4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Állattenyésztés

Tejtermelés: a biogazdaságok tényleg környezetbarátabb módon működnek?

Agrofórum Online

Bár sokan kérdéseket vetnek fel a témával kapcsolatban, de egy tanulmány megállapításai szerint az ökológiai úton előállított tej környezetbarátabb, mint a hagyományos gazdaságokból származó.

A tejtermelés környezeti egyensúlya sok vitára ad okot, de a Dessau-Roßlau-i Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség kedden közzétett tanulmányból az derül ki, hogy az ökológiai gazdaságok környezetbarátabbak. Igaz megnövekedett rejtett környezeti költségeket okoz a takarmány előállítása.

A hagyományos tejtermelésben a tanulmány szerint a takarmány biztosítása felelős a tejből származó üvegházhatású gázkibocsátás 34 százalékáért, és ezért az éghajlatváltozás fő hajtóereje. Az ökológiai termelésben legeltetéssel ez az adat csak 20 százalékot tesz ki.

A tanulmány megvizsgálta a tejtermelés egyes lépéseit a különböző régiókban és a tenyésztési módszereket Németországban. A tanulmány szerint a legeltetéssel rendelkező biogazdaságok okozták a legalacsonyabb környezeti ártalmakat 27 centtel, a hagyományos istállókkal rendelkező farmoknál ez a legmagasabbak, akár 34 cent kilogrammonként – számolt be a német dpa hírügynökségre hivatkozva a proplanta agrároldal.

A tanulmány megvizsgálta az üvegházhatású gázok kibocsátásának, a vízfogyasztásnak, a víz és a talaj nitrát- vagy foszforszennyezésének környezeti hatását, az emberek és a környezet vegyi anyagok által történő szennyezését és a belső energiafelhasználást is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Be kellene tiltani a kutya-farkas hibridek tenyésztését?

2025. február 12. 11:10

Úgy néznek ki, mint a farkasok, úgy vonyítanak, mint a farkasok, és úgy is viselkednek, mint a farkasok a kutya-farkas hibridek.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Több tejet termelünk, de kevesebb lesz a marhahús

2024. október 22. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2025-ben enyhén emelkedik majd a tejtermelés a közösségben.

Kedvező a hazai tejágazat helyzete

2019. március 31. 12:17

Nemzetközi összehasonlításban is professzionális a magyar tejágazat, Csehország után Magyarországon a legkoncentráltabb a tejelő tehénállomány és a feldolgozó kapacitás.

Bővül a hazai tejtermelés

2019. június 7. 04:47

Az állatállomány Magyarországon az elmúlt 8 évben 30 százalékkal nőtt, mára a tehénállomány mintegy 403 ezer egyedből áll.

Befolyásolja-e a fejések között eltelt idő a tejtermelést?

2024. szeptember 30. 11:10

A 12 órás vagy hosszabb munkanapokat senki sem szereti, a tehenészetekben a fejés miatt mégis elvárás. De vajon kell-e 12 óránként fejni?