Életmód
Életmód

A magasabb virágcserepek egészségesebb közeget biztosítanak

A magasabb virágcserepek egészségesebb közeget biztosítanak

Az öntözések között a vízmegtartás és a gyökérlégzés elősegítése érdekében a 25-50% közötti, optimális légteret célszerű fenntartani, azonban számos tényező befolyásolhatja ezeket a paramétereket.

A vízmegtartó képesség vizsgálatakor a termesztőközeg összetevői jelentik a legfontosabb tényezőt. Általában nagy a szerepe a szemcseméretnek, az aggregátumok beépülési arányának és a közeg összetételének. 

A termesztőközegtől nagymértékben függ a vízmegtartó képesség

A tőzegnek és a kókuszrostnak a farosthoz képest általában nagyobb a vízmegtartó képessége, azonban az egyes összetevők szemcseméretét is figyelembe kell venni. Ezenkívül az olyan adalékanyagok, mint a perlit, a kéreg és a faforgács is felhasználhatók a termesztőközeg vízelvezetésének növelése érdekében. A kisméretű szemcsék a részecskék közötti kisebb pórusok miatt több vizet tartanak meg, mint a nagyobb szemcseméretű szubsztrátumok.

A különböző összetevőkből álló termesztőközeg használatakor azonban figyelembe kell venni, hogy a keverék hogyan lép kölcsönhatásba az egyes összetevők különböző aggregátumaival. Míg a termesztőközeg összetétele és a szemcseméret-eloszlás fontos tényező a vízvisszatartás és a vízelvezetés szempontjából, a virágcserép magassága is fontos tényező, amit szintén figyelembe kell venni.

Minél magasabb a cserép, annál kevésbé jellemző a gyökérrothadás

Az olyan tényezők, mint a tartály kapacitása és az aljzaton belüli légtér, a tartály magasságától és térfogatától függően változnak (Fonteno, 1988). A teljes porozitás azonban a különböző méretű tartályok esetében változatlan maradhat, hiszen a talaj sűrűsége is befolyásolja azt, nem csak az edény mérete. Ha a tartály magassága nő, a légtér is megnő, ami alacsonyabb vízmegtartást eredményezhet (tehát a víz hamarabb folyik keresztül az edényen).

A magasabb edények ezzel segítenek elkerülni, hogy az öntözés utáni megemelkedjen a talajban a víz szintje, ami az alacsonyabb edényeknél gyakori. Ha kisebb edényt használunk finom szemcseméretű szubsztrátummal, akkor nem lesz elegendő a légtér, ami gyakoribb gyökérrothadást vagy a növények kiszáradását okozhatja.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9628480/do-taller-pots-hold-more-water/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 forint környékére kellene visszaszorítani egy adag gyorsétel árát?

2024. augusztus 31. 14:10

A megélhetés a fiatal generáció számára most különösen nehéz Németországban is, nekik akarnak kedveskedni a kampánnyal a politikusok.

Vége a nyárnak, itt az ideje a befőzésnek és a „besütésnek”

2024. augusztus 29. 09:40

Azoknak, akik nem tudnak alapanyagokhoz jutni, jó alternatívát jelenthetnek az ökopiacok, ahol garantáltan vegyszermentes a kínálat.

Hajmeresztő alapanyagok a komposztba

2024. augusztus 29. 07:40

A komposztálás megkezdésével a konyhába is vásároljunk egy szemetest, amibe olyan dolgokat dobálunk, amelyeket aztán kivihetünk a komposztba.

Természetes légfrissítő a lakásban: a krizantém – avagy mit tudunk az ősz legnépszerűbb virágáról?

2024. augusztus 28. 14:10

A krizantém csökkenti a beltéri levegő szennyeződését, ezért érdemes az őszi-téli szezonban természetes légfrissítőként a lakásban tartani.

A kulcs, hogy a víznek legyen helye az agráriumban

2023. április 4. 16:12

Az aszály kapcsán felmerülő problémák újszerű megoldásaként a táji vízvisszatartás szükségességéről és lehetőségéről, a megvalósítás feltételeiről beszélgettem Balogh Péter, gazdálkodó geográfussal.

A talaj mulcsozása lépésről lépésre

2024. június 11. 08:40

A mulcsozás, a mulcs terítése egyszerű feladatnak tűnik, mégsem az. A talajtakarásról szóló útmutatónk lépésről lépésre vezeti végig a folyamaton.

Városi zöldítés: egy biztosan megtérülő beruházás

2021. május 18. 06:36

A Wageningen University & Research (WUR) évek óta kutatja a zöld városok hatásait. Sok egyéb pozitív hatása mellett a városi növénytelepítés javítja a környezeti feltételeket, miközben elősegíti a biológiai sokféleség gyarapodását.

Lényeges a talaj széntartalmának növelése

2018. november 19. 09:33

A talajokat folyamatosan pusztítja és tönkreteszi a gyors ütemű építkezés, az infrastruktúra-fejlesztés és a bányászat. A talaj szervesszén-tartalma csökken, ami növeli a további globális felmelegedést.