Életmód

Ha viszket, ha vérzik: kezelje cickafarkkal!

Agrofórum Online

Tudta-e, hogy kirándulás közben karnyújtásnyira van Öntől egy gyógynövény, amely segít rovarcsípés és sérülés esetén, sőt, akár vérzéscsillapításra is használható?

A Tiktok e heti legnépszerűbb videói között van egy, amelyben egy túlélést oktató férfi elmagyarázza, miért érdemes nyitott szemmel járni, ha kirándulunk. A közönséges vadvirág ugyanis megmentheti az életünket.

Eleink is ismerték

Hogy miről van szó? Nos, egy jól ismert és kis túlzással mindenhol növő cickafarkról. A cickafarkot évszázadok óta használják vérzéscsillapításra, betegségek gyógyítására és a keringés fokozására. Emellett a növény antibakteriális és immunerősítő tulajdonságokkal is rendelkezik.

Bár napjainkban már léteznek vérzéscsillapító gyógyszerek, ha kirándulni vagy túrázni megyünk, érdemes magunknál tartani friss vagy szárított cickafarkot – de legalábbis, ha útközben látjuk, leszedni azt. A növény könnyen felismerhető gyönyörű fehér virágairól és jellegzetes leveleiről.

Pépesítve vagy borogatásként is használható

A vérzés elállítására a növény frissen szedett leveleit használjuk, ezekből borogatást vagy nyomókötést készíthetünk. Ehhez mindössze arra van szükség, hogy a növény leveleit elmorzsoljuk a kezünk vagy két nagyobb kő között, majd az így keletkezett pépet egyenesen a sebre helyezzük. El is rághatjuk, bár nem árt tudni, hogy kellemetlen, keserű íze van, így jobb külsőleg használni. Rovarcsípésre is alkalmazhatjuk, mert hatékonyan segít, és elmulasztja a szúnyogcsípés okozta kellemetlen viszketést.

Használat előtt azonban győződjünk meg róla, hogy nem vagyunk allergiásak a cickafarkra, ugyanis a növény érintése az arra érzékenyeknél bőrreakciót, viszketést, gyulladást válthat ki.

A növényről készült videó és az életmentő ismertetője itt nézető meg.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Így szedjük a kakukkfüvet

2024. szeptember 28. 10:10

A kakukkfű kiváló fűszer- és gyógynövény. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor metsszük és szedjük annak érdekében, hogy új hajtásokat hozzon.

Fűben-fában orvosság - gyógyító gyógynövényeink

2020. december 22. 07:51

Gondolta volna, hogy a mézeskalács ízesítése mellett a szegfűszeg torokgyulladásra is kiválóan alkalmazható? Tudta, hogy a kakukkfű lehet citromillatú is? Hallott már arról, hogy a gyógynövény-kivonatokkal gátolható egyes magvak vagy éppen a burgonya csírázása? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat az, aki a Szent István Egyetem (SZIE) Gyógy- és Aromanövények Tanszékén most induló Gyógynövényismerő és -felhasználó képzésre jelentkezik. 

Itt van a levendulaszezon!

2023. június 10. 07:34

185 hazai és 44 határon túli olyan levendulás, amely a közönség számára nyitott.

Macskagyökér, tyúkturbolya: mesebeli növények

2022. november 6. 09:36

Nagyon sok izgalmas elnevezésű gyógynövény létezik, melynek bohókás neve mögött valódi tudás és kincs rejtőzik. Mesebeli gyógyfüveket hoztam ma témának.