Nagyvilág

Akkor veszélyes a nagyvad, ha már nem fél az embertől

Agrofórum Online

Az európai erdőkben egyre gyakrabban fordul elő, hogy emberek és nagyragadozók, például a medvék vagy farkasok között valamilyen – mindkét fél számára veszélyes – konfliktus alakul ki.

Ezek a problémák különösen gyakoriak olyan területeken, ahol a medvék hozzászoktak az ember közelségéhez, és elveszítik természetes félénkségüket. Emiatt az emberek és a medvék közötti interakciók egyre gyakoribbá és potenciálisan veszélyesebbé válnak.

Az olasz példa medvével

Körülbelül két évtizeddel ezelőtt Trentinóban elindult egy barnamedve-betelepítési projekt: egy majdnem kihalt populáció újjáélesztését célozták meg. Tíz medvét telepítettek be Szlovéniából, köztük a Jurka nevű nőstényt, amely később több kölyöknek adott életet. Ezek a medvék, köztük Bruno, akit később Bajorországban megöltek, és Gaia, aki halálosan megsebesített egy kocogót, túlságosan hozzászoktak az emberek jelenlétéhez, és az ösztönös félelem elvesztésével kifejezetten veszélyessé váltak.

A hibát persze ebben az esetben sem a medvék követték el, hanem az emberek. Rendszeresen etették az állatokat, és ezzel akaratlanul is arra ösztönözték őket, hogy hozzászokjanak az ember közelségéhez. Ezt a viselkedést Jurka a bocsainak is megtanította, ami tovább súlyosbította a problémát. A medvét később befogták és egy medveparkba szállították, de az utódok tanult viselkedése megmaradt.

Hollandiában farkas támadt egy kislányra

Ez a probléma nem korlátozódik Olaszországra. Hollandia is hasonló kihívásokkal néz szembe a farkasok esetében. A hatóságok például óva intenek attól, hogy kisgyerekekkel látogassanak bizonyos erdőkbe, miután egy farkas megharapott egy kislányt. Ezek az esetek azt mutatják, hogy a farkasok természetes félénksége az emberekkel szemben csökken, aminek az oka a fenyegetettségérzés hiánya.

A probléma abban gyökerezik, ahogyan a társadalom a vadon élő állatokkal bánik. A média és a szórakoztatóipar által a természetről alkotott romantikus elképzelések miatt sokan nem ismerik fel a lehetséges veszélyeket. A vadon élő állatok etetése és a hozzájuk való közeledés vágya gyakran okozza az állatok viselkedésének megváltozását, ami végül konfliktusokhoz vezet.

Ha mégis előfordulnak incidensek, gyakran a kilövés jelenti a végső megoldást, ami az állatvédők ellenállásába ütközhet. Ők azzal érvelnek, hogy az állatok „ártatlanok”, és nem szabad őket „büntetni” – valóban ártatlanok, éppen csak életveszélyesek.

Magyarországon is mindkét nagyragadozótól – medvékről és farkasokról – egyre többet hallunk. Ám számuk egyelőre olyan alacsony, hogy nem jelentenek valódi veszélyt és nem is kerülnek emberek közelébe. A nemrég terjedő videó a Nógrádban a bocsaival kószáló anyamedvéről hamisnak bizonyult, a felvétel Erdélyben készülhetett.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

40 napja éhségsztrájkol egy gazdatüntetés vezetője Indiában

2025. január 13. 10:10

Az indiai gazdák követeléseit rendre nem teljesíti az állam, ami miatt egyre csökken a jövedelmük, és sokan az öngyilkosságba menekülnek.

Trump nem zárja ki, hogy erővel foglalja el a Panama-csatornát

2025. január 12. 08:10

A megválasztott elnök nem zárja ki a hadsereg bevetését a Panama-csatorna elfoglalására, amely létfontosságú az amerikai mezőgazdaság számára.

Saját testük melegével mentették meg az őzet a tűzoltók

2025. január 11. 16:10

Norvégiában egy tűzoltócsapat sietett egy kimerült és kihűlt őz segítségére. Az akció a közösségi médián keresztül az egész világot meghatotta.

Gyémántokat talált a földjében egy indiai gazda

2025. január 10. 16:10

46 ezer dollárral gazdagodhat egy indiai földművelő, aki addig keresgélt, míg két értékes gyémántot nem talált a saját területén.

Magyarországi vadászra támadt a medve egy hajtáson

2019. január 7. 11:06

A vállán sebesítette meg a medve azt a magyarországi vadászt, aki vasárnap vett részt a Szalon Vadásztársulat Gagy mentén rendezett hajtóvadászatán.

A medve nem játék: óriási károkat okoztak Székelyföldön

2023. november 18. 11:10

Jelentős, egymillió lejt (75,7 millió forintot) meghaladó kárt okoztak idén a medvék Kovászna megyében - közölte csütörtökön az Agerpres beszámolója szerint Gheorghe Neagu, a székelyföldi megye környezetvédelmi ügynökségének vezetője.

Meddig tart a tél? Jósol a medve, a mormota és a hód

2024. február 7. 07:10

A medve meteorológusi képességéről, pontosabban a neki tulajdonított ilyen jellegű tevékenységéről, ugye, hallottunk már? És a napfényt jósló denevérekről? Vagy a szélsebesen érkező fagyokról jövendölő hódokról? Bevallom, hogy én egészen a közelmúltig nem.

Lássuk a medvét! – Ez történik a ragadozóval, amikor kijön a barlangjából

2022. február 2. 16:41

Ismert népi időjóslás szerint, ha a medve február 2-án, gyertyaszentelő napján előjön a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik téli álmát folytatni, mi pedig hosszú télre számíthatunk. Ellenben, ha kijön és felhők takarják a napot, úgy kint is marad, mert azt jelzi, hogy lassan vége a nagy hidegnek. Az Erdélyből származó hiedelemről nem, de a nagyméretű emlősállatról annál többet kérdeztük Dr. Heltai Miklóst, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének vezetőjét.