Agrárközélet
Agrárközélet

Többet kell tudni a talajokról! – Villámtudósítás Gödöllőről, sok esővel, de szerencsére villámok nélkül

Többet kell tudni a talajokról! – Villámtudósítás Gödöllőről, sok esővel, de szerencsére villámok nélkül

Agrofórum Online

Sajnos, nem igazán fogadta kegyeibe a szeptember végi időjárás azokat a szakembereket, akik a talajokról több ismeretet szerettek volna szerezni.

Sajnos, nem igazán fogadta kegyeibe a szeptember végi időjárás azokat a szakembereket, akik a talajokról több ismeretet szerettek volna szerezni. Pár napja még az idei utolsó, igazi nyári hőségben volt részünk, 25-én pedig, amikorra a GAK Nonprofit Közhasznú Kft. és a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kara szakmai tanácskozásra és az azt követő szántóföldi gyakorlati bemutatóra hívta az érdeklődőket a Növénytermesztési és Biomassza-hasznosítási Bemutató Központba (Gödöllő-Szárítópuszta), szakadó eső akadályozta meg a rendezvény gyakorlati bemutató programjait.

Képgaléria >>>

A kellemetlen idő ellenére szép számmal – közöttük sok „törzsvendéggel” – megjelenteket Dr. Kovács Gergő Péter, tanüzemvezető (SzIE MKK) köszöntötte.
A tanácskozást Dr. Posta Katalin, a kar dékánja, a talaj fontosságának szerepét számos idézettel, definícióval hangsúlyozva nyitotta meg.

A meghívó szerint a szakmai előadásokra és a bemutatóra a szántóföldön, sőt utóbbira részben alatta, egy talajszelvény mentén került volna sor, ám erre még az edzett gazdálkodó vendégek sem vállalkoztak, így az előadásokat a már jól megszokott, fedett „félüzemi” körülmények között tartották meg a szervezők.

Talajállapot minősítés c. előadásában Dr. Birkás Márta egyetemi tanár (SzIE MKK) a tőle megszokott szenvedéllyel állt ki talajaink védelme mellett, és mutatott rá az egyre gyakoribb stresszhatások kivédésének lehetőségeire és módjaira a talajművelés során. Ezek közül – önkényesen – hadd emeljek ki egyet, amely az élet egyéb (szak)területeire is jól használható: ez pedig a folyamatos tanulás! Akik szeretnék követni professzor asszony útmutatását, azok számára októberi lapszámunkban megjelenő cikke kötelező olvasmány.

Dr. László Péter, az MTA Talajtani és Agrokémiai Intézet tudományos munkatársa, talajtani szakértője előadásában bemutatta a TOPPS water protection projektet. Az egy évtizede indított nemzetközi program témája a felszíni vizek mezőgazdasági eredetű szennyezésével foglalkozik, melynek hazai partnere a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége (NISz). A projekt elemzi a szennyezés következtében kialakuló kockázatokat, és az ezek nyomán kialakult problémákra megoldásokat is nyújt. A továbbiakban az előadó a felszíni lefolyás nyomán kialakuló erózióval foglalkozott, melynek fő kiváltó oka a helytelen talajművelés lehet, majd a kockázatelemzés és a problémák megoldására irányuló intézkedési terv lehetőségeit ismertette. (Talajvédelemmel foglalkozó cikket is olvashatnak a téma iránt érdeklődők októberi lapszámunkban, dr. Horváth Jenő tollából.)

A precíziós tápanyag-utánpótlás témakörét fejtette ki előadásában Bónus Krisztián talajtani szakmérnök, az Eurofins Agroscience Services Kft. üzletágvezetője. Részletesen ismertette az adatgyűjtés (mintavételezés, távérzékelés), az adatok feldolgozása (speciális szoftverek) és a helyspecifikus tápanyag-kijuttatás technikai megvalósítása (GPS, vezérlőelektronikák és kijuttató eszközök) munkafolyamatok módszereit. Mindezek célja a (költség)hatékony műtrágyázás. (Talán nem meglepő, ha e témakörben is lapunkat ajánlom, következő kiadványunkban a sorozat 13. része a talaj-mintavételezést mutatja be.)

A rendezvény nagy „vesztese” és az időjárás „áldozata” Dr. Michéli Erika egyetemi tanár (SzIE MKK), mivel előadása – Egyszerűen talajtan (amit a talajszelvényben látunk) – a címben megjelölt talajszelvényhez volt „hangszerelve”. Sajnos az időjárás kedvezőtlen alakulása nem tette lehetővé az annak megtartását. (A Talajtani és Agrokémiai Tanszék által szervezett nemzetközi talajismereti versenyről is olvashatnak a következő Agrofórumban.)

A rendezvény zárásaként a szponzor cégek képviselői ismertették termékeiket vagy szolgáltatásaikat, azonban a helyszíni bemutató elmaradása miatt ezek a körülményekhez igazodva csupán a lényegre szorítkoztak. Fazekas Károly (DuPont Magyarország Kft.) repce gyomirtásban alkalmazható új Salsa, ill. a kukoricában jól bevált Principal Plus Gold technológiákat ajánlotta.  Goda László (Nitrogénművek Zrt.) a 2004 óta itt, Szárítópusztán (is) beállított kisparcellás kukorica, napraforgó, silócirok környezetkímélő tápanyag-utánpótlási kísérleteiket, ill. azok eredményeit ismertette. Gyulai László a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. őszi kukoricafajta kínálatát mutatta volna be a tenyészkertben, azonban erre csak „tantermi foglalkozás” keretében kerülhetett sor a nem csillapodó eső és annak nyomán kialakult, a bejáráshoz nem éppen ideális talajviszonyok miatt. Pataki István (Saaten-Union Hungária Kft.) napraforgó, ill. hibrid kalászos fajtaválasztékukról szólt.

Liszkay Péter az Axiál Kft. által forgalmazott precíziós mezőgazdálkodási eszközöket – GPS-technikák, szenzorok, quadrokopterek, automata kormányzás, erő- és munkagép vezérlés – mutatta be, a környezetkímélés, a hatékonyság és a költségcsökkentés oldaláról.
A sok szellemi táplálékot követően valamennyi résztvevőnek jól esett a forró gulyásleves formájában megnyilvánuló testi táplálék is a hűvös őszi időben.

(Molnár Zoltán – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

5 kategóriában szavazhatunk a természetszeretet és a környezetvédelem élharcosaira

2024. február 22. 11:40

Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Program idén először hirdeti meg a Nagykövet Awardot.

Így áll most a belvízhelyzet Magyarországon

2024. február 21. 16:10

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága.

Dróntechnológia a precíziós gazdálkodásban (+Videó)

2014. szeptember 30. 19:13

Az őszi Gödöllői Gazdanapon a drónok mezőgazdasági felhasználása volt a központi téma. Az Agrofórum Online a helyszínen videót is készített.