3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Agrárközélet

Világszerte csökken a talaj foszfortartalma az erózió miatt

Syngenta Blog

A talajban lévő foszfor nélkülözhetetlen a mezőgazdaság számára, ugyanakkor ez a fontos növényi tápanyag világszerte egyre inkább csökken az erózió miatt. A bázeli egyetem kutatócsoportja nemrégiben egy tanulmányt tett közzé a foszforról.

A foszfor, mint növényi tápanyag nem korlátlan, hanem véges geológiai tartalékokból származik. Hogy ezek a tartalékok milyen hamar merülhetnek ki, arról évek óta folyik a tudományos vita.

A Christine Alewell professzor által vezetett nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy mely földrészek és régiók szenvedik el a legnagyobb foszforvesztést. A kutatók a talajok foszfortartalmára vonatkozó nagy felbontású, globális adatokat kombinálták a helyi eróziós modellekkel. Ennek alapján kiszámolták, hogy mennyi foszfor veszik el az erózió következtében a különböző országokban.

A tanulmány fontos következtetése, hogy a mezőgazdaságban a globális foszforvesztés több mint 50 százaléka a talaj eróziójának tudható be.

Az erózió szerepe már ismert volt, ám ennek mértékét még soha nem számszerűsítették.

Az erózió az ásványi anyagokkal kötött foszfort a mezőgazdasági talajokból vizes élőhelyekbe és víztestekbe öblíti ki. A vizek megnövekedett foszfortartalma tükrözi a talajban az adott régióban számított foszforveszteséget.

Az ásványi műtrágyák pótolhatják az elveszett foszfort, de nem minden ország képes egyformán használni őket. A kutatás szerint Afrika, Kelet-Európa és Dél-Amerika szenvedi el a legnagyobb foszforveszteséget.

Ellentmondásnak tűnik, hogy Afrika rendelkezik a legnagyobb geológiai foszforlelőhelyekkel, ám a bányászott foszfort exportálják. Így az sokszor többe kerül az afrikai országok gazdálkodóinak, mint az európai gazdáknak.

Dél-Amerika potenciálisan enyhítheti a problémát a szerves trágyák hatékony felhasználásával és/vagy a növényi maradványok jobb újrafeldolgozásával. Az afrikai gazdáknak erre nincs lehetőségük: Afrikában túl kevés zöldtakarmány és túl kevés állati trágya áll rendelkezésre ahhoz, hogy az ásványi műtrágyákat helyettesítsék – mondta Christine Alewell.

A talajerózió drasztikus csökkenése fontos lépés lenne. A gazdálkodók a talajtakarás lehető leghosszabb biztosításával csökkenthetik az eróziót, ezen kívül a zöldtrágya, valamint a domborzatnak megfelelő keresztirányú talajművelés is segíthet megállítani a folyamatot.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Több ezer állami ösztöndíjas hely vár a MATE-n!

2025. január 22. 15:10

A MATE minden hallgatónak magas szintű tudást biztosít. Az egyik legjobb agráregyetemen ösztöndíjas helyek várják a jelentkezőket.

Változás az AXIÁL Kft. vezetőségében

2025. január 16. 12:33

Az újonnan létesített részleg a vállalat vezetőségének munkáját segíti tanácsadással, döntéstámogatással a digitalizációs projektekre fókuszálva.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Fontos a talaj egészségesen tartása

2019. április 30. 06:47

A termőtalajban háromszor több szén van, mint a légkörben, az erdők kivágása és a helytelen gazdálkodás hatására azonban felszabadul ez a szén is, ami táplálja a klímaváltozást.

Nézzük át a vetőmagkészletünket: ezeket kell megfigyelni a tavaszra készüléskor!

2025. február 1. 05:40

A megfelelő előkészületekkel a tavaszi vetési szezon gördülékenyen indulhat, és bőséges terméssel hálálja meg a gondos tervezést.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.