Életmód

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

Agrofórum Online

Léteznek pelletet, hasábfát vagy faaprítékot elégető, tehát hővé alakító kazánok, amelyek ráadásul a jelenlegi elvárásoknak is mindenben megfelelnek. Azonban ezek tényleg réspiac számára készülnek, általában nem jelentik a legkedvezőbb megoldást az épületek fűtéséhez.

A fafűtési rendszerek, különösen a faaprítékkal működők több okból is érdekesek lehetnek a gazdálkodók számára: a faapríték sok esetben ingyen rendelkezésre áll és könnyen hozzáférhető. Akiknek a fa mint olcsó alternatíva megadatik, azoknak valószínűleg a feldolgozáshoz szükséges gépek is rendelkezésre állnak. Azt viszont nekik is mérlegelniük kell, a fafűtési módok közül az ő igényeiket és lehetőségeiket melyik elégíti ki a legjobban.

Ugyanakkor a környezetvédelmi szabályozásokat a fafűtés esetében is be kell tartani. 2020 óta új szabályozás lépett érvénybe: a zárt égésterű berendezések hatásfoka nem lehet 65% alatti, pellettel működő berendezéseknél pedig 79% alatti. A nyílt égéstér hatásfokának 2022-től pedig el kell érnie a 30%-ot. A szállópor-kibocsátást is szabályozzák, így gyakorlatilag csak az ökotűzterű berendezések engedélyeztethetők. 

A fafűtési rendszerek típusai

Mindegy, hogy faapríték, pellet vagy hasábfa, minden fát használó rendszer ugyanazon az elven működik. A kazánban a víz felmelegszik, bekerül a fűtőkörbe, és felmelegíti a radiátorokat vagy a padlófűtést. Minden fafűtési rendszerhez szükség van egy puffertartályra, amely a hőt több száz vagy ezer liter vízben tárolja. A puffertartály mérete a fűtési rendszer típusától és teljesítményétől függ.

A leggyakoribb megoldás a vegyestüzelésű kazán a fatüzelésű kazánok között kedvező ára és széleskörű felhasználhatósága miatt. Hatékonyságuk azonban kisebb, és több foglalkozást igényelnek.

A faelgázosító kazán rendkívül hatékony, ami a két égéstérnek köszönhető. Az elsőben a hagyományos égési folyamat megy végbe. Ilyenkor a fa elégésekor füst keletkezik, ami hidrogént, szén-dioxidot, szén-monoxidot, szénhidrogéneket is tartalmaz.

Ezek a gázok hagyományos fatüzelés esetén a füsttel együtt távoznak a kéményen keresztül. A faelgázosító kazán esetében azonban a második égéstérben a gázhoz szabályozott módon levegőt adagolnak, így a benne található nagy mennyiségű szén-monoxid magas hőmérsékleten ég el, további hőenergiát termelve. A fából kinyert energia lényegesen jobban hasznosul, a magas (1200-1500 °C) hőmérsékletnek köszönhetően nagyon kevés hamu, salak keletkezik.

A faelgázosító kazán ennek megfelelően környezetkímélőbb, viszont sokkal érzékenyebb a faanyag minőségére, és drágább is.

A pellet rendkívül jól és magas hatásfokkal ég. A pelletkazán lehet automata (napi töltéssel) és félautomata (akár hetekig nem kell hozzányúlni) megoldású. Hátulütője, hogy elég drága, és ezekben a kazánokban általában csak pelletet lehet elégetni.

A faaprítékkazánok legnagyobb előnye, hogy széles körben használhatók és kényelmes megoldást jelentenek, hiszen már automatikus vezérléssel működnek, s így még az adagolással sem kell a tulajdonosuknak foglalkoznia. 

A faaprítékkal való fűtés előnyei és hátrányai

A faapríték-fűtési rendszerek legnagyobb előnye az olcsó tüzelőanyag, tehát annak ajánlott, akinek a faapríték rendelkezésére áll. Maga a rendszer viszont lényegesen drágább, mint egy pellet- vagy fakazán, és több munkát igényel, mint egy pelletkazán. A rendszer csak egy bizonyos mérettől kezdve térül meg. Az 50-70 kW teljesítményű rendszerek gyakran csak kicsivel kerülnek többe, mint a 30-40 kW-osok, ezért a telepítés előtt érdemes szakértő véleményét kikérni.

A pellettel ellentétben a faapríték nem szabványosított; a tüzelőanyag minősége nagymértékben változik. A fűtőértéke is mindig alacsonyabb, mint a pelleté. Meg kell várni, míg kiszárad, eközben azonban a biomasszát lebontó mikroorganizmusok hatására havonta 0,4-5,5% szárazanyag is elvész.

A faapríték eredetétől függ a hamutartalom (kemény- vagy puhafa, az apríték víztartalma, szennyezettsége), a magas hamutartalom pedig problémákat okozhat. A rendszer technológiáját a tüzelőanyag minőségéhez kell igazítani; a kisebb rendszerek zavartalan működéséhez jobb minőségű faaprítékra van szükség. Csak a nagyon nagy rendszerek képesek a gyenge minőségű, sok hamut tartalmazó és magas víztartalmú anyagot is elégetni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Milyen szobanövényekkel helyettesíthetjük a karácsonyfát?

2024. december 9. 08:10

A karácsonyfa helyettesíthető más növényekkel is. Hiszen feldíszíteni akár más növényt is lehet anélkül, hogy kivágnánk, így elpusztítva azt.

Az air fryer hátrányai

2024. december 6. 09:40

Az étolaj valóban szükségtelen a gép használatához, de a sütés során egy akrilamid nevű vegyület keletkezhet.

11 jel, ami arra utal, hogy egy fát jobb lenne kivágni

2024. június 29. 16:10

Ha beteg egy fa a kertben, a legtöbb esetben elgondolkodunk azon, hogyan meg lehet-e menteni. Vannak biztos jelei, ha már nincs esély rá.

A 2020-as év természeti értékei

2020. január 20. 04:38

Természetvédő csoportok és szakemberek immár több éves hagyományt követve, minden évben megválasztják az év faját több kategóriában.

Miért az ősz a legjobb időszak a fák ültetésére?

2022. szeptember 24. 07:34

Az ültetésre legalkalmasabb időszak – ami bizony, még a tavasznál is jobb – nem más, mint az ősz, legalábbis, a fák szempontjából.

Gesztenye: egy múltból származó haszonnövény a jövő számára

2022. október 1. 09:34

Az amerikai gesztenyefa (Castanea dentata) egykor az Egyesült Államok keleti részének erdeiben ugyanolyan elterjedt faj volt, mint a tölgy, ám sajnos szinte minden példánya áldozatul esett egy behurcolt egy gombabetegségnek, a gesztenyeszáradásnak, így a faj gyakorlatilag kevesebb mint fél évszázad alatt kipusztult.