Életmód, gasztronómia

Ennyi mindenre jó a cickafark – már a neandervölgyi ember is használta

Agrofórum Online

A cickafark (Achillea) egy szívós évelő növény, amely Európában, Ázsiában és Amerikában egyaránt megtalálható.

Vannak fehér, sárga, piros és rózsaszínű változatai. Breck 1851-ben megjelent The Flower Garden (A virágoskert) című könyve szerint a rózsaszín változat az Egyesült Államokban őshonos. Alapvetően a növény a sebgyógyító ereje miatt volt ismert, de a piros cickafarkot hólyaggyulladás és fekélyek esetén is előszeretettel használták.

Az Achillea egy igen régóta alig változó növény. Virágporát a neandervölgyi emberek temetkezési helyén is megtalálták, ami azt jelenti, hogy ők már legalább 60 000 éve is használták ezt a gyógynövényt.

Az amerikai őslakos indiánok (és itt legalább 46 különböző törzsről beszélünk) számára ez a növény az egyik legalapvetőbb természetes gyógyszernek számított. Az indiánok a cickafarkot zúzódásokra és rándulásokra, bélpanaszokra, véres vizelettel járó húgyúti problémákra, fog-, fül- és fejfájásra, égési sérülésekre, torokfájásra, emésztési zavarokra és számos más betegségre használták.

A sékerek (egy 18. században élő millenarista, resztoránus szekta) szintén fontos gyógynövénynek tartották az Achilleát. Összehúzó, tisztító, vizelethajtó, illatosító és élénkítő szerként használták. Szövetfestéshez is szívesen felhasználták a növényt. A sárga virágok élénk színűvé varázsolták a szöveteket, a növény többi részével kombinálva pedig zöldes színt eredményeztek. A sékerek arra is rájöttek, hogy a növény jól szárítható, és díszítésre is használható.

A növényhez fűződő egyik bizarrabb legenda szerint a cickafarkot pamutanyagba varrták, majd a szövetet egy párna alá tették. Az elalvó ember így az igaz szerelméről álmodhatott. Ha azonban az alvó az igaz szerelme helyett káposztával álmodott, akkor valami szörnyű balszerencse várt rá – legalábbis a babona szerint.

Az Achilleát egyszerűen lehet magról termeszteni. Napfényt igényel, de sokféle talajban képes fejlődni. Tavasszal kell elvetni, miután elmúlt a fagyveszély. A magokat 1-2 cm mélyre kell vetni. A csírázásnak két héten belül meg kell történnie. A növények között legalább 60 cm távolságot kell hagyni. Az Achillea 60-75 centiméter magasra nő. A virágzás kora nyáron kezdődik és egészen őszig tart.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Sokoldalúan egészséges, és most szedhető: a bodza

2024. május 15. 09:10

A feketebodza virágából frissítő üdítőt és szörpöt készíthetünk vagy tésztabundában kisüthetjük, ráadásul igen hasznos gyógynövény is.

Kíméljük meg fűnyíráskor a pitypangot, milliónyi finomság készíthető belőle

2024. március 23. 08:10

Tinédzser lehettem, amikor egyszer nekiálltam füvet nyírni a kertben, és arra lettem figyelmes, hogy anyám egy tállal szaladgál előttem, és szedegeti le gyorsan a pitypangot, apám meg ott helyben, a gyep közepén, az orrom előtt megeszi a pitypangok leveleit.

Mire jó a növényekben a szaponin?

2023. június 11. 05:36

A szaponin egy olyan természetben előforduló anyag, mely a növénynek az élősködők elleni védelemhez szükséges anyagként, fitokemikáliaként ismert.

Gazdainfó: áprilisban jön a pályázati kiírás ültetvények telepítésére - gépekre is lesz forrás

2021. február 22. 08:54

Az Agrárminisztérium már az AKG-hosszabbítással egy időben, tavaly év végén közölte szándékát egy új ültetvény telepítési pályázat kiírására. A szakmai és szakmaközi szervezetekkel együtt dolgoznak a részleteken, hogy minden szempontból a piaci igények kielégítésnek megfelelő támogatást készítsenek elő.