A mediterrán konyha csodaszere a több ezer éve használt olívaolaj, amelynek a viszonylag alacsony lobbanáspontja gerjesztett vitákat a közelmúltban.
Az olajfa csonthéjas terméséből, az olajbogyóból kipréselt olívaolajat a mediterrán népek csodaszerének tartják, hiszen számos betegség megelőzésére szolgál. A növényi zsiradék a szervezet számára kiemelkedően fontos telítetlen zsírsavakat tartalmaz, valamint természetes antioxidánsokat, de az izomsejtek erősítésére és a reumás ízületi gyulladás enyhítésére, elkerülésére is alkalmas.
Az olívaolajnak epehajtó hatása van, de csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek létrejöttének kockázatát is. Most mégis úgy tűnik, hogy a rengeteg – kétségkívül előnyös – tulajdonsága mellett van egy komoly hátulütője is.
A közelmúltban a luxus konyhaeszközöket előállító francia Le Creuset cég mutatott rá arra (vásárlói panaszok kapcsán), hogy az olívaolaj az alacsony lobbanáspontja (füstpontja) miatt viszonylag hamar égni kezd, és onnantól mérgezővé válik. A lobbanáspont az a hőmérséklet, amelyen az olaj oxidálódni kezd.
Szakemberek szerint olívaolajjal sütni felesleges, mert elsősorban nem arra alkalmas. Elég csupán a kész ételeket meglocsolni az édeskés növényi zsiradékkal, mert így is élvezhetjük jótékony hatását. A sütéshez használjuk inkább a jól bevált napraforgó- vagy repceolajat, esetleg a kókuszzsírt.
Újabb kutatások szerint felesleges ennyire aggódni az olívaolaj alacsony lobbanáspontja miatt, de tény, hogy ha odaégetjük, akkor az edény alján barnás színű, toxikus bevonat képződik.
Ennek részben ellentmond az a 2018-as tanulmány, amely szerint az extraszűz olívaolaj nemcsak biztonságos magas hőmérsékletű hevítésnél, de kémiailag sokkal stabilabb, mint a közönséges sütőolajok.
Az ausztrál szerzők szerint magas hőmérsékleten éppen azok a szabad zsírsavak, poláris vegyületek és más bomlástermékek illannak el az olajból, amelyek (például a lipid peroxidok) összefüggésbe hozhatók a tüdőrák vagy húgyhólyagrák kockázatának növekedésével. Ebből a szempontból tehát a viszonylag alacsony lobbanáspont valóban hasznosnak tűnik, bár a keletkező barnás bevonat igencsak sokat ront az edényben készülő ételek ízén, élvezeti értékén.
(Fotó: Steve Buissinne/Pixabay)