Életmód

Csökkenti a koleszterinszintet a napi lencsefogyasztás

Agrofórum Online

A lencsét hajlamosak vagyunk alábecsülni, pedig híresen nagy tápértékkel rendelkezik. Ezért a kutatók egyre nagyobb érdeklődéssel tanulmányozzák, hogy mi történik, ha az ember rendszeresen fogyaszt lencsét.

A legújabb tanulmányok szerint a lencse előnyös lehet mindazok számára, akik a különféle anyagcsere-betegségek szempontjából magas kockázatúnak tekinthetőek. A Nutrients című folyóiratban közzétett kutatás összefüggést talált a 12 héten át napi rendszerességű lencsefogyasztás és az alacsonyabb LDL („rossz” koleszterinszint), az étkezés utáni vércukorszint, valamint a gyulladást mérő mutatók között a vizsgált csoportban.

Szív- és érbarát diéta

A magas koleszterinszint, vércukorszint és gyulladásos folyamatok kulcsszerepet játszhatnak a szív- és érrendszeri megbetegedésekben, a cukorbetegségben és más krónikus betegségekben.

„Ez az tanulmány további információt nyújt a vizsgált csoportokban a betegségek kockázatának csökkentésére és a metabolikus betegségek progressziójának lassítására vagy visszafordítására irányuló étrendi stratégiák kidolgozásához” – írták a szerzők.

Dr. Will Bulsiewicz gasztroenterológus, orvos igazgató elmondta, hogy a vizsgálat korlátozott volt, mivel csak 38 embert vontak be, és minden résztvevőnél magas volt az anyagcsere-betegségek kockázata. Az eredmények azonban összhangban voltak a hasonló étrendeket vizsgáló korábbi kutatásokkal.

Ebédre lencse

Bár más tanulmányok is foglalkoztak a lencsefogyasztás egészségügyi hatásaival, a kutatók megállapították, hogy eddig kevesen fókuszáltak arra, hogy a lencse miként fejti ki hatását a szervezet metabolikus állapotára. Az információhiány pótlására a tudósok egy 12 hetes kutatást dolgoztak ki, amelyben összehasonlították a lencsealapú és a húsalapú ételek hatását az anyagcsereértékekre.

A kutatók a résztvevők felét arra utasították, hogy fogyasszanak el hetente hét adag, előre elkészített ebédet, amely körülbelül háromnegyed csésze lencsét tartalmaz. Ez meghaladja az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma által a napi 2000 kalóriát fogyasztó felnőttek számára ajánlott, heti 1,5 csésze főtt hüvelyes mennyiséget.

A többi résztvevő hasonló ételeket evett, de lencse helyett pulykát vagy csirkét fogyasztott. A résztvevők vérvizsgálaton is részt vettek, és kérdőíveket töltöttek ki az étkezési szokásaikról és az egészségi állapotukról. A lencsefogyasztó csoportban nem jelentkezett súlyosabb gyomor-bélrendszeri probléma; a résztvevők mindkét csoportban tünetmentességről vagy csak enyhe tünetekről számoltak be.

„Az eredményeink arra utalnak, hogy a mindennapos lencsefogyasztás elősegítheti a koleszterinszint, a reggeli étkezés utáni vércukorszint és gyulladásos folyamatok csökkentését, anélkül hogy emésztőrendszeri stresszt okozna” – írták a szerzők.

Hogyan serkenti a lencse az anyagcserét?

„A rostok kölcsönhatásba lépnek a bélmikrobáinkkal, hogy rövid szénláncú zsírsavakat termeljenek, amelyek segítenek javítani az inzulinérzékenységet. Ezzel egyidejűleg az élelmi rostok lelassítják a cukor felszívódását az étkezés során.

Ezért annak, aki lencsét evett ebédre, jobb lesz a vércukorszint-szabályozása a későbbiekben. Ami a koleszterint illeti, az oldékony rostok bizonyítottan csökkentik a szintjét azáltal, hogy korlátozzák a felszívódását, és segítenek nekünk a bélmozgás részeként kiüríteni azt” – mondta Bulsiewicz.

A lencse emellett gazdag forrása a szaponinoknak, bioaktív vegyületeknek, amelyek a koleszterinszint csökkentéséhez kapcsolódnak. A gyulladáscsökkentés Jones szerint a polifenoloknak, a gyulladáscsökkentő hatásukról ismert növényi vegyületeknek köszönhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mekkora potenciál rejlik a maghüvelyesekben?

2023. június 16. 12:03

A ,,Kelet-Magyarországi ökológiai gazdálkodási rendezvénysorozat” részeként májusban a ,,Fehérjenövény és szálastakarmány tanácskozás és szántóföldi bemutatón” a maghüvelyesek nemesítéséről, a bennük rejlő potenciálról, valamint a hazai és nemzetközi termesztési trendekről hallhattunk.

Lencsetermesztés: új őszi fajtákkal, kiszámítható piaci viszonyok nélkül

2019. július 16. 08:08

A hazai növénytermesztési szerkezetben – elsősorban nagyfokú ökológiai érzékenységük miatt – a magfehérje pillangósok termesztése háttérbe szorult, az értékesítés biztonsága is alacsony.

Kilő a hüvelyesekből készített lisztek piaca

2020. május 23. 14:47

A lencse az ágazat egyik legdinamikusabban növekvő terméke. A teljes kiőrlésű lencselisztből készült termékek érzékszervi tulajdonságait kedvelik a fogyasztók.

Új, ősszel vethető lencsefajták

2019. május 14. 11:17

Bár a tavasz a lencse hagyományos vetési ideje, az utóbbi években egyre több kutatás és nemesítési program indult télálló fajták előállítására.