Életmód

Ördögbocskor: ilyen tüneteket okozhat az iskolások és óvodások ebédjébe került gyomnövény

Agrofórum Online

A népi gyógyászat is ismerte és használta az ördögbocskor nevű gyomnövényt, ennek ellenére óriási riadalmat keltett, hogy a napokban gyerekek számára feltálalt ételben találták meg. Pár napig még érdemes figyelni az esetleges tünetekre.

Az elmúlt napokban a hazai hírek főszereplőjévé vált az ördögbocskor nevű gyomnövény. Az ok prózai, ugyanakkor nagyon ijesztő: több budapesti, X. kerületi iskolában és óvodában az ebédre felszolgált zöldbabfőzelékben találták meg, mégpedig a kondér alján, így a gyerekek már ettek az ételből, mire a problémára fény derült.

A kőbányai önkormányzat azonnali vizsgálatot indított, ételmintát juttattak el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumába. Az eredmény gyorsan megszületett, és megnyugtató volt. Valóban megállapították idegen anyag jelenlétét az ételben, amit közönséges ördögbocskorként azonosítottak.

Ez a melegigényes gyomnövény a népi gyógyászat előtt sem ismeretlen, régen köhögéscsillapítóként használták, bár enyhe mérgezési tüneteket is okozhat. A főzelékbe került 2-2,5 centiméteres darabkák Zacher Gábor főorvos, oxyológus, mentőorvos szerint nem jelentettek olyan mennyiséget, hogy tüneteket válthattak volna ki. Feltehetőleg a mirelit alapanyagból kerülhettek az ebédbe, a vágott sárgahüvelyű zöldbabban lehetett az ördögbocskortermés.

A gyomnövény onnan kapta különös nevét, hogy a kóróját ősszel gyakran sodorja a szél a mezőkön. A németek Hexendistelként (ördögbogáncsként) hivatkoznak rá. A riadalmat az okozta az oktatási intézményekben, hogy eleinte csattanó maszlagra gyanakodtak, ami viszont erősen toxikus hatású.

A kőbányai önkormányzat elővigyázatosságból továbbra is azt kéri az érintett gyerekektől és szüleiktől, hogy figyeljenek az esetleg kialakuló, hirtelen jelentkező panaszokra: hasi fájdalomra, puffadásra, gyengeségre vagy lázra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Gyomok haszna: nézzünk rájuk másképp

2021. május 14. 09:27

A gyomokra többnyire ősellenségként tekint az emberiség, főleg az olyanokra, melyek allergének a társadalom nagy százalékának. A lista végtelen, így nem is kezdem el sorolni, mert a gyomról nagyjából ugyanaz a kép alakult ki az évszázadok alatt: káros és pont. Vagyis pont nem lenne az, ha ismernénk a gyomok ökológiai lényegét és egyben szerepét.

Mit kell tudni az özönnövényekről?

2023. február 18. 05:37

Sokan foglalkoznak azokkal a növényfajokkal, amelyeket inváziós, invazív növényeknek vagy özönnövényeknek is nevezünk. Mit kell tudnunk ezekről a fajokról? Mi a titka a gyors terjedésüknek? Melyek a legjelentősebb fajok?

Így lesz hatásos a gyep gyomirtó szeres kezelése

2024. augusztus 16. 09:40

A teljes gyepfelületet évente csak egyszer-kétszer szabad gyomirtó szerrel kezelni. Praktikus tanácsok a hatás maximalizálása érdekében.

Mérgező gyomnövények II. – nadragulya, foltos bürök, kaukázusi medvetalp

2021. március 29. 04:39

Ne adjunk esélyt a mérgező gyomnövényeknek, hogy a kertünkbe kerülve vagy a tavaszi-nyári kirándulásaink alkalmával érintkezésbe kerüljünk mérgező hatóanyagaikkal. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló fajokat, hogy idejében felismerjük őket és megelőzhessük vagy hamar orvosolni tudjuk a bajt!