Állattenyésztés

Tejtermelés: a biogazdaságok tényleg környezetbarátabb módon működnek?

Agrofórum Online

Bár sokan kérdéseket vetnek fel a témával kapcsolatban, de egy tanulmány megállapításai szerint az ökológiai úton előállított tej környezetbarátabb, mint a hagyományos gazdaságokból származó.

A tejtermelés környezeti egyensúlya sok vitára ad okot, de a Dessau-Roßlau-i Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség kedden közzétett tanulmányból az derül ki, hogy az ökológiai gazdaságok környezetbarátabbak. Igaz megnövekedett rejtett környezeti költségeket okoz a takarmány előállítása.

A hagyományos tejtermelésben a tanulmány szerint a takarmány biztosítása felelős a tejből származó üvegházhatású gázkibocsátás 34 százalékáért, és ezért az éghajlatváltozás fő hajtóereje. Az ökológiai termelésben legeltetéssel ez az adat csak 20 százalékot tesz ki.

A tanulmány megvizsgálta a tejtermelés egyes lépéseit a különböző régiókban és a tenyésztési módszereket Németországban. A tanulmány szerint a legeltetéssel rendelkező biogazdaságok okozták a legalacsonyabb környezeti ártalmakat 27 centtel, a hagyományos istállókkal rendelkező farmoknál ez a legmagasabbak, akár 34 cent kilogrammonként – számolt be a német dpa hírügynökségre hivatkozva a proplanta agrároldal.

A tanulmány megvizsgálta az üvegházhatású gázok kibocsátásának, a vízfogyasztásnak, a víz és a talaj nitrát- vagy foszforszennyezésének környezeti hatását, az emberek és a környezet vegyi anyagok által történő szennyezését és a belső energiafelhasználást is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Bill Gates egy mobilalkalmazáson keresztül támogatja az indiai tejtermelést

2018. június 22. 10:09

A tejtermelés India legnagyobb mezőgazdasági produktuma, nagyobb mint a rizs vagy gabonatermelés, sőt India a világ legnagyobb tejtermelője.

Bővül a hazai tejtermelés

2019. június 7. 04:47

Az állatállomány Magyarországon az elmúlt 8 évben 30 százalékkal nőtt, mára a tehénállomány mintegy 403 ezer egyedből áll.

Több tejet termelünk, de kevesebb lesz a marhahús

2024. október 22. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2025-ben enyhén emelkedik majd a tejtermelés a közösségben.

Az Aldi megvásárolta az Alföldi Tej Kokárdás márkáját

2018. február 16. 11:00

Az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. megvásárolta az Alföldi Tej Kft. Kokárdás márkáját, így hazai története során először szerez tulajdonjogot egy magyar brandben.