Agrárközélet

Zöld utat kapott a dicamba az Egyesült Államokban

Agrofórum Online

Meghosszabbították a Bayer és a BASF gyomirtóinak engedélyét. Az amerikai környezetvédelmi hatóság 2025-ig jóváhagyta a dicamba hatóanyagú növényvédő szerek használatát a szója és gyapot termesztők számára.

Ezeken a területeken ez a legnépszerűbb növényvédő szer. A döntés pozitív a Bayer és a BASF számára is, hiszen mindkét cég állít elő ilyen hatóanyag tartalmú szereket, így azok továbbra is a piacon maradhatnak, míg nyáron az amerikai bíróság még a szerek betiltásáról hozott döntést – hívta fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt.

A Bayer gyomirtókért felelős vezetője már két hete közölte, hogy szerinte az amerikai környezetvédelmi hatóság (EPA) akár már a hónap végén jóváhagyhatja a dicamba tartalmú XtendiMax gyomirtó szer további használatát.

Egy júniusi beszámoló szerint egyébként a dicamba kapcsán 400 millió dollárt fizet ki a Bayer egy peren kívüli megállapodás során, amely az kiszivárgott híreknél kedvezőtlenebb feltételekkel zárult. Emellett további 820 millió dollárt különített el a vállalat egy már évtizedek óta betiltott vegyianyag, a PCB kapcsán. Az Erste Befektetési Zrt. akkori értékelése szerint bár pozitív, hogy a folyamatban lévő jogi esetek száma jelentősen csökkent, ennek ellenére csalódott volt a piac a megállapodás tartalmával kapcsolatban.

Az engedély jelenlegi 2025-ig történő meghosszabbításával az amerikai hatóság felülírta a bíróság júniusi döntését, amely azért tiltotta meg a szer használatát, mert bizonyos időjárási körülmények között gőzképződéssel több kilométerre is eljut a szer, és más ültetvényeken károkat okozhat. A döntés azért is fontos, mert ez az egyik olyan növényvédő szer, mely a problémásnak számító Roundup-ot válthatja ki. A Roundup legfőbb összetevője a glifozát, amelyet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített. A Bayer még 2018-ban 60 milliárd dollárért vásárolta fel a gyomirtóiról és génmódosított vetőmagjairól ismert Monsanto vállalatot. A Roundup gyomirtó szerrel kapcsolatos fejlemények miatt sokszor kerül a hírekbe a német vegyipari óriáscég.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Új fermentáló üzemet épít növényvédő szerek gyártására a BASF

2024. március 25. 12:10

Kétszámjegyű millió euró nagyságrendű beruházásba fektet a BASF, a biológiai és biotechnológiai növényvédő szerek portfóliójának megerősítésére épül az új fermentáló üzem.

Repce gyomirtás biztonságosan

2021. augusztus 25. 04:50

A repce termesztés egyik legfontosabb alapköve a sikeres gyomirtás elvégzése, hiszen alapvető fontosságú, hogy a repce növényünkkel együtt csírázó és azonos talajmélységből vizet, valamint tápanyagokat felvevő gyomok jelentette konkurenciát minél előbb megszüntessük.

A Bayer eladná a zöldségvetőmag részleget a BASF-nek

2018. március 21. 10:43

Az Európai Bizottság április 5-ig ellenőrzi a Monsanto Bayer által tervezett átvételét. Engedélyezés esetén a Bayer a teljes vetőmag üzletágat eladja a BASF-nek.