Agrárközélet

Térképre kerülnek a patkányok!

Agrofórum Online

Már több ezren kitöltötték azt a kérdőívet a Sokk a rovar Facebook-oldalon, amelynek adataiból elkészítik az első magyar rágcsálótérképet. Az egerek és a patkányok nemcsak a ház körül okoznak kellemetlenséget, hanem veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, és akár jelentős a gazdasági kárt is képesek okozni az agráriumban.

Októberben 14 ezren töltötték ki azt a kérdőívet, amelyből a Sokk a rovar Facebook-oldalt működtető Bábolna Bio Kft. megrajzolhatta az országos poloskatérképet. A Magyarországon különösen az elmúlt években elterjedt invazív címeres poloskák már a haszonnövényekben is mérhető kárt okozhatnak, ezért gazdasági szempontból sem mindegy, hol és mennyire szaporodtak el.

Vannak azonban olyan kártevők is, amelyekkel kényszerűségből már évszázadok óta együtt kell élnünk, mégsem mérte fel az országos elterjedtségüket még senki. Magyarország legrégebbi rágcsálóirtó és irtószergyártó cége, a Bábolna Bio most arra vállalkozott, hogy a Sokk a rovar Facebook közösség segítségével létrehozza az egerekről és patkányokról az országos rágcsálótérképet. Eddig idehaza csak a patkányok elterjedtségéről gyűjtöttek részlegesen adatokat, rendszeresen és hosszabb ideje jellemzően csupán néhány nagyobb településen. Évtizedes, részletes idősorok egyedül Budapestről állnak rendelkezésre.

A mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók tudják, hogy az egerek és patkányok amellett, hogy közegészségügyi veszélyt is jelentenek, akár komoly károkat is tudnak okozni, így ellenük még akkor is folyamatosan védekezni kell, ha jelenlétük éppen nem kimutatható. A felmérésben való részvétellel most mindenki segíthet abban, hogy pontos kép rajzolódhasson ki arról, hogy a patkányok és egerek hol és mennyire terjedtek el Magyarországon. Ez az ellenük való szakszerű, szisztematikus védekezést is segítheti. A kérdőív elérhető és kitölthető itt, a Sokk a rovar Facebook-oldalon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Itt az eszköz, amely nem engedi bemászni az egereket a mezőgazdasági gépekbe

2023. december 28. 10:10

A téli időszakban sokaknak okozhatnak gondot a drága mezőgazdasági gépeikben megbúvó rágcsálók. A károkozásukat segít megelőzni egy ötletes eszköz.

Rágcsálók elleni védekezés

2022. január 11. 11:25

Van néhány állati károsító, amelyek nem alszanak téli álmot és még a tél folyamán is folyamatosan táplálkoznak és okoznak ezzel jelentős károkat a gazdáknak. A raktári kártevők mellett a rágcsálók azok, amelyek kártételére gyakorlatilag az év szinte minden napján számítani lehet.

Újra túlszaporodott a mezei pocok

2020. február 5. 05:41

A mezei pocok elleni védekezés akkor hatékony, ha rendszerbe foglalva, előrejelzésre és megelőzésre alapozva hajtják végre.

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.