Életmód, gasztronómia

Így neveld a pázsitod!

Agrofórum Online

Ha a talajhőmérséklet tartósan 10 °C fölé emelkedik, a gyepnövekedés újra beindul, ez a tökéletes időpont a gyepápolás megkezdéséhez. A STIHL szakértői az alábbi kertápolási tippekkel, segítséget nyújtanak, hogy kertje szép és ápolt legyen! Hiszen a gyep többet jelent puszta füves területnél.

Gyepápolás 1. lépése: Tisztítás

A gyepápolás első lépése a gyepfelület ágaktól és lehullott levelektől történő tisztítása, ez a művelet egy gyűjtőkosaras fűnyíróval könnyedén megoldható. Eldugott helyeken, például sövények alatt az akkumulátoros lombszívó gépek nagy segítséget jelenthetnek. Ha a filcesedett fűréteg megtisztításával nem akarunk kézzel bajlódni, a könnyen kezelhető STIHL MM 56 multimotor nyújthat támogatást. A gép cserélhető adapterei révén mohaeltávolításra, talajmarásra, talajlazításra és burkolt területek alapos seprésére is alkalmas.

Gyepápolás 2. lépése: Fűnyírás

A gyepnövekedés beindult, a talaj teljesen száraz, elérkezett az első fűnyírás ideje.

„Fontos az első nyírást mindig frissen élezett késsel végezzük, hogy a pengék ne tépjék, hanem vágják a gyenge fűszálakat. Az optimális vágásmagasság 4-6 cm között van. Az árnyékosabb területeken, mint például a bokrok alatt legalább 5 cm-es fűmagasság megtartása ajánlott.”- hangsúlyozzák a STIHL szakértői, valamint „az ápolt gyepfelület megtartása érdekében a rendszeres fűnyírás és trágyázás elengedhetetlen”.

Gyepápolás 3. lépése: Fűnyírás és trágyázás egy lépésben

Amennyiben a területen előző évben nem történt mulcsozás, úgy egy tavaszi trágyázás ajánlott, amely megadja a szükséges tápanyagtartalmat a földnek, így a gyep erős és egészséges lesz. A STIHL mulcsozásra is alkalmas fűnyíró gépeivel, illetve az iMow robotfűnyíróval végzett fűnyíráskor a nyírás és a trágyázás egy időben történik. Ekkor a levágott fű finomra aprítva természetes trágyaként visszakerül a talajra.

Gyepápolás 4. lépése: Gyepszellőztetés és gyeplazítás

Az egészséges fűfelület legfontosabb felétele a rendszeres fűnyírás. Gyepszellőztetéssel és talajlazítással a gyep állaga és kinézete tovább javítható. A gyepszellőztetés során a kések függőlegesen belevágnak a zárt fűfelületbe. A gyepszellőztetők dupla élű késekkel rendelkeznek, melyek néhány milliméter mélyen hatolnak a talajba, és eltávolítják a mohatelepeket, a gyepfilcet és a gyomokat. Ennek köszönhetően a gyepfelület fellélegezhet, a víz, a levegő és a tápanyagok ismét könnyebben jutnak el a gyökerekig, a fű strapabíróbb lesz és ismét telített zöld színben pompázik. Az egészséges gyep ellenállóbbá válik az UV-sugárzással és az intenzív használattal szemben.

A gyepszellőztetést követően a talajnak regenerálódásra van szüksége, ezért ezt a műveletet érdemes évente legfeljebb kétszer – tavasszal és nyár végén – száraz időben, 10 °C feletti hőmérsékletnél elvégezni.

„A gyeplazítás egy kevésbé intenzív művelet, melynek során az elhalt növényi maradványokat kifésüljük. A gyepszellőztető henger rugói eltávolítják a mohát és a gyepfilcet, amely serkenti a gyepsűrűséget és a gyomot is még a korai szakaszában eltávolítja. Ezzel a módszerrel tökéletesen elő lehet készíteni a talajt az újrafüvesítéshez is, mert a gyeplazítás segíti az új hajtások fejlődését is.” A gyeplazítás kevésbé veszi igénybe a talajt, ezért ezt a műveletet bármilyen gyakran ismételhetjük, javasolják a STIHL szakértői.

Az erős és sűrű gyep titka tehát a különböző gyepgondozási technikák az adott évszaknak és időjárásnak megfelelő kombinációjában rejlik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

5+1 hasznos ajándéktipp, ha nincs ötletünk, hogy mit vegyünk

2019. december 16. 12:33

Minél jobban ismerünk valakit, annál könnyebb neki ajándékot venni. Legalábbis nagy általánosságban ez az érvényes tendencia, azonban ha az ellenkező nemet kell meglepni valamivel, az a legtöbbször nagy fejtörést okoz.

Az őszi kerti hulladék megfelelő kezelése

2023. október 26. 07:10

A legtöbb növényi hulladék ősszel keletkezik a kertben, aminek megfelelő és környezettudatos feldolgozása sok fejtörést okozhat a kerttulajdonosok körében. Néhány egyszerű tippet betartva azonban sok időt spórolhatunk, sőt, az ökológiai lábnyomunk sem fog növekedni.

Hogyan hasznosítható a zöldhulladék? - A STIHL tudja a választ!

2020. szeptember 18. 04:36

Az Országgyűlés júniusban döntött úgy, hogy betiltják a kerti hulladék égetését, melytől a levegő minőségének jelentős javulását várják.

Az ország legjobb fakitermelői Bábolnán küzdenek meg egymással

2022. augusztus 26. 09:36

Az országos döntőt szeptember 10-én, szombaton, a Bábolnai Nemzetközi Gazdanapokon rendezik meg, ahova négy regionális válogató versenyről kerülhetnek be az ország legprofibb favágói.