Életmód, gasztronómia

Ennyi mindenre jó a cickafark – már a neandervölgyi ember is használta

Agrofórum Online

A cickafark (Achillea) egy szívós évelő növény, amely Európában, Ázsiában és Amerikában egyaránt megtalálható.

Vannak fehér, sárga, piros és rózsaszínű változatai. Breck 1851-ben megjelent The Flower Garden (A virágoskert) című könyve szerint a rózsaszín változat az Egyesült Államokban őshonos. Alapvetően a növény a sebgyógyító ereje miatt volt ismert, de a piros cickafarkot hólyaggyulladás és fekélyek esetén is előszeretettel használták.

Az Achillea egy igen régóta alig változó növény. Virágporát a neandervölgyi emberek temetkezési helyén is megtalálták, ami azt jelenti, hogy ők már legalább 60 000 éve is használták ezt a gyógynövényt.

Az amerikai őslakos indiánok (és itt legalább 46 különböző törzsről beszélünk) számára ez a növény az egyik legalapvetőbb természetes gyógyszernek számított. Az indiánok a cickafarkot zúzódásokra és rándulásokra, bélpanaszokra, véres vizelettel járó húgyúti problémákra, fog-, fül- és fejfájásra, égési sérülésekre, torokfájásra, emésztési zavarokra és számos más betegségre használták.

A sékerek (egy 18. században élő millenarista, resztoránus szekta) szintén fontos gyógynövénynek tartották az Achilleát. Összehúzó, tisztító, vizelethajtó, illatosító és élénkítő szerként használták. Szövetfestéshez is szívesen felhasználták a növényt. A sárga virágok élénk színűvé varázsolták a szöveteket, a növény többi részével kombinálva pedig zöldes színt eredményeztek. A sékerek arra is rájöttek, hogy a növény jól szárítható, és díszítésre is használható.

A növényhez fűződő egyik bizarrabb legenda szerint a cickafarkot pamutanyagba varrták, majd a szövetet egy párna alá tették. Az elalvó ember így az igaz szerelméről álmodhatott. Ha azonban az alvó az igaz szerelme helyett káposztával álmodott, akkor valami szörnyű balszerencse várt rá – legalábbis a babona szerint.

Az Achilleát egyszerűen lehet magról termeszteni. Napfényt igényel, de sokféle talajban képes fejlődni. Tavasszal kell elvetni, miután elmúlt a fagyveszély. A magokat 1-2 cm mélyre kell vetni. A csírázásnak két héten belül meg kell történnie. A növények között legalább 60 cm távolságot kell hagyni. Az Achillea 60-75 centiméter magasra nő. A virágzás kora nyáron kezdődik és egészen őszig tart.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

5 gyógynövény az őszi fáradtság ellen

2022. október 7. 07:37

Ősszel a kedvünk is borongós lehet, és a testünk is fáradt a nyári kerti munkák és feladatok után. Nézzük sorra az őszi fáradtság ellen milyen gyógynövények vethetők be!

Fűszer- vagy gyógynövény?

2024. február 23. 05:40

Bár szakmán belül sincs teljes egyetértés, de az biztos, hogy nem minden gyógynövény fűszernövény és nem minden fűszernövény gyógynövény.

Ha viszket, ha vérzik: kezelje cickafarkkal!

2024. május 5. 16:10

A cickafark évszázadok óta használt gyógynövény, amelynek vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak.

Hogyan neveljünk verbénát?

2024. augusztus 4. 14:10

Bár a verbéna az ember számára is fogyasztható, nem túl ízletes, ezért elsősorban gyógynövényként használják.