Vannak olyan különleges, keresett fogások, amelyek, helytelen elkészítés esetén, garantáltan halállal sújtják az azokat kipróbáló vendégeket. Ennek ellenére az emberek előszeretettel készítik el és fogyasztják el ezeket, noha pontosan tudják, a végén nem mindenki éli túl őket.
Az élelmiszerek megfelelő elkészítésének kérdése kulcsfontosságú az élelmiszer-biztonság szempontjából, legyen szó akár egy termelői piac árusairól, akár a világ legnagyobb franchise vállalatáról. Valószínűleg hallott már a fuguról, a japán csemegéről, amelyet csak az előírt módon szabad elkészíteni, ha nem akarja, hogy a vendégei megfulladjanak az étkezőjében, de ezen túlmenően is vannak olyan ételek, amelyek a helytelen elkészítése halálos kimenetelű lehet. Íme, a világ nyolc legveszélyesebb étele.
1. Fugu
A fugu japán szó magát a folyami halat és a belőle készült ételt jelenti. E különleges, gömbhalból készült fogás halálosan mérgező lehet. A fugu petefészke, belei és mája ugyanis tetrodotoxint tartalmaz, amely egy olyan idegméreg, amely akár 1200-szor erősebb a ciánnál.
A tetrodotoxin halálos dózisa kisebb, mint egy gombostű feje, miközben egyetlen halban annyi méreg van, ami 30 ember halálához is elegendő lehet.
Helytelen elkészítés esetén a fugu megbéníthatja a mozgató idegeket és halállal végződő légzésleállást okozhat. A japán szakácsoknak évekig tartó képzésen kell részt venniük, hogy megkapják a fugukészítési engedélyt; ezen óvintézkedések ellenére évente számtalan ember hal meg a helytelenül elkészített fugu miatt.
2. Ackee gyümölcs
Az ackee, Jamaika nemzeti gyümölcse finom, de veszélyes finomság. Az éretlen ackee egy hipoglicin nevű mérget tartalmaz, ezért a gyümölcsnek teljesen érettnek kell lennie, és hagyni kell, hogy a fán természetes módon kinyíljon, ahhoz, hogy biztonsággal fogyasztható legyen.
A gyümölcs külsején lévő illesztések szélesre nyílnak, amikor a gyümölcs készen áll a szedésre. Soha ne nyissa ki a gyümölcsöt saját maga (magától kell kinyílnia), és csak a magok körüli krémszínű, húsos gyümölcshúst fogyassza el.
A rózsaszín húsból és a fekete magokból soha ne egyen, mert ezek rendkívül mérgezőek. Az ackee-gyümölcs helytelen elkészítése súlyos betegséget okozhat („jamaikai hányásos betegségnek” nevezik), amely kómát okoz és akár halálos kimenetelű lehet.
3. Sannakji
A sannakji egy koreai étel, amely valójában élő bébi polip csápokból áll, amelyeket felszeletelnek, megfűszereznek és azonnal tálalnak. A vakmerő influencerek és gasztro-fenegyerekek általában akkor eszik meg a csápokat, amikor azok még a tányéron tekergőznek, ami nagyon veszélyes játék.
A csápokon lévő tapadókorongok a csápok levágása után is megtartják a tapadási képességüket, ezért a vendégeknek nagyon alaposan meg kell rágniuk a csápokat, mielőtt azok a szájpadlásukra tapadnának. Ha nem teszik, a csápok a szájukhoz és a torkukhoz tapadhatnak, a vendég pedig megfulladhat. A Food & Wine szerint évente hat ember fullad meg és hal meg a sannakji fogyasztása (vagy annak kísérlete) miatt.
4. Hákarl
A Hákarl, egy hagyományos izlandi étel, grönlandi „rothasztott” cápahús, amelyet bepácolnak és három-öt hónapig fellógatva szárítanak. Erre a folyamatra azért van szükség, hogy semlegesítsék a cápa húsban lévő magas karbamid- és trimetilamin-oxid-tartalmat.
