Nagyvilág

A darazsak okosabbak, mint gondolnánk

Agrofórum Online

Vajon tudta-e, hogy a darazsak taníthatók? Hogy értékelik a jutalmat és hajlandóak részt venni olyan kutatásokban, amelyben egymás után több feladatot kell végrehajtaniuk? Na és azt, hogy meg tudják különböztetni az emberi arcokat egymástól?

Míg a méheket sokan szeretik, a darazsakat a legtöbben „utálják”, noha ökológiai szempontból ők is roppant fontosak. Az egyik legnagyobb utálatnak (vagy félelemnek) örvendő darázsfaj a közönséges darázs/kecskedarázs (Vespula vulgaris), amely nyaranta élénken érdeklődik az emberi ételek és italok iránt – és ilyenkor megesik, hogy agresszívan viselkedik.

Ugyanakkor ez a darázsfaj csak egy a több mint 100 ezer ismert faj közül, amelyek jó része egyáltalán nem támadja meg az embert, miközben segít a virágok beporzásában és felfalja a növényi kártevők jelentős részét.

A tudósok szerint a darazsak egyáltalán nem szolgáltak rá a társadalom utálatára. Szerintük, ha az emberek tudnák róluk, hogy milyen összetett elmével rendelkeznek, meglehet, nem is rettegnének annyira tőlük. A Behavioral Ecology and Sociobiology című folyóiratban megjelent legújabb kutatás szerint az európai darazsak lenyűgöző képességgel rendelkeznek a tanulást és a vizuális feladatok megoldását illetően.

S hogy miként lehet egy darazsat bármire is betanítani? Nos, az európai darazsak mindig azonos helyen gyűjtik a táplálékukat, ami azt jelenti, hogy emlékeznek és visszatérnek a számukra kedvező táplálékforrásra – legyen az akár egy pohár üdítőital. 

A kísérletben részt vevő darazsaknak cukros vizet kínáltak, majd minden egyes egyedre egy azonosító jelet tettek. A darazsak ezután mindaddig visszatértek a kísérlet helyszínére, amíg jutalmat kaptak. A  darazsaknak tíz próbán kellett átesniük, hogy megtanuljanak egy vizuális feladatot, majd további tíz próbát kellett végrehajtaniuk jutalom nélkül, hogy a tesztekből kiderüljön, megtanultak-e valamit. A darazsak a tanulás során a helyes döntésekért cukros vizet kaptak – és folyamatosan visszatértek a kísérlethez, hogy az összes próbát befejezzék!

Mit tanultak a darazsak a feladatok során? 

  • Először arra tanították meg őket, hogy megkülönböztessék a színeket – pontosabban két, különböző árnyalatú kék kártyát. Ennél a módszernél a darazsaknak a helyes színű kártyán cukrot adtak anélkül, hogy látták volna a másik színt. Ezután a másik színű kártyákat is bevetették, hogy teszteljék, képesek-e a darazsak megkülönböztetni ezt a két színt.
  • A második gyakorlatban mindkét színű kártya jelen volt. A darazsak jutalmat kaptak, ha a helyes színre szálltak, de nem kaptak jutalmat, ha a helytelen színre szálltak.
  • A harmadik feladatban a darazsak jutalmat kaptak, ha a helyes színre szálltak le, és keserű folyadékot, ha a helytelen színre szálltak le.
  • A kutatók a színes kísérlettel párhuzamosan azt is kimutatták, hogy a darazsak képesek megkülönböztetni az emberi arcokat ábrázoló képeket is egymástól!
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

6,5 tonna árpát termeltek önműködő gépek egy angliai szántóföldön

2023. augusztus 18. 17:10

Hét éve folyik egy izgalmas kísérlet Angliában, ahol közvetlen emberi beavatkozás nélkül, önműködő gépekkel művelnek földet. Az eredmények minden várakozást felülmúlnak.

Űrexpedíciók – hála a növényeknek

2022. május 26. 19:36

Bár a Hold talán nem tűnik termékeny terepnek, mégis alkalmasnak bizonyult növénytermesztésre.

Valóban a szűkebb a jobb?

2022. május 16. 11:17

A nem egészen költői kérdés a kukorica sortáv csökkentésének hazai alkalmazhatósága esetén vetődik fel.

A hiphop zenétől finomabb lesz az ementáli?

2019. április 19. 05:57

A hiphopos sajtot egyöntetűen édeskésebbnek találta a zsűri, és a laborvizsgálat is megállapította, hogy különbözik a társaitól.