Bulvár
Bulvár

A darazsak okosabbak, mint gondolnánk

A darazsak okosabbak, mint gondolnánk

Agrofórum Online

Vajon tudta-e, hogy a darazsak taníthatók? Hogy értékelik a jutalmat és hajlandóak részt venni olyan kutatásokban, amelyben egymás után több feladatot kell végrehajtaniuk? Na és azt, hogy meg tudják különböztetni az emberi arcokat egymástól?

Míg a méheket sokan szeretik, a darazsakat a legtöbben „utálják”, noha ökológiai szempontból ők is roppant fontosak. Az egyik legnagyobb utálatnak (vagy félelemnek) örvendő darázsfaj a közönséges darázs/kecskedarázs (Vespula vulgaris), amely nyaranta élénken érdeklődik az emberi ételek és italok iránt – és ilyenkor megesik, hogy agresszívan viselkedik.

Ugyanakkor ez a darázsfaj csak egy a több mint 100 ezer ismert faj közül, amelyek jó része egyáltalán nem támadja meg az embert, miközben segít a virágok beporzásában és felfalja a növényi kártevők jelentős részét.

A tudósok szerint a darazsak egyáltalán nem szolgáltak rá a társadalom utálatára. Szerintük, ha az emberek tudnák róluk, hogy milyen összetett elmével rendelkeznek, meglehet, nem is rettegnének annyira tőlük. A Behavioral Ecology and Sociobiology című folyóiratban megjelent legújabb kutatás szerint az európai darazsak lenyűgöző képességgel rendelkeznek a tanulást és a vizuális feladatok megoldását illetően.

S hogy miként lehet egy darazsat bármire is betanítani? Nos, az európai darazsak mindig azonos helyen gyűjtik a táplálékukat, ami azt jelenti, hogy emlékeznek és visszatérnek a számukra kedvező táplálékforrásra – legyen az akár egy pohár üdítőital. 

A kísérletben részt vevő darazsaknak cukros vizet kínáltak, majd minden egyes egyedre egy azonosító jelet tettek. A darazsak ezután mindaddig visszatértek a kísérlet helyszínére, amíg jutalmat kaptak. A  darazsaknak tíz próbán kellett átesniük, hogy megtanuljanak egy vizuális feladatot, majd további tíz próbát kellett végrehajtaniuk jutalom nélkül, hogy a tesztekből kiderüljön, megtanultak-e valamit. A darazsak a tanulás során a helyes döntésekért cukros vizet kaptak – és folyamatosan visszatértek a kísérlethez, hogy az összes próbát befejezzék!

Mit tanultak a darazsak a feladatok során? 

  • Először arra tanították meg őket, hogy megkülönböztessék a színeket – pontosabban két, különböző árnyalatú kék kártyát. Ennél a módszernél a darazsaknak a helyes színű kártyán cukrot adtak anélkül, hogy látták volna a másik színt. Ezután a másik színű kártyákat is bevetették, hogy teszteljék, képesek-e a darazsak megkülönböztetni ezt a két színt.
  • A második gyakorlatban mindkét színű kártya jelen volt. A darazsak jutalmat kaptak, ha a helyes színre szálltak, de nem kaptak jutalmat, ha a helytelen színre szálltak.
  • A harmadik feladatban a darazsak jutalmat kaptak, ha a helyes színre szálltak le, és keserű folyadékot, ha a helytelen színre szálltak le.
  • A kutatók a színes kísérlettel párhuzamosan azt is kimutatták, hogy a darazsak képesek megkülönböztetni az emberi arcokat ábrázoló képeket is egymástól!
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Meghökkentő, köznapi dologból készülhet értékes növénytáp

2024. július 4. 11:10

Megfelelő előkészületekkel a csirkecsont is felhasználható, jelesül a benne lévő tápanyagokkal a növényeink fejlődését segíthetjük.

Egy napraforgó élete – 83 nap 1 percben

2024. július 3. 13:10

A napraforgóról készült videó akár a növény fejlődési fázisait is demonstrálhatja, de csupán látványnak sem utolsó.

Ez a fa vérzik, amikor kivágják

2024. július 3. 07:40

A rózsafa, vérfa, vasfa kifejezések kiváló minőségű keményfák több, nem rokon faját jelölhetik. Van köztük, ami valóban vérpiros nedvet bocsát ki.

Sör is készíthető kaliforniai paprikából!

2024. június 11. 13:10

Paprikás söröket már korábban is főztek, de kaliforniai paprikából készült sört még sosem, így ez igazi kuriózumnak számított.

Közvetlen fogyasztás helyett: sertéstakarmányozás rovarokkal

2023. november 24. 14:40

Az európai ember számára a rovarok fogyasztása néhány kísérletező kedvű egyén kivételével teljesen idegen. De mi lenne, ha mi maradnánk a hagyományos ételeinknél, mint a baromfi vagy a disznó, és őket táplálnánk ezzel az új fehérjeforrással? A baromfi esetében ez már bevett eljárás, és biztató kísérletek folynak a sertések takarmányozásával kapcsolatban is.

A szója növeli vagy csökkenti a daganatos megbetegedések előfordulását?

2023. október 8. 17:10

A szójában található izoflavonok hormonszerű anyagok, de ez a tulajdonságuk a kutatások szerint a közhiedelemmel ellentétben inkább egészségesebbé teszi őket.

Tényleg nem tudnak repülni a méhek a sötétben?

2023. október 3. 10:10

A közösségi médiát újabb őrület árasztotta el: a videókon kísérleti kaptárokba zárt méheket láthatunk, akik a mesterséges fényben repkednek, majd a lámpa lekapcsolását követően – látszólag tehetetlenül – egyként hullanak a földre.

Nagy lépést tett előre a magyar rizskutatás, kevesebb víz is elég lehet a növényeknek

2023. augusztus 22. 09:10

A közelmúltban két új rizsfajta is született a MATE szarvasi Galambosi Rizskísérleti Telepén, ahol kutatással, nemesítéssel és a hazai rizstermesztés vetőmagbázisának előállításával foglalkoznak a szakemberek. Az egyik legfőbb cél az, hogy a rizstermesztés jelentős vízigényét csökkenteni tudják.