A zöldségesek polcain egyre többször lehet találkozni a sárga, érett banán mellett az úgynevezett főzőbanánnal. A főzőbanán, más néven plantain egy megosztó gyümölcs – zöldség, mert van, aki rajong érte, mások megenni sem bírják akkor sem, ha a banánt alapvetően szeretik.
Honnan származik a főzőbanán?
A plantain vagyis főzőbanán Afrikából terjedt el és nagyjából ugyanaz a felhasználási módja, mint egy burgonyáé Európában. A hagyományos banán gyümölcshöz képest méretében jóval nagyobb, keményebb és jó esetben zöldebb. Egyes helyeken útifűnek is nevezik tévesen, de az útifűt a magyar gasztronómiában egy teljesen más növényként ismerjük. A zöldbanán és a főzőbanán a leggyakoribb elnevezése inkább.
A főzőbanán azért tudott ennyire Európában is elterjedni, mert az autoimmun-diétának egyik klasszikus eleme a köretek között. Hogy ízre mennyire megosztó, jól mutatja, hogy van aki szépen be tudta illeszteni a mindennapjaiba, míg én is pont a másik oldalhoz tartozom, hogy sem állagában, sem ízében nem nekem való.
Míg a trópusi éghajlatú országokban az alapélelmiszerek közé tartozik, addig hazánkban még inkább a különlegességekhez sorolandó így is. Keményítőtartalma magas, így a burgonyaköretekhez hasonlítható állagra, bár íze semleges. Az un. desszertbanánhoz képest jóval kevesebb cukrot tartalmaz, de több keményítőt, így akár tészták készítéséhez is felhasználható.
Autentikus főzőbanán ételek
A Pisang goreng (indonéz és maláj nyelven „sült banán”) egy kókuszolajban rántott főzőbanán. A Pisang goreng tészta liszttel bevonható, vagy tészta nélkül is kisüthető . Ez egy snack jellegű étel, amelyet leginkább Indonéziában, Malajziában, Szingapúrban és Bruneiben lehet megkóstolni utcai árusoknál.
Az elefántcsontparti ételek fő összetevőjeként is ismert a főzőbanán . A sült banánt hagymás-paradicsomos szósszal vonják be, a banán és a szósz közé gyakran egy grillezett hal kerül.
Dodónak nevezik Afrikában a sült banánt, melyet liszttel vonnak be. Ez gyakorlatilag egy kelt tészta jellegű étel. A banánt felkarikázzák, liszttel bevonják, majd forró olajban kisütik. Ez egy fánkszerű, kelttésztás desszertnek néz utána ki, amikor a forró olajból kikerül, lecsepegtetik. Többféle módon, hol édesen, hol sósan is ízesítik.
Haitin, Dominikán és az Északi-félteke trópusi, mediterrán országaiban szintén inkább a snack-jellegű ételek formájában találkozunk a főzőbanánnal.
Tostones néven például Nicaraguában sajttal sütik össze.
Bármelyik verziót próbálnánk ki, mivel a főzőbanán íze semleges, így a magyar ízlésvilág miatt érdemes alaposan fűszerezni. Magyar étrendben főleg köretként használjuk grillezett húsok mellé, de számos verzióban érdemes lehet kipróbálni, hiszen a gasztronómiában csak a képzelet szab határt.