Állattenyésztés

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

Agrofórum Online

Az ország nagy pártjai, a mezőgazdasági termelők, az ipar, a szakszervezetek és a környezetvédelmi csoportok között hónapokig tartó tárgyalások után került sor a megegyezésre a kibocsátási célokról.

A gazdáknak 2030-tól kezdve 1 tonna (szén-dioxid-egyenértékben kifejezett) metánra 300 korona (43 dollár; 34 font) adót kell fizetniük az állattartásból eredő, köztük a tehenek és a sertések kibocsátása után (szellentés, de a böfögéssel és a trágyával is rengeteg szennyező szénhidrogén távozik), ami 2035-re 750 koronára emelkedik. Jeppe Bruus adóügyi miniszter azt mondta, hogy mindent meg fognak tenni az éghajlati céljok eléréséért, miután széles többséget kaptak a parlamentben.

Mindent megtesznek a környezetvédelmi célok teljesítéséért

„Egy óriási, hatalmas feladat, amely most van folyamatban. Földjeink nagy részét a mezőgazdasági hasznosításból visszaalakítjuk erdőségekké, természeti területté, biztosítva, hogy visszahozzuk az életet a fjordjainkba” – mondta a miniszter.

A kormány, a mezőgazdaság és a környezetvédelmi szervezetek közötti megállapodás része a nitrogénszennyezés mérséklése is a partok és a fjordok helyreállítása érdekében. A nitrogénkibocsátást 2027-től évente 13 780 tonnával csökkentenék.

Összehangolt erőfeszítéseket tesznek majd az ország biológiai sokféleségének javítására is. 250 ezer hektárnyi új erdőt telepítenek, és 140 ezer hektárnyi, jelenleg művelés alatt álló tőzeglápot állítanak helyre természetes élőhelyként. A tőzeglápok olyan vizes élőhelyek, amelyek kiváló szén-dioxid-tárolóként működnek.

Dán modell: egységes kiállás

Egy dán parlamenti jelentés szerint Dánia mintegy 60%-át művelik jelenleg, és ezzel Banglades mellett a legnagyobb arányban megművelt földterülettel rendelkező ország. „A dán természet úgy fog megváltozni, amit a vizes élőhelyek 1864-es lecsapolása óta nem láttunk” – mondta Bruus.

Lars Aagaard, a dán éghajlat-, energia- és közműügyi miniszter a megállapodásról azt mondta, hogy az az ország tettrekészségét jelzi. Egyben a dán modellt is bemutatja – széles politikai többség a dán parlamentben, az adó által érintett ágazatok, valamint a környezetvédelmi érdekeltek bevonása a döntési folyamatba. Kifejtette, hogy ezekből „mindannyian profitálhatnánk, ha a világ többi része is segítené az ilyen együttműködéseket az éghajlatváltozás elleni küzdelemben”.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen betegségek ellen véd a kutyák kombinált oltása?

2024. december 3. 09:40

Az állatorvos a kutyát a kombinált oltással a fertőző betegségek ellen védi. Ezekről foglaljuk össze az alapvető tudnivalókat.

Globálisan visszaeshet a sertéshústermelés

2024. december 2. 13:10

Globálisan kevesebb lesz a sertéshús az állományok és a kereslet csökkenése miatt. Az Egyesült Államok viszont erősíti vezető exportőr pozícióját.

A hígtrágyával kapcsolatos balesetek megelőzhetők

2024. december 1. 16:10

A hígtrágya veszélyes gázok forrása, melyek éghetők vagy belélegezve fulladást okozhatnak. Kis tudatossággal azonban a balesetek megelőzhetők.

Miért kötelező a kutyáknak az évenkénti veszettség elleni oltás?

2024. november 26. 09:40

Tőlünk nyugatra 3 évente, nálunk viszont évente kötelező veszettség ellen oltani. Mi ennek az oka? Hogyan állítható meg a betegség terjedése?

Gáz van Dániában: megadóztatják a szarvasmarhák szellentését

2024. június 28. 10:10

A cím vicces, a hír igaz: Dániában a szarvasmarha- és sertéstartók az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt extra adót fognak fizetni.

Így adóznak az őstermelők 2018-ban - Letölthető a tájékoztató füzet

2018. január 29. 20:46

A korábbi és az új tájékoztató anyag csak a fontosabb előírásokat, normákat tartalmazza.

Családi gazdaságok: átalányadózás 19,3 millió forintig

2020. október 9. 09:21

Átalakul a családi gazdaságok jogi háttere, így 290 ezer őstermelőnek és 83 ezer családi gazdaságban dolgozó embernek csökkennek az adminisztrációs terhei, a cél a családi gazdaságok erősítése és a generációváltás támogatása - mondta az agrárminiszter csütörtökön a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A júliustól bevezetett számla adatszolgáltatáshoz kapcsolódó tapasztalatok

2020. október 13. 11:56

Az adatszolgáltatás kiterjesztését követően  – 2020. július 1-től  –  több problémát is felvet az, ha minden vásárlásról számlát kérünk. A beszerzések eladó által lejelentett számlái alapján egy  adóellenőr esetleg következtethet egy be nem jelentett tevékenységi körre, vagy a meglévő tevékenységi kör nagyobb volumenére, és az el nem számolt költségek figyelembevételével egy becslési eljárást is lefolytathat.