A hivatalba lépő német kormány fellép a gazdálkodók gyomirtó-használatának visszaszorítása, a haszonállatok jólétének javítása és a cukortartalmú termékek gyermekek számára történő reklámozásának korlátozása érdekében, hogy egészségesebb étrend alapján étkezzenek – derült ki a szerdán aláírt koalíciós megállapodás agráriumra vonatkozó részeiből.
A koalíciós megállapodás háromoldalú szövetségi kormányt hoz létre, és véget vet a 16 éves konzervatívok által irányított, Angela Merkel vezette kormányzásnak a szeptemberi választásokat követően. Az új koalíciót a balközép szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a szabadelvű Szabad Demokraták (FDP) alkotják.
A megállapodás szerint a vitatott gyomirtót, a glifozátot 2023 végéig kivonják a forgalomból a gyomirtó-használat csökkentését célzó szélesebb program részeként. A glifozáttal szemben felmerült az a vád, hogy rákot okozhat, és perek indultak ellene az Egyesült Államokban, korlátozások léptek életbe olyan országokban, mint például Franciaország, bár egyes szabályozók világszerte biztonságosnak ítélték annak használatát.
Az új berlini kormány 2030-ra 30%-os biogazdálkodási arányt kíván elérni Németországban. Több pénzügyi támogatást kapnak a gazdálkodók a hagyományosról az ökológiai gazdálkodásra való átálláshoz. 2022-től kötelező állatjóléti címkét vezetnek be a húsra, amely kiterjed majd a szállítás és a vágás közbeni állatjólétre is. Élő haszonállatok EU-n kívüli harmadik országokba történő szállítása csak akkor engedélyezett, ha az útvonalak bizonyítottan lehetővé teszik az állatok gondozását és jólétét – számolt be a Reuters. Bevezetik a jogalapot, amely lehetővé teszi a vágóhidak állatjóléti szempontból kiemelt jelentőségű részeinek videó általi megfigyelését.
Az új kormány „jelentősen csökkenteni” akarja a mezőgazdaságból származó ammónia és metán kibocsátását, és a német mezőgazdaságot a klímasemlegesség irányába akarja mozdítani. Célja, hogy 2023-ig nemzeti élelmiszerstratégiáról döntsenek, amelynek középpontjában a gyermekek egészségesebb táplálkozása áll. Lépéseket fognak tenni annak érdekében, hogy több alternatívát találjanak a hús helyett. Leállítják a magas cukor-, zsír- és sótartalmú élelmiszerek 14 év alatti gyermekeket célzó reklámozását, bár a koalíciós megállapodás nem tett említést a cukoradóról.