Bár a tűzifa ára az utóbbi időben csökkent, az energiaválság előtti idővel összehasonlítva a jó minőségű bükk vagy tölgy tűzifa még mindig sokba kerül, hiszen alig olcsóbb, mint tavaly volt. Ezért mindenképpen érdemes megfontolni a fabrikett használatát, hiszen a brikettnek – az árán kívül – számos előnye van.
A brikettet természetes fahulladékokból, például fűrészporból, faforgácsból és erdei faaprítékból készítik: szárítják, majd brikettprésben, ragasztóanyag hozzáadása nélkül préselik brikettformájúra.
Alacsonyabb nedvességtartalom
Aki fával fűt, az vagy a klasszikus tűzifát választja, vagy a fabrikettet. Mindkét tüzelőanyagnak vannak előnyei és hátrányai.
A tűzifa természetes termék, amelyet csak fel kell aprítani és meg kell szárítani. A fabrikettet viszont géppel préselik fahulladékból. A brikett egyik előnye a tűzifával szemben a kompakt méret, ami helytakarékos tárolást tesz lehetővé. A tüzelőanyag-szakértők szerint ugyanannyi tűzifához háromszor akkora tárolóhelyre van szükség.
A fabriketteket száraz helyiségben tetszőleges ideig lehet tárolni anélkül, hogy veszítene a fűtőértékéből. Ha azonban a brikettet nedvesség éri, gyorsan el kell használni.
Az optimális fűtőérték és az alacsony károsanyag-kibocsátás érdekében a tűzifa esetében mindig figyelembe kell venni a tárolási időt. Az ideális a 10-15% közötti maradék nedvességet tartalmazó tűzifa, amely remekül ég. Mivel a fabrikett maradék nedvességtartalma körülbelül 7%, az elégetése kevesebb károsanyag-kibocsátással jár, mint a tűzifáé.
Magasabb fűtőérték, kevesebb hamu
A tűzifa árát általában térfogategységben, például köbméterben adják meg, ami a felhalmozott tűzifára értendő. Figyelem, nem mindegy azonban, hogy köbméterről vagy erdei köbméterről van-e szó! A köbméter, ahogy az iskolában tanultuk, hossza, magassága és szélessége pontosan egy méter. A tűzifát viszont sokszor erdei köbméterben árulják, ami viszont egységesen 1 méteres sorokba rendezett, 1 méter hosszúságú, de 1,7 méter magasságú farakást jelent. Egy köbméter fa körülbelül 0,5-0,7 tonna; egy erdei köbméter fa 1-1,3 tonna körül van, fafajtól és nedvességtartalomtól függően.
A fabrikettnek lényegesen nagyobb az anyagsűrűsége, mint a tűzifának, ezért lassabban ég. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy tűzifával való fűtés esetén sokkal gyakrabban kell a kályhát újra megrakni. Emellett a fabrikett égetésekor lényegesen kevesebb hamu keletkezik. Ez az arány mindössze 0,5 és 3% között van.
A brikettnek magas a fűtőértéke, és bármilyen típusú kályhában használható. A brikett fűtőértéke kétszerese-négyszerese a tűzifáénak, ami azt jelenti, hogy egy köbméter brikett körülbelül 2-4 köbméter légszáraz tűzifának felel meg.
A fabrikett égési ideje a kályhától és a beállított levegőellátástól függ. A lyukas brikettek gyorsabban égnek, de magasabb az égési hőmérsékletük is.
Magyarországon egy köbméter brikett ára jelenleg 100-150 ezer ezer forint körül van, egy erdei köbméter hasogatott, felhasználásra kész, kalodás keményfa tűzifáé 80-90 ezer forint körül.
Fotó: Pixabay