Életmód

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

Agrofórum Online

Az állatorvos választása ugyanúgy egy bizalmi kérdés, mintha mi emberek magunknak választanánk orvost. Nemcsak a szakmai rátermettség a fontos, de az is, hogy kisállatunkkal is jól tudjon bánni, akár haszonállatról, akár hobbiállatról van szó.

Hobbiállat alatt természetesen nem a kihasznált állatokat értem, hanem a kedvenceinket, mint a kutyák, cicák, tengerimalacok vagy akár a törpenyulak: számukra is fontos az, hogy az állatorvosban bízzanak, ne féljenek tőle, és így egy win-win együttműködés alakulhat ki az állatorvos, a gazdi és az állat között.

Milyen szempontoknak feleljen meg egy állatorvos?

Legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Pozitív attitűdjével a legnagyobb bajban is meg kell tudja nyugtatni a gazdát, de akár az állatot is, mert minél nagyobb testű egy kutya, ló, vagy más állatunk, annál fontosabb a bizalom is.

Az állatszeretet is fontos, ami akár nem is a szakmai oldal része, hanem inkább a hivatásé már. Egy állatorvosnál ugyanúgy fontos, hogy ne érezze sem az állat, sem a gazdi azt, hogy futószalagon „csak úgy le van tudva és kész”. Nagyon sok gazdi, és ezáltal az állat is nagy félelmekkel indul neki egy betegségnek, amihez sok türelem is kell minden oldalról.

Ez az emberi oldala. De mi a helyzet a szakmai felkészültséggel?

Minél jobban vonzódunk a természetes orvosi megoldásokhoz emberként, annál fontosabb lesz az számunkra, hogy amikor állataink bajban lesznek, megbetegszenek, akkor automatikusan ott is a megszokott sémát követve nem csak, vagy nem feltétlen csak a gyógyszerekhez nyúljunk.

Manapság az interneten böngészve vannak megbízható kutya-herbológusok, lóterapeuták, és akár akupunktúrával vagy más alternatív gyógyászati iránnyal is foglalkozó állatorvosok. Én magam is több ilyet ismerek, például nagy tisztelője vagyok a kínai medicina állatorvosi oldalában jeleskedő saját állatorvosunknak.

Az állatorvos kiválasztása bizalmi kérdés (fotó: Pexels)

Az állatoknál is működhet a gyógynövény-terápia?

Majdnem azt írtam, hogy teljes mértékben igen, de azért fontos tudni, hogy attól, hogy embernél valami működik, még kutyáknál, cicáknál, lovaknál, sőt nyulaknál már messze nem biztos.

A macskáknál is van több olyan illatanyag-összetevő, ami miatt illóolajos terápiáknál észnél kell lenni, hiszen nem tudják lebontani a cicák az illóolajok egyes alkotóit. De ugyanígy a nyulak esetében is speciális egzos állatorvosra van szükség ahhoz, hogy megfelelő kezekben tudhassuk kis kedvencünket.

A gyógynövényekkel ráadásul ugyanúgy lehet dolgozni és más alternatív terápiákkal is, mint ahogy embereknél is kiegészítő terápiaként alkalmazzuk. De itt is fontos, hogy ha már az a kérdés, hogyan válasszunk jó állatorvost, akkor legyen nyitott erre a szemléletre is.

Múlik-e a gazdin az, hogy az állatorvos szeret-e minket?

Na, ez egy olyan kérdés, amire egyértelműen igen a válasz! Miért? Mert a gazdi habitusa és viselkedése kihat az állatra is, ami közvetve ugyan, de kihat az állatorvosra is. Ugyanígy gondoljunk bele, hogy milyen nehéz helyzetben van egy állatorvos, ha egy agresszív állathoz hívják ki! Amikor az állataink szocializációjáról van szó, akkor abba ez a tényező is beletartozik, hogy az állat kezelhető legyen ilyen szituációkban, mert akkor tudunk mi magunk is hatékonyan állatorvoshoz fordulni. Ebek esetén ehhez érdemes kutyaiskola vagy kutyakiképző segítségét kérni, még akkor, amikor kiskorú a kedvencünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Miért kötelező a kutyáknak az évenkénti veszettség elleni oltás?

2024. november 26. 09:40

Tőlünk nyugatra 3 évente, nálunk viszont évente kötelező veszettség ellen oltani. Mi ennek az oka? Hogyan állítható meg a betegség terjedése?

Milyen betegségek ellen véd a kutyák kombinált oltása?

2024. december 3. 09:40

Az állatorvos a kutyát a kombinált oltással a fertőző betegségek ellen védi. Ezekről foglaljuk össze az alapvető tudnivalókat.

Állatorvosok, figyelem! Leállt az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszer

2023. január 18. 13:42

Értékelve a tavalyi év tapasztalatait több újítást is bevezet a Nébih az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszerben.

Pontatlanul szolgáltat adatokat az állatorvosok jelentős része

2023. augusztus 11. 15:10

Magyarország több mint egy évtizede szolgáltat önkéntesen adatot az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről, 2024-től azonban az eladás mellett már a felhasználási adatokat is kötelező lesz elküldeni az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA).