Életmód

Befőzés természetes édesítőszerekkel – plusz recept

Agrofórum Online

Bár nagyanyáink még úgy tanították, hogy a frissen szedett, érett gyümölcsöket cukorszirupban kell megfőzni, a modern világ embere már „fehér méregnek” tekinti a cukrot, ezért egyre népszerűbbek a természetes édesítőszerekkel elkészített lekvárok.

Hogy ezek vannak-e olyan jó állagúak mint a régi idő lekvárjai? Nos, erről megoszlanak a vélemények, egészségügyi előnyeiket tekintve azonban – a szakemberek szerint – messze biztonságosabbak, mint a régi, szirupban főtt elődeik. Mivel azonban egyre több ember érdeklődik a finomítottcukor-bevitel csökkentése iránt, a természetes édesítőszerek meggyőző alternatívát kínálnak.

A méz, a juharszirup, az agávé és a gyümölcslésűrítmények nemcsak különleges ízeket nyújtanak, hanem egyedi tápanyagtartalmuk révén is hozzájárulnak a gyümölcsök hatékony tartósításához.

A jól ismert baracklekvárt érdemes másfajta édesítőszerekkel is kipróbálni
Nem biztos, hogy a jól ismert ízeket, színt vagy textúrát kapjuk, ezért érdemes kísérletezni a természetes édesítőszerekkel

Az egyes gyümölcsökben található természetes pektinek a főzés során besűríthetik a befőtteket anélkül, hogy boltokban kapható pektint kellene hozzáadni, így egészségesebb végterméket kapunk. A gyümölcsök, a természetes édesítőszerek és a tartósítási technikák megfelelő kombinációja megőrzi a gyümölcsök eredeti jellegét és tápértékét.

A természetes édesítés alapjai

A gyümölcsök befőzése során a hagyományos cukor különböző természetes édesítőszerekkel helyettesíthető, amelyek egészségesebb alternatívát kínálnak.

  • A gyümölcsök olykor önmagukban is kiváló édesítőszerek lehetnek; például az érett pürésített banánok édes ízt és remek textúrát adhatnak a lekvároknak. Hasonlóképpen, az aszalt gyümölcsök, például a datolya vagy a füge vízben párolva sűrű sziruppá válik, ami kiválóan alkalmas a befőttek édesítésére.
  • A méz jellegzetes íze és egészségügyi előnyei miatt népszerű természetes édesítőszer. Antibakteriális hatású, és meghosszabbíthatja az eltett gyümölcsök eltarthatósági idejét. Használata során csökkenteni kell a receptben lévő egyéb folyadékok mennyiségét és a főzési hőmérsékletet a túlbarnulás elkerülése érdekében.
  • A sztívia egy növényi alapú édesítőszer, ami arról nevezetes, hogy nem tartalmaz kalóriát, és befőzéshez is használható. Édesebb, mint a cukor, ezért körültekintően kell használni.
  • A luo han guo gyümölcsből származó, „szerzetesek körtéje” nevű édesítőszer szintén kalóriamentes, így nem emeli drámaian a vércukorszintet. Kiváló választás diétás befőttek készítéséhez.
  • A juharfák nedvéből kivont juharszirup ásványi anyagokban gazdag, természetes édesítőszer. Jellegzetes meleg, fás íze jól kiegészíti a gyümölcsalapú főzeteket. A szirupot a szín és az íz intenzitása szerint osztályozzák, az A osztály könnyedebb, a B osztály pedig erőteljesebb ízt biztosít.
  • A kókuszpálma virágainak nedvéből kinyert kókuszcukor finom, karamellszerű ízt kölcsönöz a gyümölcsöknek. Nyomokban vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. A hagyományos cukornál alacsonyabb a glikémiás indexe, ezért népszerű alternatíva a befőzés során.
  • Az agávé édesebb, de magasabb fruktóztartalmú alternatíva, amely könnyedén elkeveredik a lekvárokban.

A természetes édesítőszerek kiválasztásakor figyelembe kell venni mind az édesség intenzitását, mind pedig azt, hogy ezek milyen további ízeket kölcsönöznek a befőzendő  gyümölcsnek.

Alaprecept édesítőszerrel készült befőtthöz

  1. Készítse el a szirupot: keverjen össze 2 csésze vizet 1 csésze mézzel egy edényben. Melegítse addig, amíg a méz teljesen fel nem oldódik.
  2. Mossa meg és készítse elő a gyümölcsöt a fajtájának megfelelően – magozás, hámozás, szeletelés stb.
  3. Töltse meg az üvegeket: a gyümölcsöt töltse sterilizált üvegekbe, és fedje le a mézsziruppal.
  4. Zárja le az üvegeket. törölje le az üvegek peremét, és tegye az üvegeket forró vízfürdőbe. Megjegyzés: a szirup aránya és a feldolgozási idő gyümölcsfajtánként változhat.

Forrás: https://discover.texasrealfood.com/natures-sweet-secrets/a-guide-to-preserving-fruit-with-natural-sweeteners

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Milyen szobanövényekkel helyettesíthetjük a karácsonyfát?

2024. december 9. 08:10

A karácsonyfa helyettesíthető más növényekkel is. Hiszen feldíszíteni akár más növényt is lehet anélkül, hogy kivágnánk, így elpusztítva azt.

5 ok arra, hogy miért válasszuk a birsalmát a kertbe

2024. április 25. 14:10

A birsalma gyűmölcs nemcsak értékes és egészséges, hanem a fája a kertet is díszíti. Összesen öt okot sorakoztatunk fel mellette.

Káposzta: vitaminbomba 4 ezer hektárról

2020. október 4. 04:37

A káposztafélék azon kevés, fontos zöldségfélék közé tartoznak, amelyekből szinte egész évben hazai termesztésből lehetne a fogyasztási igényeket kielégíteni.

Miért érdemes kihagyni a tehéntejet a reggeli kávéból?

2023. november 28. 07:10

Van, aki allergiás a tehéntejre, de kecsketejet fogyaszthat. Vajon miben különbözik az egyik tej a másiktól? Van egészségtelen és egészséges tej? Mit kéne innunk, hogy egészséges(ebb)ek legyünk?

Biotermesztés: Nincs más út!

2018. október 29. 10:03

Az általunk fogyasztott élelmiszerek úgynevezett E-anyagokkal, tartósítószerekkel vannak tele, azaz egészségtelenül táplálkozunk, amelyet megtetézünk az agyon cukrozott üdítőitalok fogyasztásával is. A biotermesztés, illetve a bioélelmiszerek fogyasztása egyenlő az egészséges táplálkozással.