Agrárközélet

A romániai termőföldek 40 százaléka külföldi kézben van – Módosíthatják a törvényt

Știrile Pro Tv, hirmondo.ro

Módosítani fogják a mezőgazdasági területek eladását szabályozó törvényt, annak érdekében, hogy szabályozni lehessen a külföldiek területvásárlásait. Az Európai Parlament tanulmánya szerint a román termőföldek 40 százaléka külföldiek kezében van.

Románia 13 millió hektár mezőgazdasági területtel rendelkezik, ebből körülbelül 5 millió hektárt külföldi személyek birtokolnak. A törvénymódosítás megnehezítené a román földek iránt érdeklődő külföldiek dolgát.

“Belefoglaltunk a törvénybe néhány feltételt, amely a vásárlók tevékenységére vonatkozik: szigorúan csak a mezőgazdaság területén tevékenykedjen, tehát a földterületeket ne spekulálásra használja, és legalább öt éve legyen román állampolgár” – nyilatkozta Alexandru Stănescu, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának elnöke.

A mezőgazdasági bizottság statisztikái alapján a külföldiek a legtöbb földterületet az ország nyugati részében vásároltak, újabban pedig arabok vették bérbe a Brăilai Nagyszigetet, Európa legnagyobb összefüggő mezőgazdasági területét. Jelentős eladások történtek az ország déli részén is.

A tavalyi évben a mezőgazdasági területekkel kapcsolatos tranzakciók rekordot értek el: több mint 150.000 hektárt kínáltak eladásra, és egyre több külföldi szeretné megmunkálni a román földeket. Ialomița megyében például a 350.000 hektár 15 százalékát, vagyis 48.000 hektárt külföldiek használnak.

Az ország nyugati részén egy hektár termőföld ára 3.000 eurótól indul és elérheti a 10.000 eurót is. Az ár függ a terület nagyságától, elhelyezkedésétől, de attól is, hogy telekkönyvezve van-e vagy sem.

Az elmúlt évek során az Európai Unión kívüli befektetők – elsősorban arabok – több százezer hektár területet vásároltak fel országszerte.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Ha az istállóban elszaporodnak a patkányok: irtás csalétekkel

2024. október 25. 16:10

A gazdaság a patkányok számára maga a mennyország, tele búvóhellyel és táplálékkal. Sok esetben csak patkányirtással tudunk ellenük védekezni.

Jelentősen emelkedett a termőföld ára 2020-ban

2021. november 13. 07:36

A KSH közleménye szerint országosan 63 ezer hektár termőföldterületet értékesítettek 2020-ban, a teljes mező- és erdőgazdasági hasznosítású terület 1,0 százalékát.

Zsíros földekre vetett szemet, a BMW-nek odahaza is meg kell küzdenie a gazdákkal

2023. július 24. 08:10

Az ipari beruházások, gyárépítések általában áldást jelentenek egy adott térség számára, hiszen munkahelyeket teremtenek és fellendülést hoznak. Más a helyzet akkor, ha értékes termőföldek vesznek el miatta.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Kevésbé drágultak tavaly a termőföldek - a szőlő és a gyümölcsös a legdrágább

2019. május 29. 10:20

Ismét áremelkedés jellemezte a magyarországi termőföldpiacot 2018 első három negyedévében, a növekedés mértéke ugyanakkor 2015 óta először mutatott csökkenést, annak ellenére, hogy a forgalom nem esett vissza 2017-hez képest.