A grönlandi cápáknak nincs húgyútjuk, így a salakanyagok és méreganyagok a bőrükön és a húsukon keresztül ürülnek ki.
A cápa számára ez a vegyületkeverék természetes fagyásgátlóként működik, amely megvédi a jeges sarkvidéki vizektől, de a vegyi anyagok olyan koncentráltak, hogy már néhány falat pácolatlan friss hús is elég ahhoz, hogy az emberekben súlyos mérgezési tüneteket okozzon. Elég nagy mennyiségben fogyasztva bélrendszeri zavarok, idegrendszeri károsodások, görcsrohamok és akár halál is bekövetkezhet.
5. Manióka
A maniókát gyakran használják puding („tápióka”), gyümölcslé, sütemények és chips készítésére. Kevesen tudják, de a növény leveleiből és gyökereiből halálos cián termelődhet. A mérgezés megelőzése érdekében a maniókát konzerválás, fogyasztás vagy tálalás előtt megfelelően meg kell főzni.
A maniókát két fő típusba sorolják: az édes és keserű csoportba. Az édes maniókát, amely alacsony cianogén glikozidokat tartalmaz (50 mg/kg), csak főzni kell, hogy a cianid tartalom a nem mérgező szintre csökkenjen, a keserű manióka viszont több toxint tartalmaz, ezért fogyasztás előtt reszelni, áztatni és megfelelően (jellemzően sokkal több ideig) főzni kell.
6. Rebarbara
A rebarbarának, a lekvárokban és pitékben gyakran megtalálható élénk színű zöldségnek van egy sötét oldala. Levelei, amelyeket nem szabad sütéshez vagy főzéshez felhasználni, oxálsavat tartalmaznak. A túl sok oxálsav elfogyasztása halálos lehet, bár nagy mennyiségű rebarbara levelet kellene megenni ahhoz, hogy belehaljunk.
A nem megfelelően elkészített ételekben lévő kis mennyiségek fogyasztása azonban számos kellemetlen tünetet okozhat, például égő érzést a szájban és a torokban, hányingert, hasmenést, szemfájást, légzési nehézséget és vörös vizeletet.
Az oxálsav vesekövet is okozhat – amely a koncentrált vizeletben összetapadt ásványi anyagok és savas sók kemény lerakódása –, amely köztudottan erős fájdalmat, zavaros, vörös vagy bűzös szagú vizeletet, lázat és hidegrázást okoz.
7. Bodza
A Kanadában őshonos, lekvárokban, pitékben, borokban, teákban, szirupokban és étrend-kiegészítőkben gyakran használt bodzabogyó biztonságosan fogyasztható, ha teljesen érett és megfelelően megfőtt. A bodzavirág levelei, gallyai és magjai azonban potenciálisan halálos mennyiségű cianidot termelő glikozidot („cianogén glikozid”) tartalmaznak.
Ha a bodza nem teljesen érett, vagy feldolgozáskor nem megfelelően szűrik le, hányingert, hányást és súlyos hasmenést okozhat.
Nagy mennyiségben fogyasztva a glikozid görcsöket, kómát vagy akár halált is okozhat; legalább öt pohárnyit kellene meginni ahhoz, hogy életveszélyben legyünk, de azért már egy csésze nem megfelelően elkészített bodzaszörp is súlyos betegséget okozhat.
8. Vörös vesebab
A vörös vesebab növényi fehérjében, rostban, valamint alapvető vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag; nyers vagy nem kellően főzött formában fitohemagglutininben, a lektinek toxikus fajtájában is gazdag. A fitohemagglutinin károsíthatja a bélfalat, és megakadályozhatja a tápanyagok megfelelő felszívódását.
A mérgezés tünetei közé tartozhat a hasmenés, hasi fájdalom, hányás és fejfájás. A szárított vörös vesebabot megfelelő módon kell elkészíteni – ami több órás áztatást és legalább 10 perces főzést jelent – ahhoz, hogy biztonságosan fogyasztható legyen.
(Fotók: Pixabay)