A TikTok algoritmusa valamiért beleszeretett ebbe a témába és a toplistás helyre sorolta. A videó tárgyát képező „legrondább állatra” mindenki kíváncsi lett. De mi is ez a halszerű, fura küllemű lény?
A kocsonyahal teste első ránézésre zselészerű, a szeme pici és komor, az orra hatalmas, már-már komikus, a szája lefelé görbülő – olyan, mintha a csúf arc egy undok, morcos, sértett, de legalábbis rosszkedvű emberhez tartozna…
Angol neve „blobfish”, magyarul kocsonyahalnak nevezik
Neve görög eredetű, és annyit tesz, mint „hideg vízben úszó”, ami vélhetően a halfaj természetes élőhelyére utal.
A Psychrolutes marcidus egy Ausztráliában, Tanzániában és Új-Zélandon élő mélytengeri halfaj, amely 900 méter mélyen tölti napjait (bár sok tudós szerint inkább 2000-2800 méteren van a valódi élőhelye), százszor akkora nyomáson, mint amelynek a felszínen lenne kitéve.
Sem izom, sem úszóhólyag, sem pikkelyek nem segítik
Ez a hal evolúciója során izmai jelentős részét elvesztette. Azok kocsonyás textúrává alakulva a felszínre emelkedés és ezt követően a süllyedés során segítik az állatot. Így tudja túlélni a hatalmas nyomást (amire az úszóhólyag alkalmatlan lenne). Ennek a halfajnak pikkelyei sincsenek. Teljesen veszélytelen, apró rákokkal táplálkozik – és emberi fogyasztásra alkalmatlan.
A Psychrolutes marcidus 2013-ban a csúnyaállat-szavazáson az első helyet érdemelte ki – és a helyezését azóta is tartja!
A róla készült videót itt lehet megnézni: https://www.tiktok.com/@nature.lenses/video/7208000844229479726?q=the%20world%20ugliest%20plant&t=1716022490888