészidőszakban mért legmagasabb pollenkoncentráció jóval alatta maradt a 2017. és még a 2016. évben mért értékeknek (vélhetően a szántóföldi sikeres védekezéseknek köszönhetően), de ez még mindig az allergiát kiváltó szint 6-10-szerese volt;

– a magas pollenkoncentrációt országos átlagban a tavalyi évhez hasonlóan augusztus 10. és szeptember 17. között mértek, a 2016. évhez képest nőtt a magas pollenkoncentrációs napok száma;

– az előző évekhez képest megfigyelhető, hogy a pollenszezon hossza nő, ami vélhetően a globális felmelegedés okozta hosszú, enyhe őszi időjárásnak köszönhető, valamint annak, hogy az első őszi fagy évről-évre később jelenik meg.

Az NDVI vegetációs index alapján az év ezen időszakában készült térképek évről-évre történő alapos összehasonlítása során megállapítható, hogy a nyár végére évről-évre folyamatosan csökken a zöld felület borítottság. Az évszakok „eltolódása” és folyamatosan növekvő havi középhőmérséklet miatt az őszi gabonafélék tenyészidőszaka évről-évre hamarabb fejeződik be, ezért a parlagfű szempontjából kedvező feltételeket nyújtó tarlók kezelését korábban kell elkezdeni és többször kell elvégezni.

A parlagfű pollen országos napi átlagkoncentrációjának alakulása 2016-ban és 2017-ben:
(A 2017. évi grafikon még nem validált, részleges adatsor alapján készült.)

forrás: www.antsz.hu

A parlagfű pollen országos napi átlagkoncentrációjának alakulása 2017-ben és 2018-ban:
(A 2018. évi grafikon még nem validált, részleges adatsor alapján készült.)

forrás: www.antsz.hu

forrás: OMSZ (www.met.hu)

forrás: OMSZ (www.met.hu)

Az ÁNTSZ az allergiások számának folyamatos növekedése miatt évről-évre súlyosabbnak ítéli meg a parlagfű pollen helyzetet és a megoldást továbbra is a mezőgazdáktól és a fertőzött területek hatósági közérdekű kaszálásától várja. Vélhetően ezt az elvárást az allergiások számának folyamatos növekedése, és az ennek következtében növekvő társadalmi nyomás erősíti. Az idei év során a szántóföldi kultúrák többségénél végzett sikeres védekezések továbbra sem kapták meg kellő elismerést, mivel a pollenmennyiség továbbra is magas maradt. A tévhitek és a hamis remények eloszlatása végett ideje tiszta vizet önteni a pohárba.

A közérthetőség kedvért vezessük le az alábbi példát:

Szakirodalmi adatok szerint a növényenkénti pollenprodukció 2 és 8 milliárd között változik. Hazai vizsgálatok alapján egy fészekvirágzatban átlagosan 17 porzós virág található, egyenként 7000 db pollennel, azaz egyetlen fészekvirágzatból 119 ezer pollen szóródhat ki. A tarlón fejlődött növények produkciója ettől kisebb: felmérések szerint, ha négyzetméterenként 54 db parlagfű található, egy növény 74 millió pollent bocsájt ki a vegetációban, és egyedenként 296 kaszatot képez. Ez négyzetméterenként 3,996 milliárd pollent és 16 ezer magot jelent a vegetációban. (A parlagfű visszaszorításának integrált módszerei, Szerkesztette: Kazinczi Gabriella és Novák Róbert, 2012).

Tehát ha a fenti adatokat vesszük figyelembe, akkor:

egy növény pollenprodukciója tarlón / tenyészidőszak (szakirodalmi legalacsonyabb érték)

ha csak a virágzás mértéke % aktuális fenológiában kibocsátott pollen allergiás tüneteket okozó határérték
50 pollen/m3
egy növény által „allergizált” levegő m3
2 000 000 000 30 600 000 000 50 12 000 000

Ha a fenti táblázatban lévő elméleti számokat kézzelfoghatóvá kívánjuk tenni, akkor Debrecen város területére kiszámolva:

egy növény által szennyezett terület (m2), ha 30 m magas levegőréteggel számolunk az egyszerűség kedvéért ha- ban Debrecen város területe 461,21 km2= 46 120 ha tehát, hogy egy ekkora városban élők allergiás tüneteket érzékeljenek – az időjárási és egyéb fontos környezeti tényezőket figyelmen kívül hagyva- elméletileg ennyi db virágzó növény kell
400 000 40 46 120

