Az már korábban biztos volt, hogy elmaradnak a karácsonyi vásárok, de mi a helyzet a termelői piacokkal, kézműves vásárokkal az általános rendezvénytilalom, idején?
A kérdés tisztázására az Agrárminisztérium segítségét kértük:
Az Agrárminisztérium válasza az Agrofórum részére:
A 484/2020. Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése értelmében tilos rendezvényt, valamint gyűlést szervezni, illetve tartani. A (3) bekezdés pedig mint rendezvény nevesíti a karácsonyi vásárt.
A vásárokról, a piacokról, és a bevásárlóközpontokról szóló 55/2009 (III. 13.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése pontosan definiálja az alkalmi (ünnepi) vásár és az állandó vásár, piac fogalmát, mely szerint:
„b) alkalmi (ünnepi) vásár: ünnepekhez, rendezvényekhez, eseményekhez kapcsolódó alkalomszerű – legfeljebb 20 napig, indokolt esetben 30 napig tartható – vásár;”
„c) állandó vásár, illetve piac: a b) pontban meghatározott időtartamot meghaladó ideig működő értékesítési forma, értékesítési hely, ideértve az ugyanazon helyszínen, nyitva tartása szerint csak meghatározott napokon és meghatározott időben, de rendszeresen működő vásárt, piacot is, ide nem értve a nagybani piaci tevékenységet;”
A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 5a. pontja pedig meghatározza a helyi termelői piac fogalmát.
„5a. * helyi termelői piac: olyan piac, ahol a kistermelő a piac fekvése szerinti megyében, vagy a piac 40 km-es körzetében, vagy Budapesten fekvő piac esetében az ország területén bárhol működő gazdaságából származó mezőgazdasági-, illetve élelmiszeripari termékét értékesíti.”
A fenti jogszabályok alapján, az állandó vásár, piac és a termelői piac nem minősül rendezvények, így azok továbbra is megtarthatók.
Azonban az alkalmi (ünnepi) vásárok, melyek csak alkalomszerűen, egy-egy ünnephez, eseményhez köthetően kerülnek meredezésre, a 484/2020. Korm. rendelet értelmében a veszélyhelyzet fennállása idején nem rendezhetők meg.