Hogyan tarthatók stresszmentesen a tejelő tehenek?
A krónikus stressz számos egészségügyi probléma oka a tejelő szarvasmarháknál, és akár halált is okozhat. A különféle stressztényezők kombinációja lehet az egyik okozója a vérzéses bélszindrómának, ami alattomosan és nehezen felismerhetően öl.
A szakértők szerint nehéz lehet pontosan meghatározni a vérzéses bélszindróma pontos okát, mert stressztényezők kombinációja idézheti elő, beleértve a táplálkozási tényezőket is.
A vérzéses bélszindróma és a stressz kapcsolata
A vérzéses bélszindróma szórványosan fordul elő, a tüneteit – laza széklet, némi vérrel – sokszor hónapokig nem veszik észre, és akkor már késő, egy-két héten belül elpusztulnak a tehenek. 2014-ben az az amerikai mezőgazdasági minisztérium arról számolt be, hogy az állományok 14%-ában azonosították a vérzéses bélszindrómát.
Ez az arány nem tűnik túl magasnak, jelentősége abban mutatkozik meg, hogy ezeknek az eseteknek a 80%-át kellett az állományból leselejtezni, vagy pusztult el. Kezelés vagy gyógymód nincs ellene, csak a megelőzés marad.
A stressz maga is egy bonyolult fogalom. A teheneknél több mint 30 stresszort azonosítottak a tejelő állományokban. A leggyakrabban az átmeneti időszakokban fordulnak elő– ilyenek az ellés, korai laktáció, elválasztás, időjárás-változás, például meleg vagy hideg idő beállta. A tehenek stresszessé válhatnak az ellátásuk megváltozása miatt is; az istállókban az állománysűrűség és a takarmányozás megváltoztatása olyan anyagcsere- és bélrendszeri problémákhoz vezethet, mint a ketózis vagy az acidózis.
A tehenek általában egyfajta stresszt képesek egyszerre leküzdeni, de több stresszt nem. Így jelenhet meg a vérzéses bélszindróma szarvasmarháknál, különösen akkor, ha a stresszorok anyagcsere- vagy bélrendszeri problémát váltanak ki. Minél több stresszor éri a teheneket, az annál jobban megviseli az immunrendszert. A tehén érzékenyebbé válik az anyagcsere-betegségekre.
A vérzéses bélszindrómát gyakran diagnosztizálják a korai laktációs stádiumban lévő, nagy teljesítményű vagy stressz okozta immunhiányos állapotban szenvedő teheneknél. Az egészséges tehenek vagy a stressztől nem szenvedő szarvasmarhák ellenállnak a vérzéses bélszindrómának. Tehát alapvető cél az erős immunrendszer kialakítása.
Ismerd fel a stresszt!
A tehenek, az emberekhez hasonlóan, gyakran jól láthatóan mutatják a stressz tüneteit. A viselkedésük árulkodó jele annak, hogy milyen típusú stressz éri őket. Például a tehenek többet állnak nagy melegben, lihegnek vagy kinyújtják a nyelvüket.
A táplálkozással összefüggő stressz egyik első jellemzője az, hogy a tehén otthagyja a takarmányt, letargikussá válik és a füleit lógatja. Stressz esetén a jól termelő tehenek kondíciója csökken.
A betegségek és stressz távol tartása megfelelő takarmányozással
Érdemes a tejelőállomány ellátásán változtatni a stressz-szint csökkentése érdekében. A legfontosabb a szarvasmarhák kiegyensúlyozott takarmányozása. Szükség lehet szakértőre ahhoz, hogy az állomány takarmánya a laktációs cikluson keresztül kielégítse a táplálkozási szükségleteit. Ez magában foglalja a minőségi takarmányt, ásványi anyagokat és vitaminokat.
Ami azonban papíron beválik, a tehén számára nem biztos, ekkor kezdődnek a bajok. A kukoricaszilázs a takarmány elsődleges összetevője; de érzékeny a gombára és a penészgombákra is, amelyek betegségeket okozhatnak, ami megterhelheti a tehén immunrendszerét. Az aspergillus fumigatus, egy invazív gomba a nem megfelelő csomagolás és tárolás miatt gyakran megtalálható a silótakarmányban.
A szakértők elmélete szerint az Aspergillus fumigatus hozzájárulhat a vérzéses bélszindrómához. A boncolások során végzett kutatások során – ez az egyetlen módszer, amellyel kideríthető, hogy a tehén ebben a betegségben szenved – az Aspergillus fumigatus DNS-ét találták elhullott szarvasmarhák szövetében.
A takarmányminőség mellett a vitaminok és ásványi anyagok hiánya is stresszt és vérzéses bélszindrómát okozhat a teheneknél. Ahogy a tehén az átmeneti szakaszhoz közeledik, a stresszes időszak leküzdésére a gazdálkodók növelhetik a proaktív aminosavak, az A- és B-vitaminok, valamint a szelén pótlását, ami fokozza az immunrendszer védekező képességét.
Az állomány kiegyensúlyozott takarmányozásának másik kulcsa annak biztosítása, hogy minden tehén hozzáférjen a takarmányhoz. A gazdálkodóknak ellenőrizniük kell az istállókat, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a technológia megfelelően működik, és a takarmányhoz és a vízhez a hét minden napján, 24 órában minden állat hozzáférhet.
A nem kielégítően termelő teheneket is ellenőrizni kell. Ezek az állatok valószínűleg nem képesek megfelelő mennyiségű takarmányt fogyasztani. A stressz-szint tovább csökkenthető a tehenek kényelmének fokozásával, ami a karámok túlzsúfoltságának elkerülését jelenti.
Mindez nem egyszerű feladat, összetett szemléletet igényel, de nem is megoldhatatlan.
Stresszmentes tehén
Hogyan néz ki egy stresszmentes tehén? Aki ismeri az állatait, annak egyértelmű: nyugodt, kiegyensúlyozott, csendesen kérődzik, sok időt tölt fekve és szunyókálással. A stressz és annak hatásai következetes munkával kezelhetők. A stressz jeleinek korai felismerése a kezelés és a betegség megelőzésének legbiztosabb módja.
Fotó: Pixabay