Bulvár

Mi az a Miyawaki erdő és hogyan került Budapestre?

Agrofórum Online

A városban ballagva egyre több helyen bukkanhatunk ún. Miyawaki minierdőkre, amelyek gombamód szaporodnak a panelek és a belvárosi épületek között. Megdöbbentő módon nem is kell számukra sok hely, mindössze pár tíz négyzetméter, és egy csomó őshonos fa meg cserje, ami eztán itt megél.

A minierdők és rovarhotelek telepítésének ötlete – japán minta alapján – a Főkert kertészeinek zseniális kezdeményezése volt. A Miyawaki erdők azóta egymás után épülnek fel, egyre zöldebbé és izgalmasabbá téve a várost. Legutóbb Budapesten, a XI. kerületben, az Andor utcai panelházak között jelent meg 3 minierdő és egy szépséges rovarhotel.

Honnan ered az erdő neve?

Miyawaki Akira (a közelmúltban elhunyt) japán botanikus, ökológus, aki nemzetközi elismertséget szerzett a rontott, degradált területek természetes növényzettel történő helyreállítására kidolgozott módszerével. Tehát a Miyawaki egy módszer is.

Íme a receptje: végy egy (városi) területet, akár csak pár tíz négyzetméterest, kutasd fel, milyen növényzet élne ott, ha nem volna ott emberi tevékenység. Majd válassz ki minél több fa- és cserjefajt ebből a potenciális vegetációból.

Végy a választott őshonos fajokból annyi növendéket, hogy területed minden négyzetméterére jusson 3 db, majd készítsd elő a talajt. Ültesd el a kis fákat, bokrokat minél változatosabban, véletlenszerű mintázatban.

Öntözd meg a telepített csemetéket, takard le szalmával a talajt – ezzel védve a kiszáradástól, és lebomlásával biztosítva egy kis „nasit” a fejlődő növényeknek. Egy-három évig még gondoskodj róla öntözéssel, kis odafigyeléssel. Közben ámulj, milyen gyorsan nő – akkor jó, ha évente akár 1 m-rel is magasabbra törnek a fácskák.

Pár év után a rendszer beáll, ekkor engedd el a „kezét”, és csak élvezd a biodiverz városi minierdőt, a frissebb levegőt, kevesebb szálló port, több madárdalt!

Franciaország, Belgium, USA, Thaiföld, Japán, Nagy-Britannia, India, Hollandia után végre Magyarországon is van Miyawaki erdő, mégpedig elsőként Budapesten, a Tabánban. 40 m2-en összesen 120 növényt ültettek, barkócaberkenyét, gyertyánt, vadkörtét, vénic szilt, kocsánytalan tölgyet, csíkos kecskerágót, egybibés galagonyát, és legnagyobb számban mezei- és korai juhart.

Ezek a fajok a budai hegyek lejtőin jellemzően őshonosak. Így a kis erdővel a meszes talajú, középhegységi lombhullató erdőtársulást imitálják.

A Miyawaki erdők sajátossága, hogy a fiatal növények fényért való versengésére építi a sikert. Sűrűn ültetve ezek a csemeték minél gyorsabban igyekeznek nőni, hogy a közeli versenytársaikat megelőzzék, így nem kell évtizedeket várni, csupán pár év elegendő ahhoz, hogy elérjék azt a magasságot és fejlettséget, amitől már erdőnek látszik az erdő. Mivel a városi környezetben a talaj minősége már nem kimondottan jó, ezen a folton talajcserét kellett végezni az ültetés előtt.

A minierdők mellett minden esetben meseszép rovarhoteleket is találhatunk, részletes információs táblával, ami igencsak hasznos, hiszen az itt lakók közül sokan nincsenek is tudatában, milyen fontosak a természeteben a rovarok.

Az Andor utcai minierdők közelében több iskola és óvoda is van, jó látni, hogy az arra járó gyerekek meg-megállnak, kíváncsian bekukucskálnak a hotelbe és elolvassák, kik és miért élnek ott, no és mi a hasznunk ebből nekünk, embereknek.

Miért fontosak a rovarhotelek?

  • A rovarhotelek biztosítják az optimális körülményeket a biodiverzitás szempontjából hasznos „pollinátorok”, vagyis a beporzást segítő rovarok számára.
  • A „pollinátorok” jelenléte növeli a természetes és a haszon virágos növények beporzását. Ezáltal elősegíti a természetes ökoszisztéma fenntartását, amelynek hatására nő a biodiverzitás és vele együtt a pollinátor-fajok sokfélesége is.
  • További előny, hogy a rovarok természetes közegükben maradhatnak és nem szorulnak ki a lakóházak réseibe.

A Budapesten folyamatosan bővülő „szállodaláncról”, illetve a városi rovarhotelek fontosságáról a következő videóban beszél a Főkert egyik munkatársa:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy őz alszik minden este a családi nappaliban

2024. december 14. 14:10

Pedig a tenyésztés mindig azt a célt szolgálja, hogy ne alakuljon ki szoros kapcsolat a vadon élő állatokkal.

Fejszepróbának vetették alá az MTZ traktort, sikerrel teljesítette

2024. december 10. 14:40

Elképesztő strapabírás jellemzi a fehérorosz vállalat új termékét, amit a munkatársai egyedülálló próbával bizonyítottak.

Ingyen bérelhető egy félmilliárd értékű gazdaság

2024. december 10. 13:10

Egy amerikai férfi ingyen felajánlja birtokát annak, aki hajlandó biogazdaságot létrehozni a területen. Befektetésre azért így is szükség lesz.

Gazdálkodó lesz a Forma–1-es világbajnok

2024. december 7. 16:10

Egy kis edzést tart a mezőgazdasági ismeretek területén – árulta el a négyszeres Forma–1-es világbajnok egy braunschweigi díjátadón.

A tájelemekről - nem csak zöldítőknek I. rész

2019. május 21. 08:27

Számos kutatás foglalkozik a mezőgazdasági térségek tájszerkezetének vizsgálatával, az eredmények egybehangzóak: egyértelmű párhuzam vonható a szántóföldek terjeszkedése, illetve a természetközeli felszínborítás és ezzel együtt a biodiverzitás csökkenése között.

Térhatárolás biodiverz módon

2024. október 5. 05:40

A vegyes sövénynek rengeteg előnye van, és ez nem csak a biodiverzitás, vagy más néven a biológiai sokféleség. Lássuk milyen előnyökre számíthatunk!

EU fenntartható kék gazdaság

2021. június 27. 09:36

A kék gazdaság magába foglalja az összes tengeri és partvidéki régióhoz kapcsolható, és az EU területén legalább 4,5 millió lakos számára munkát biztosító tevékenységeket (halászat, hajózás, hajógyári kikötői munkák, turizmus).

Sürgős változásra lenne szükség, de a gazdálkodók nélkül nem megy

2022. május 17. 19:47

Ha ebben az agrártámogatási ciklusban nem sikerül a források segítségével előre lépni a környezetvédelem terén, akkor lehet, hogy már késő lesz - vélik a természetvédő szakemberek.