A búzafűből készült préselt lé az egyik legegészségesebb és leghatékonyabb méregtelenítésre alkalmas ivólé, amit sokan előszeretettel alkalmaznak – újévnyitó diétás kúraként.
Hol kapható, hogyan érdemes fogyasztani?
A búzafű otthon is termeszthető, a leve (bár nem könnyen, mert speciális eszköz és elegendő mennyiség kell hozzá) szintén elkészíthető, de a legtöbb hipermarketben ma már kapszula vagy gyümölcslé formában megvásárolható.
A búzafű rengeteg jótékony tápanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, amelyek számos egészségügyi előnnyel járnak. Ezek közül a legjelentősebbeket az alábbiakban csokorba szedtük:
1. Magas a tápanyag- és antioxidáns-tartalommal rendelkezik
A búzafű rendkívül gazdag vitamin és ásványianyag-forrás. Különösen magas az A-, C- és E-vitamin, valamint a vas, a magnézium, a kalcium és aminosav-tartalma. Mint minden zöld növény, a búzafű is klorofillban gazdag, amelyet számos egészségügyi előnnyel összefüggésbe hoznak.
Fontos antioxidánsokat tartalmaz, köztük glutationt, valamint C- és E-vitamint. Az antioxidánsok olyan vegyületek, amelyek a szabad gyökök ellen küzdenek a sejtkárosodás megelőzése és az oxidatív stressz csökkentése érdekében. Egyes tanulmányok szerint az antioxidánsok segíthetnek bizonyos betegségek, például a szívbetegségek, a rák, az ízületi gyulladás és a neurodegeneratív betegségek elleni védelemben.
2. Segíthet a koleszterinszint csökkentésében
A koleszterin az egész szervezetben megtalálható. Bár a hormonok előállításához és az epetermeléshez szükség van némi koleszterinre, ha túl sok van belőle a vérben, akadályozhatja a véráramlást, és növelheti a szívbetegségek kockázatát.
Számos állatkísérlet bizonyítja, hogy a búzafű segíthet a koleszterinszint csökkentésében. Egy vizsgálat során magas koleszterinszintű patkányoknak búzafűlevet adtak. Az eredmény pozitív volt: az állatok vérében csökkent az összkoleszterin, a „rossz” LDL-koleszterin és a trigliceridek szintje.
3. Segíthet a rákos sejtek elpusztításában
Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően a búzafű segíthet a rákos sejtek elpusztításában. Egy vizsgálat szerint a búzafű-kivonat 41%-kal csökkentette a szájüregi rákos sejtek terjedését. Egy másik vizsgálatban a búzafű sejtpusztulást idézett elő, és a leukémia-sejtek számát a kezelést követő három napon belül akár 65%-kal csökkentette.
Egyes kutatások szerint a búzafűlé a hagyományos rákkezeléssel kombinálva is segíthet a káros hatások minimalizálásában. A búzafű potenciális rákellenes hatásaira vonatkozóan azonban még nincs elegendő bizonyíték az emberre nézve.
4. Segíthet a vércukorszint szabályozásában
A magas vércukorszint számos tünetet, többek között fejfájást, szomjúságot, gyakori vizelést és fáradtságot okozhat. Idővel a magas vércukorszint súlyos következményekkel járhat, mint például idegkárosodással, bőrfertőzésekkel és látásproblémákkal.
Egyes állatkísérletek szerint a búzafű segíthet kordában tartani a vércukorszintet. Egy vizsgálatban a búzafű cukorbeteg patkányoknak történő adása módosította bizonyos enzimek szintjét, amelyek segítenek a vércukorszint csökkentésében. Egy másik tanulmány szerint a cukorbeteg patkányok 30 napon át tartó búzafű-kivonattal történő kezelése jelentősen csökkentette a vércukorszintet.
5. Enyhítheti a gyulladásos folyamatokat
A gyulladás az immunrendszer által kiváltott normális válaszreakció, amely a szervezetet védi a sérülések és fertőzések ellen. A krónikus gyulladás azonban vélhetően hozzájárul az olyan állapotokhoz, mint a rák, a szívbetegségek és az autoimmun betegségek. Egyes kutatások szerint a búzafű és a benne lévő jótékony anyagok segíthetnek a gyulladásos folyamatok csökkentésében.
A búzafű klorofillban is gazdag, amely egy erős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkező növényi pigment. Egy vizsgálat kimutatta, hogy a klorofill gátolta egy specifikus, gyulladást kiváltó fehérje aktivitását. Egy másik vizsgálat megállapította, hogy a klorofillban lévő vegyületek csökkentették a gyulladást az artériákból kivont sejtekben.
6. Segíthet a fogyás elősegítésében
A búzafű tilakoidokat tartalmaz, amelyek klorofillt tartalmaznak és a fotoszintézishez szükséges napfényt elnyelik. Bár nincs bizonyíték arra, hogy maga a búzafű elősegítené a fogyást, több tanulmány is megállapította, hogy a tilakoidokkal való kiegészítés fokozhatja a jóllakottságot.
7. Könnyen beilleszthető az étrendbe
A búzafű széles körben kapható por, gyümölcslé és kapszula formájában, megtalálható a bioboltokban és a speciális élelmiszerüzletekben. Sőt, ha valakinek kedve szottyan otthon búzafüvet termeszteni, akkor egy gyümölcscentrifuga segítségével saját búzafűlevet is készíthet. A búzafűlevet salátaöntetekbe, teákba vagy más italokba is keverheti.
Íme, egy magyar nyelvű videó a búzafű préseléséről: KATTINTSON!
(Fotó: Dr_Chincu_C/Pixabay)