Életmód

6 gyógynövény a megfázás és az influenza ellen

Agrofórum Online

Bár azt állítani, hogy a megfázás és az influenza 100%-ban kezelhető gyógynövényekkel, nyilvánvalóan felelőtlenség lenne, ugyanakkor akadnak olyan növények, melyek hasznunkra lehetnek a kellemetlen tünetek enyhítésében.

Tél, nyúlós, hideg napok, beteg emberek a környezetünkben – lássuk be, ez az időszak a különféle légúti megbetegedések melegágya. Valószínűleg mindannyian voltunk már olyan helyzetben, amikor ezek a betegségek megnehezítették a mindennapjainkat.

Bár ilyen esetben a sok folyadék, a pihenés és a vitaminok, és súlyosabb esetben a gyógyszerek számítanak bevett kezelésnek, kár lenne megfeledkezni a természet adta segítségről – az egyes (gyógy)növényekről, vagy azok kivonatairól! 

Íme, hét olyan gyógymód, amelyet a téli időszakban gyakrabban előforduló köhögési, náthás és tüsszögési rohamok természetes kezelésére alkalmazható.

Astragalus

Az astragalus leginkább a megelőzésre lehet alkalmas. Ezt laboratóriumi vizsgálatok is alátámasztják: az astragalus gyökér kivonata javítja a fehérvérsejtek működését, sőt, egészséges embereknél még az antitestek szintjét is növeli.

Az astragalus emellett növelheti az interferonok, az immunrendszer aktiváló fehérjéinek szintjét, amelyek a vírusfertőzések és a daganatok ellen küzdenek. Ezek az előnyök segítenek megelőzni a felső légúti fertőzéseket, különösen azoknál, akik hajlamosak a megfázásra és a náthára. Tea, kapszula vagy tinktúra formájában egyaránt használható.

Figyelmeztetés: Terhesség és szoptatás ideje alatt nem javallott a használata. Az autoimmun betegségben szenvedők konzultáljanak kezelőorvosukkal. 

Echinacea

Ez a vadvirág számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, többek között csökkenti a megfázás esélyét. Az egyik legjobban tanulmányozott gyógynövényként az immunrendszerre gyakorolt számos hatásáról szerzett hírnevet.

Azt, hogy az echinacea pontosan hogyan hat, még mindig vizsgálják. Az előnyök érzékeléséhez a betegség első jeleinél megfelelő dózisú, minőségi terméket kell fogyasztani tea, tinktúra vagy kapszula formájában.

Figyelmeztetés: Ne szedjen echinaceát, ha tuberkulózisban, leukémiában, cukorbetegségben, kötőszöveti rendellenességekben, szklerózis multiplexben, HIV-ben vagy AIDS-ben, autoimmun betegségben vagy májbetegségben szenved. Ritka esetekben az echinacea allergiás reakciókat okozhat.

Bodza

Az érett bodza tele van C-vitaminnal és antioxidánsokkal. Egyes tanulmányok szerint a bodzaszörp segíthet csökkenteni a megfázás és az influenza tüneteinek időtartamát. A bodzakészítmények csökkenthetik a nyálkahártyák duzzanatát, valamint mérsékelhetik a tüsszögést, a viszketést és az allergia egyéb tüneteit. Használhatjuk szirupként vagy cukorkaként is akár.

Figyelmeztetés: Az éretlen bogyókat vagy más növényi részekből készült termékeket nem szabad elfogyasztani. Ezek veszélyes vegyületeket tartalmaznak, amelyek hányingert, hányást, hasmenést, szédülést vagy zavartságot okozhatnak.

Molyhos ökörfarkkóró

A Molyhos ökörfarkkóró szürkészöld leveleit és szárát hörghurut, köhögés és más torok betegségek tüneteinek enyhítésére használják, mivel köptető és bevonó, nyugtató gyógynövényként is szolgál az irritált légúti szövetek számára.

Különböző részeit használják, beleértve a leveleket, a virágokat és a gyökereket. Gyógyászati célú felhasználásának hosszú története ellenére ezt a növényt nem kutatták széles körben, de a gyógynövény-gyógyászatban ma is elismert gyógymód. 

Figyelmeztetés: A növény magjai mérgezőek, és nem kerülhetnek bele semmilyen kökény kivonat, kapszulába vagy teába.

Pelargonium (muskátli)

Afrikában a muskátli féléknek nagy hagyományuk van a népi gyógyászatban. A Pelargonium sidoides – amely a modern gyógynövény gyógyászatban egyszerűen pelargoniumként ismert – évszázadok óta része a hagyományos zulu, xhosa, basotho és mfengu gyógyításnak.

A gyógynövény-gyógyászok a gyökeret a légúti fertőzések, például köhögés, megfázás, torokfájás, tüdőgyulladás, mandulagyulladás és akut arcüreggyulladás tüneteinek csökkentésére, valamint a másodlagos fertőzések, például a krónikus hörghurut megelőzésére ajánlják. Gyakran használják az antibiotikumok alternatívájaként néhány ilyen betegségben. A Pelargonium sidoides kivonat pasztillák és tinktúrák formájában kerül forgalomba.

Figyelmeztetés: Egyes felhasználók enyhe gyomorpanaszokról, kiütésekről és idegrendszeri zavarokról számolnak be. Kerülje a növényt, amennyiben véralvadásgátló gyógyszert szed.

Kakukkfű

A zsályához hasonlóan a kakukkfű is egyike a számos illatos gyógynövénynek, amely afféle természetes gyógyszerként is szolgál. A kakukkfű görcsoldó és köptető hatású, ami azt jelenti, hogy a gyógynövény nemcsak a köhögést csillapítja, hanem segít a hörgők nyálkájának kiürítésében is. Emellett antibakteriális és vírusellenes hatású.

A kakukkfűben található számos vegyi anyag, köztük a timol és a karvacrol, felelős az illatáért, a köptető hatásáért, valamint a baktériumok, vírusok és gombák gátlásáért. Ma a gyógynövény-gyógyászok a kakukkfüvet köhögés, megfázás, influenza, hörghurut és asztma esetén ajánlják. Emésztési zavarok esetén is adják a gyógynövényt, mivel a kakukkfű lazító hatással van a gyomor és a belek simaizmaira. Köhögés esetén szükség szerint fogyasszon kakukkfűteát.

Figyelmeztetés: hormonális megbetegedések esetén nem javasolt a fogyasztása.

Fontos: A fentebb olvasható információk tájékoztató jellegűek, és sem a szerzők, sem a lap nem foglalkozik orvosi vagy egyéb szakmai tanácsadással. Az itt olvasható gyógymódok semmiképpen sem helyettesítik az orvosi kezelést.

Mivel mindenki más és más, javasoljuk, hogy keressen fel egy orvost a problémák diagnosztizálására és az egyes állapotok kezelésére szolgáló házi gyógymódok bármelyikének használatának felügyeletére. A szerzők és a kiadó nem vállalnak felelősséget a jelen anyag használatából közvetlenül vagy közvetve eredő veszteséggel, egészségügyi problémával vagy kárral kapcsolatban.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A vadgesztenye valójában mérgező, vigyázzunk vele!

2024. október 3. 09:10

A vadgesztenye az ősz talán legszebb termése, fontos azonban, hogy meg tudjuk különböztetni a szelídgesztenyétől. Mutatjuk, nem bonyolult.

Mióta esznek egyáltalán kutyahúst Dél-Koreában?

2024. szeptember 30. 14:40

Friss felmérés szerint az ország lakosságának 86 százaléka kevésbé szándékozik, vagy egyáltalán nem kíván kutyahúst enni a jövőben.

Nem lesz elég tök halloweenre, a szörnyű időjárás miatt kerültek bajba a brit termelők

2024. szeptember 30. 09:40

A különösen hűvösnek bizonyult brit nyár miatt a töktermés nagy része vagy elpusztult, vagy nagyon-nagyon megkésett.

Milyen növényeket ültessünk a temetőbe?

2024. szeptember 30. 07:10

A temetőbe, a sírokra kerülő növényeknek szépnek és igénytelennek egyszerre kell lenniük. Olyanokat ajánlunk, amelyek ültetése biztosan beválik.

Fűszer- vagy gyógynövény?

2024. február 23. 05:40

Bár szakmán belül sincs teljes egyetértés, de az biztos, hogy nem minden gyógynövény fűszernövény és nem minden fűszernövény gyógynövény.

Kíméljük meg fűnyíráskor a pitypangot, milliónyi finomság készíthető belőle

2024. március 23. 08:10

Tinédzser lehettem, amikor egyszer nekiálltam füvet nyírni a kertben, és arra lettem figyelmes, hogy anyám egy tállal szaladgál előttem, és szedegeti le gyorsan a pitypangot, apám meg ott helyben, a gyep közepén, az orrom előtt megeszi a pitypangok leveleit.

Itt van a levendulaszezon!

2023. június 10. 07:34

185 hazai és 44 határon túli olyan levendulás, amely a közönség számára nyitott.

Fenyőrügyszirup készítése házilag

2022. május 2. 05:36

A fenyőrügyszirup azért is különleges, mert a népgyógyászati feljegyzések alapján légúttisztítóként, a légzőszervi betegségek esetén lesz érdekes számunkra.