Állattenyésztés

Megtiltják az éjszakai kutyaugatást egy farkasok által veszélyeztetett területen

Agrofórum Online

Mit szólna hozzá, ha az értékes nyájat őrző pásztorkutyáinak bírósági ítéletben tiltanák meg az ugatást, ráadásul egy farkasok lakta terület kellős közepén?

És ez nem vicc, hanem a közelmúltban megtörtént eset: a németországi Münster közigazgatási bírósága elutasította egy legeltető állattartást végző gazda panaszát, akinek ezután éjszakára be kell zárnia a terület védelmére tartott kutyáit. Egyetlen reménye, hogy arra az időre a farkasok is inkább nyugovóra térnek.

A bíróság – és akik a feljelentést tették – talán arra gondoltak, hogy manapság a farkasok is követik, mikor van hétvége vagy éjszaka, és olyankor inkább nem vadásznak? Ugyanis hivatalosan is az az ítélet született, hogy a helyi állattartónak a megadott időszakban a kutyáit be kell zárnia, hogy az ugatásukkal ne zavarják a szomszédokat – tekintettel nyilvánvalóan arra, hogy a ragadozó vadállatok hétköznap csak reggel 6 és este 22 óra között vadásznak, illetve vasárnap és ünnepnapokon 13 és 15 óra között is szunyókálnak egy kicsit…

Rendben, talán nem ez állt szó szerint az indoklásban, az viszont tény, hogy a bíróság ezzel a döntéssel elutasította az állattartó panaszát a kölni tartományi bíróság sürgősségi határozata ellen, holott ő a legeltetést éppen egy farkasoknak kijelölt terület közepén végzi. 

A legeltető állattartást folytató gazdák nem értik a helyzetet. Hogyan védjék meg az állatokat, ha nincs más lehetőségük, mint a villanypásztor használata és a pásztorkutyák, amelyeknek azonban nem szabad ugatniuk? 

Persze a maguk szempontjából a szomszédoknak is igazuk van, mivel ebben az esetben hét nagytestű kutya ugatását kellene elviselniük. Hiszen azok nemcsak a farkasok miatt, hanem mindenre ugatnak, tudniillik ez a feladatuk. A farkasok viszont leggyakrabban sötétben támadnak, tudniillik nekik meg ezt diktálja az ösztönük, akárhogy is dönt a bíróság.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Egységes kérelem: a szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók feladatairól

2023. február 15. 12:42

A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós közvetlen és vidékfejlesztési támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban az Agrárminisztérium ismételten felhívja az állattartók figyelmét, hogy tegyenek meg mindent az ENAR-ban lévő adatok naprakész biztosítása érdekében, az egységes kérelemben megjelenő állatok megszemélyesítése miatt.

A mezőgazdasági termelés koncentrálódik

2022. március 5. 10:11

A mezőgazdasági termelés koncentrálódása, a kis háztáji gazdaságok eltűnése azt eredményezte, hogy az egy gazdaságra jutó standard termelési érték jelentősen növekedett, a legnagyobb mértékben az abrakfogyasztó állatok tartására szakosodott és a vegyes állattartó gazdaságok körében.

Megépülhet Európa legmodernebb sertéstelepe

2023. április 6. 12:42

Az UBM az élőállat-tenyésztés területén is aktív szereplővé kíván válni Európa legmodernebb és legfenntarthatóbban működő sertéstelepének megépítésével, és éves szinten 350-500 ezer hízósertés előállításával.

A holland gazdák mesterséges intelligenciát használnak a tehenek és a növények figyelésére

2023. április 2. 07:36

Egy holland cég próbálja a 21. századba „repíteni” a mezőgazdaságot. De készen áll a világ a mesterséges intelligenciával felvértezett tehenekre?