Életmód

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

Agrofórum Online

Az állatorvos választása ugyanúgy egy bizalmi kérdés, mintha mi emberek magunknak választanánk orvost. Nemcsak a szakmai rátermettség a fontos, de az is, hogy kisállatunkkal is jól tudjon bánni, akár haszonállatról, akár hobbiállatról van szó.

Hobbiállat alatt természetesen nem a kihasznált állatokat értem, hanem a kedvenceinket, mint a kutyák, cicák, tengerimalacok vagy akár a törpenyulak: számukra is fontos az, hogy az állatorvosban bízzanak, ne féljenek tőle, és így egy win-win együttműködés alakulhat ki az állatorvos, a gazdi és az állat között.

Milyen szempontoknak feleljen meg egy állatorvos?

Legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Pozitív attitűdjével a legnagyobb bajban is meg kell tudja nyugtatni a gazdát, de akár az állatot is, mert minél nagyobb testű egy kutya, ló, vagy más állatunk, annál fontosabb a bizalom is.

Az állatszeretet is fontos, ami akár nem is a szakmai oldal része, hanem inkább a hivatásé már. Egy állatorvosnál ugyanúgy fontos, hogy ne érezze sem az állat, sem a gazdi azt, hogy futószalagon „csak úgy le van tudva és kész”. Nagyon sok gazdi, és ezáltal az állat is nagy félelmekkel indul neki egy betegségnek, amihez sok türelem is kell minden oldalról.

Ez az emberi oldala. De mi a helyzet a szakmai felkészültséggel?

Minél jobban vonzódunk a természetes orvosi megoldásokhoz emberként, annál fontosabb lesz az számunkra, hogy amikor állataink bajban lesznek, megbetegszenek, akkor automatikusan ott is a megszokott sémát követve nem csak, vagy nem feltétlen csak a gyógyszerekhez nyúljunk.

Manapság az interneten böngészve vannak megbízható kutya-herbológusok, lóterapeuták, és akár akupunktúrával vagy más alternatív gyógyászati iránnyal is foglalkozó állatorvosok. Én magam is több ilyet ismerek, például nagy tisztelője vagyok a kínai medicina állatorvosi oldalában jeleskedő saját állatorvosunknak.

Az állatorvos kiválasztása bizalmi kérdés (fotó: Pexels)

Az állatoknál is működhet a gyógynövény-terápia?

Majdnem azt írtam, hogy teljes mértékben igen, de azért fontos tudni, hogy attól, hogy embernél valami működik, még kutyáknál, cicáknál, lovaknál, sőt nyulaknál már messze nem biztos.

A macskáknál is van több olyan illatanyag-összetevő, ami miatt illóolajos terápiáknál észnél kell lenni, hiszen nem tudják lebontani a cicák az illóolajok egyes alkotóit. De ugyanígy a nyulak esetében is speciális egzos állatorvosra van szükség ahhoz, hogy megfelelő kezekben tudhassuk kis kedvencünket.

A gyógynövényekkel ráadásul ugyanúgy lehet dolgozni és más alternatív terápiákkal is, mint ahogy embereknél is kiegészítő terápiaként alkalmazzuk. De itt is fontos, hogy ha már az a kérdés, hogyan válasszunk jó állatorvost, akkor legyen nyitott erre a szemléletre is.

Múlik-e a gazdin az, hogy az állatorvos szeret-e minket?

Na, ez egy olyan kérdés, amire egyértelműen igen a válasz! Miért? Mert a gazdi habitusa és viselkedése kihat az állatra is, ami közvetve ugyan, de kihat az állatorvosra is. Ugyanígy gondoljunk bele, hogy milyen nehéz helyzetben van egy állatorvos, ha egy agresszív állathoz hívják ki! Amikor az állataink szocializációjáról van szó, akkor abba ez a tényező is beletartozik, hogy az állat kezelhető legyen ilyen szituációkban, mert akkor tudunk mi magunk is hatékonyan állatorvoshoz fordulni. Ebek esetén ehhez érdemes kutyaiskola vagy kutyakiképző segítségét kérni, még akkor, amikor kiskorú a kedvencünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Egy kis mozgás az agráriumban dolgozóknak is kell!

2019. szeptember 3. 08:56

Az VI. Országos Állatorvos-Agrár Sportnap és Családi Hétvégén asztaliteniszben, fogathajtásban, futásban, kispályás labdarúgásban, parkröplabdában, sárkányhajóban streetballban és teniszben mérhetik össze a tudásukat az indulók.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Nélkülözhetetlen a praxismenedzsment! - 12. Praxismenedzsment Konferencia az Állatorvostudományi Egyetemen

2018. november 27. 12:10

A praxismenedzsment jelentősége messze túlmutat a pénzen: munkaügyi kérdések, munkaszervezés, pénzügyi folyamatok optimalizálása. Tudatos praxismenedzsment nélkül összecsapnak az ember feje felett a hullámok.

Pontatlanul szolgáltat adatokat az állatorvosok jelentős része

2023. augusztus 11. 15:10

Magyarország több mint egy évtizede szolgáltat önkéntesen adatot az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről, 2024-től azonban az eladás mellett már a felhasználási adatokat is kötelező lesz elküldeni az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA).