Állattenyésztés
Állattenyésztés

Az EU sertéságazatának már Spanyolország a vezető szereplője

Az EU sertéságazatának már Spanyolország a vezető szereplője

Agrofórum Online

Spanyolország idén az Európai Unió vezető sertéshús-termelője lett. Németország már régóta vezette az uniós sertéshús-termelők listáját, de az afrikai sertéspestis (ASP) 2020 szeptemberi kitörése a vaddisznók között azt jelentette, hogy elvesztette hozzáférését a jövedelmező kínai piachoz.

Ez felgyorsította az uniós termelés elmozdulását az ASP-mentes Spanyolország irányába, amely már amúgy folyamatban volt, és ezt segítették a kevésbé megterhelő szabályozások olyan területeken, mint a trágya felhasználása. Az Európai Bizottság adatai szerint Kína messze a legnagyobb exportpiac az uniós sertéstermékek számára, 2021-ben az eladások mintegy 56%-át teszik majd ki.

Az ázsiai ország megnövekedett érdeklődése az importált sertéshús iránt a saját ASP járványának kitörése nyomán ugrott meg, ez csökkentette hatalmas sertésállományát, amely a világ legnagyobbja volt.

„Az a tény, hogy az utóbbi években Kínát érintette az afrikai sertéspestis, az egekbe lökte a keresletet” – mondta Ramon Soler Ciurana, a Spanyolország déli részén fekvő Malaga egyik sertéshús-termelőjének, a Faccsa-Prolongo exportmenedzsere.

Az uniós sertéstermék-szállítmányok Kínába tavaly 3,34 millió tonnát tettek ki, ami több mint 60%-os növekedést jelent a 2019-es 2,31 millióhoz képest, és majdnem háromszorosa a 2018-as 1,28 milliónak.

Az export idén is magas maradt, és januártól júliusig 1,86 millió volt, ami csak 0,1%-kal kevesebb, mint az erős 2020-as időszak – mutatják az uniós adatok. „Az iparágban magától értetődőnek tartják, hogy Kína, bármennyire is fejleszt és próbál alternatívákat találni, négy éven belül nem lesz képes visszatérni a megszokott üzletmenetbe” – mondta Soler.

A német exportbajok azonban csak felgyorsították az évek óta tartó tendenciát. Spanyolország sertéshús-termelése 2021 első hat hónapjában 2,60 millió tonnát tett ki, ami 4,1%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest az Európai Bizottság adatai szerint, és a nyolcadik egymást követő éves emelkedésre számítanak idén. Ezzel szemben Németország sertéshús-termelése 1,3%-kal, 2,52 millió tonnára csökkent, és egymást követő ötödik éves csökkenés felé tart.

Az AMI német piaci tanácsadó közlése szerint 2021 májusában 24,6 millió sertés volt a német gazdaságokban, ami 3,5%-os csökkenést jelent a 2020 májusi 25,5 millióhoz képest, folytatva a csökkenő tendenciát a 2014-es 28,1 millióról.

Az ASP hatása különösen súlyos volt Kelet-Németországban, a lengyel határ közelében, ahol a betegséget vaddisznókban és újabban házi sertésekben mutatták ki. Olyan intézkedéseket vezettek be, mint a malacok tenyésztésének tilalma, és egyes vágóhidak nem szívesen vásároltak sertéseket a régióból.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hazai húsipar a fényt keresi az alagút végén

2024. március 22. 09:10

Éder Tamás a hazai húsipar helyzetéről március 6-án tartott előadásának legfontosabb tényeit és tanulságait foglaljuk össze.

Döbbenetes húsforrással kísérleteznek, ehhez azért gyomor kellene

2024. március 20. 11:10

A legfenntarthatóbban előállítható állati fehérjeforrás lehet egy új tanulmány szerint a pitonhús, amelynek íze a csirkééhez hasonlít.

Már tenyésztik a klímasemleges szarvasmarhát

2024. március 19. 15:10

A szarvasmarhákat a legnagyobb szén-dioxid-termelők között tartják számon. Argentína azonban nem a marhák leselejtezésében, hanem új tanúsítási rendszerben gondolkodik. A cél a klímasemleges szarvasmarha.

Komoly kihívás: 2,4 millióval kevesebb tehénnel kell majd több tejet előállítani az EU-ban

2024. március 16. 14:10

Európai uniós szinten 2035-ig több mint 2 millióval csökkenhet a tejelő tehénállomány, miközben az egy tehénre jutó tejhozamok növekedni fognak.

Több mint 90 százalékos kapacitással működik a tavaly átadott mohácsi vágóhíd

2018. február 8. 10:16

A 21 milliárd forintból létrejött beruházásból 5 milliárd forint húsipari technológiai fejlesztés volt, amelynek része a vágó-, csontozó- és csomagolási technológia, illetve az automata logisztikai rendszer.

Magyar fejlesztésű eljárással csökkenthető a sertésfertőzések terjedése

2019. március 5. 07:46

Az 553,87 millió forint összértékű projekt 337,44 millió forint támogatást nyert a Széchenyi 2020 program keretében. A fejlesztés a Galen Bio mosonmagyaróvári és konzorciumi partnerként közreműködő Carlsbad Kft. újrónafői telephelyén valósult meg.

A malacfarokkurtítás a múlté - Van jobb megoldás!

2023. október 17. 09:10

A farokrágás gyakori probléma a sertéstartó gazdaságokban. Megelőzése, megszüntetése érdekében sokszor alkalmazzák a gazdák a rutinszerű farokkurtítást, amely állatjóléti szempontból kifogásolható módszer. Jó tudni, hogy a farokrágás kiváltó okainak megszüntetésével jó eséllyel megelőzhető a farokrágás kialakulása.

Kínán kívüli sertéstelepekkel küzdenének a húshiány ellen

2020. március 17. 12:37

A minden korábbinál súlyosabb hatású afrikai sertéspestis a kínai állomány csaknem felét elpusztította. A pekingi vezetés ezért sürgeti a helyi hatóságokat, a minősített kínai cégeknek arra ösztönözzék, hogy hagyják el az országot és azokban az országokban hozzanak létre sertéstelepeket, amelyekben nem pusztít a betegség.