1153

Ugyanezt, ha csak a tarlón megjelenő (a kaszált területekhez hasonlóan viselkedő) parlagfüvekre vonatkoztatjuk:

egy növény pollenprodukciója tarlón / tenyészidőszak (szakirodalmi legmagasabb érték) virágzás mértéke % aktuális fenológiában kibocsátott pollen allergiás tüneteket okozó határérték
50 pollen/m3
egy növény által „allergizált” levegő m3
74 000 000 30 22 200 000 50 444 000

Az előbbi példához hasonlóan levezetve és Debrecen város területére vetítve, az alábbi eredményre jutunk:

egy növény által szennyezett terület (m2), ha 30 m magas levegőréteggel számolunk az egyszerűség kedvéért ha- ban Debrecen város területe 461,21 km2= 46 120 ha tehát, hogy egy ekkora városban élők allergiás tüneteket érzékeljenek – az időjárási és egyéb fontos környezeti tényezőket figyelmen kívül hagyva- elméletileg ennyi db virágzó növény kell
14 800 1,5 46 120 30 746

A példa megfelelően érzékelteti a védekezés reménytelen mivoltát és a jelenlegi védekezési módok alacsony hatékonyságát. A példa során eltekintettünk az esetleges időjárási tényezők, eső, szélirány pollenszám csökkentő hatásától, de azt is figyelmen kívül hagytuk, hogy a pollen akár 80-100 km-ről is eljuthat hozzánk a széllel. A példa azt is jól érzékelteti, hogy a kaszálás nem megfelelő elvégzése nem csökkenti a pollenmennyiséget, sőt a másodlagos hajtáson képződő virágzatnak köszönhetően nyújtja a pollen szezont.

Be kell látnunk, hogy jelenleg nem áll rendelkezésünkre olyan módszer, anyag vagy eszköz, amellyel védekezve a parlagfű pollen koncentrációját az allergiát okozó szint alá tudnánk csökkenteni.

Ugyanakkor a fent levezetett példa alapján hibás következtetésre jutnánk, ha azt állapítanánk meg, hogy felesleges a parlagfű ellen védekezni, de az megállapítható, hogy a jelenleg használt védekezési módszerek nem képesek már az általánosan elterjed parlagfüvet kordában tartani. Ezért a gazdák, az útkezelők, stb. a magas pollenszám, illetve az allergia meglétéért csak részben okolhatók joggal.

A sikeres védekezési stratégia kialakítása vélhetően a kommunikáció és a laboratóriumok eredményeinek a függvénye lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jótékonysági futás Szarvason a cukorbeteg gyermekekért

2025. május 18. 13:10

A Corteva futóversennyel támogatta a Diaboló Alapítványt, segítve a cukorbeteg gyermekek sportolását és életminőségének javítását.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Parlagfű: mikor és hogyan védekezzünk ellene?

2019. május 25. 15:36

Ma már nem kétséges, hogy a parlagfű elleni védekezés csak kaszálással nem oldható meg. Az összeállításban választ találnak arra a kérdésre, hogy miért szaporodott el a parlagfű, továbbá melyek a hatékony védekezés sarokkövei.

Parlagfüves a napraforgó, büntet a hatóság

2018. május 21. 05:00

S. Attila kérdése: Rendszeresen megbüntet a hatóság parlagfű miatt. A napraforgó tábláimban most is megjelent, mikor és mivel kell permeteznem, hogy végre ne legyen ilyen gondom?

Hogyan védekezzünk hatékonyan a házikertben a parlagfűvel szemben?

2021. május 31. 08:58

Ismerjük meg a parlagfű életciklusát és a lehetséges védekezési módokat! Tartsuk szem előtt a védekezés fontosságát és kötelezőségét, és tegyünk együtt azért, hogy már idén kevesebb parlagfű keserítse meg a növénytermesztéssel foglalkozók és az allergiások életét!

Mindent a parlagfűről

2019. június 29. 10:47

A fejlett növények magassága elérheti a 130-150 cm-es átlagmagasságot is, és nemegyszer találkozni versenytárs nélkül maradt 2 méteres növénnyel is.