Agrárközélet

Veszélyhelyzet: lehet-e termelői piacot tartani?

Agrofórum Online

Az már korábban biztos volt, hogy elmaradnak a karácsonyi vásárok, de mi a helyzet a termelői piacokkal, kézműves vásárokkal az általános rendezvénytilalom, idején?

A kérdés tisztázására az Agrárminisztérium segítségét kértük:

Az Agrárminisztérium válasza az Agrofórum részére:

A 484/2020. Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése értelmében tilos rendezvényt, valamint gyűlést szervezni, illetve tartani. A (3) bekezdés pedig mint rendezvény nevesíti a karácsonyi vásárt.

A vásárokról, a piacokról, és a bevásárlóközpontokról szóló 55/2009 (III. 13.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése pontosan definiálja az alkalmi (ünnepi) vásár és az állandó vásár, piac fogalmát, mely szerint:

„b) alkalmi (ünnepi) vásár: ünnepekhez, rendezvényekhez, eseményekhez kapcsolódó alkalomszerű – legfeljebb 20 napig, indokolt esetben 30 napig tartható – vásár;”

„c) állandó vásár, illetve piac: b) pontban meghatározott időtartamot meghaladó ideig működő értékesítési forma, értékesítési hely, ideértve az ugyanazon helyszínen, nyitva tartása szerint csak meghatározott napokon és meghatározott időben, de rendszeresen működő vásárt, piacot is, ide nem értve a nagybani piaci tevékenységet;”

A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 5a. pontja pedig meghatározza a helyi termelői piac fogalmát.

„5a. *  helyi termelői piac: olyan piac, ahol a kistermelő a piac fekvése szerinti megyében, vagy a piac 40 km-es körzetében, vagy Budapesten fekvő piac esetében az ország területén bárhol működő gazdaságából származó mezőgazdasági-, illetve élelmiszeripari termékét értékesíti.”

A fenti jogszabályok alapján, az állandó vásár, piac és a termelői piac nem minősül rendezvények, így azok továbbra is megtarthatók.

Azonban az alkalmi (ünnepi) vásárok, melyek csak alkalomszerűen, egy-egy ünnephez, eseményhez köthetően kerülnek meredezésre, a 484/2020. Korm. rendelet értelmében a veszélyhelyzet fennállása idején nem rendezhetők meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

Új okoskönyvekkel lép szintet az agrárszakképzés – a Herman Ottó Intézet multimédiás tananyagokat kínál a jövő agrárszakemberei számára.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Az őstermelői jogviszony igazolása a Nébihnél igényelhető

2020. október 28. 06:57

A pályázatok közelgő beadási határidejére való tekintettel felhívják az érintettek figyelmét, hogy a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások igénybevételéhez szükséges az őstermelői jogviszonyuk igazolása.

A NAK és az AKI a mezőgazdasági őstermelők adózásáról és járulékfizetéséről végez online felmérést

2018. június 25. 06:38

A felmérés célja a mezőgazdasági termelők jelenleg érvényes őstermelői adózással és járulékfizetéssel kapcsolatos véleményének feltárása.

A Nébih 71 piaci árus ellen indított eljárást

2018. július 5. 08:57

Az őstermelőknél több esetben tájékozatlanságból vagy hanyagságból eredő szabálytalanságokat találtak, ezért őket tájékoztatták az árusítás előírásairól.

Kedvezőbben adózhatnak az őstermelők, családi gazdaságok

2020. november 17. 11:39

Jövő évtől kedvezőbb működési és adózási környezetben folytathatják tevékenységüket az őstermelők, a családi gazdaságok és az agrárvállalkozások, miután a Parlament 174 igen szavazattal, 6 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által kezdeményezett törvénytervezetet.