6℃ -2℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Agrárközélet

Támogatják a MATE kutatóit az innovációs ötletek megvalósításában

MATE

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00006 pályázatának kötelezően vállalt tevékenységeként a MATE Innovációs Központja Proof of Concept – Innováció-finanszírozási programot hozott létre (a továbbiakban: PoC program) az Egyetemen folyó innovációs tevékenység támogatása céljából, illetve a keletkezett technológiák piaci hasznosításának elősegítése érdekében. A 2022. évi pályázati felhívásra közel 30 pályamű érkezett. Közülük a projektbemutatók és a benyújtott pályázatok végső értékelésének eredménye alapján a legjobb nyolc projekt részesül innováció-finanszírozási támogatásban, amely projektenként maximálisan 5 millió forint lehet. A projektek lebonyolításának határideje 2023. június 30.

A PoC program legfőbb célja az, hogy segítse az Egyetem kutatóit innovációs ötleteik megvalósításában, támogatást nyújtson az ötletek értékeléséhez, validálásához, prototípusok fejlesztéséhez, illetve a kutatási eredmények, prototípusok esetében kijelölje az utat a hasznosításra és olyan fázisba juttassa a technológiákat, amelyek akár a licenciára vagy spin-off cégalapítás útján történő tőkebevonásra is alkalmasak. A PoC program célja továbbá felgyorsítani a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen keletkező kutatási eredmények hasznosítási lehetőségeinek feltérképezését, a hasznosítási útvonalterv előkészítését és a hasznosítási folyamatot, hogy azok újabb mérföldköveket érjenek el a termék- vagy szolgáltatásfejlesztés és -tesztelés területén. A program első szakaszában (2021-ben) 5 pályázat támogatására és sikeres megvalósítására került sor 21 700 000 Ft keretösszeg felhasználásával, melyek közül már több is a hasznosítási folyamat vagy iparjogvédelmi eljárás alá került az Innovációs Központ közbenjárásával.

A PoC programban a bírálati tevékenységet a pályázati felhívásban foglaltak szerint az Innovációs Tanácsadó Testület végezte, amely az Egyetem vezetőiből, szakértőiből és külső, ipari, üzleti, befektetői szakemberekből állt, az alábbiak szerint:

  • a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettese
  • a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Pályázatkezelési és Innovációmenedzsment Igazgatóságának vezetője
  • a Vitafort Zrt. képviselője
  • a Hungrana Kft. képviselője
  • a PortfoLion Zrt. képviselője
  • az OTP Hungaro-Projekt Kft. képviselője

A 30 pályamű bírálati folyamata két szakaszból állt. Az első szakaszban a beérkezett pályaműveket a bíráló bizottság tagjai írásban értékelték megadott szempontrendszer alapján, majd később, a bírálati folyamat második szakaszában már ennek eredménye alapján jutott tovább a 14 legjobbra értékelt pályázat a szóbeli online meghallgatásra. A program során az eredetileg tervezett 12 továbbjutó helyett 14 projekt kapott lehetőséget a szóbeli meghallgatáson, hiszen a beérkezett pályaművek között számos ígéretes pályamunka szerepelt.

A meghallgatáson sor került a témafelelősök projektbemutatóira és ezt követően a bíráló bizottság tisztázó kérdéseire. A projektbemutatók és a benyújtott pályázatok végső értékelésének eredménye alapján a legjobb 8 projekt részesül innováció-finanszírozási támogatásban, amely projektenként maximálisan 5 millió forint lehet.

2022-ben az Innovációs Központ által kezelt Proof of Concept innováció-finanszírozási programban az alábbi pályázók részesülnek támogatásban:

  •   Dr. Kis András, Genetika és Biotechnológia Intézet, Távoli keresztezéssel kivitelezett genomszerkesztés
  • Dr. Szabó István, Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Szennyezett takarmány- és élelmiszertételek hasznosítása rovarokkal
  • Dr. Ferencziné Dr. Szőke Zsuzsanna, Genetika és Biotechnológia Intézet, High-throughput mérési eljárás(ok) fejlesztése zearalenon mikotoxin detektálására vérből és/vagy vizeletből
  • Geréné Radványi Dalma, Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet, Szimultán multitechnikás illatanyaggyűjtő berendezés fejlesztése
  • Dr. Gulyás Miklós, Környezettudományi Intézet, Innovatív lombtrágya-alapanyag fejlesztése
  • Dr. Szabó István, Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Komplex vizsgálati módszer kidolgozása polifluór-alkán (PFA) vegyületek monitorozására ivóvízben
  • Dr. Urbányi Béla, Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Halszállítás biztonságát segítő mobil vízszűrőegység
  • Dr. Abrankó László, Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet, Szénhidrát anyagcserét kedvezően befolyásoló funkcionális élelmiszerek, összetevők hatásának igazolására alkalmas vizsgálati platform kialakítása
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Itt az AMAZONE új dobása: önjáró Pantera 4503

2019. április 26. 06:39

A Pantera 4503 központi része egy Deutz 6-hengeres motor 218 lőerős motorteljesítménnyel. A kipufogógáz-utókezelés terén az AMAZONE a dízel-oxidációs katalizátorral és dízelrészecske-szűrővel felszerelt, környezetkímélő kipufogógáz-visszavezetésre helyezi a hangsúlyt.

Burgonyatermesztés: új megközelítés szükséges

2021. július 26. 05:38

Egy közvélemény-kutatásban az agrárszakemberek 90%-a a klímaváltozás okozta változó környezeti körülményeket jelölte meg, mint a burgonyatermelést hátráltató tényezőket az elmúlt 10 év során.

A Bayer elkötelezett a fenntarthatóbb élelmiszer-termelési rendszer mellett

2019. október 15. 04:37

A Bayer tavaly az összes versenytársánál többet – pro forma számítások szerint 2,3 milliárd eurót – fordított Crop Science üzletága kutatás-fejlesztési tevékenységeire a mezőgazdaságban.

Ismét agrár startup inkubációs programot indít a NAK

2022. június 16. 11:43

Idén szeptemberben negyedik alkalommal indul az agrár startupokat és nagyvállalatok összekötő NAK TechLab inkubációs program.