Életmód

Vége a nyárnak, itt az ideje a befőzésnek és a „besütésnek”

Agrofórum Online

Szerencsémre vagy balszerencsémre, megítélés kérdése, az engem körülvevő emberek igen nagy biztonsággal mozognak a konyhában, legyen szó akár sütésről, főzésről, befőzésről vagy – igen, jól olvassák – „besütésről”. Lilla barátnőm lekvárjai, a hagyományos eljárás mellett, a sütőben is készülnek.

Többször kikérdeztem már arról, pontosan hogy és mit és mennyit, majd ezt követően mindig megállapítottam magamban, ez cseppet sem bonyolult. Mire ezt követően a cselekedetig eljutottam volna, sajnos/szerencsére kaptam az így készített lekvárból, így nem veselkedtem neki a műveletnek.

De ebben az évben véget ért a potyázás. Még az olyan gyümölcsfalók, mint én, sem tudták a bőséges termés minden darabját frissében megenni, így elérkezett a régóta halogatott művelet,

a besütés.

Mint azt feljegyeztem, a szilvát abszolút cukor nélkül, a sárgabarackot pedig a megszokottnál kevesebbel készíti el Lilla. Véleménye szerint ez a mennyiség tovább csökkenthető, olyan mértékben, ahogy az ízlelőbimbóinknak és súlyunknak a legmegfelelőbb.

Amikor a fajtákról faggattam, elmondta, hogy ehelyett inkább a gyümölcs érettségére figyel. Szempont számára az is, hogy azt használja fel, ami kertjükben megterem, ugyanis így pontosan tudja, mikor és mivel volt az permetezve.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon alapanyagokhoz jutni, jó alternatívát jelenthetnek az ökopiacok (elérhetőségek itt), ahol garantáltan vegyszermentes a kínálat.

A leszedett gyümölcsöt (legyen az szilva vagy barack, körte) megmossa, darabolja és mielőtt egy magasfalú tepsibe tenné, annak az aljába fél dl ecetet önt. Ez – többek között – megakadályozza a tapadást, odaégést.

Bármilyen gyümölcsről is legyen szó, bőségesen telerakja azzal a tepsit, hiszen sütés közben jócskán csökken majd a halom mérete. Mint azt megosztotta velem, ezt követően a sárgabarackhoz másfél kg cukrot adagol.

Amikor úgy látja, hogy a teljes gyümölcstömeg átmelegedett, akkor 180 fokról visszaveszi a hőmérsékletet 100 fokra, és addig süti így, amíg minden darab meg nem puhult. Mindeközben a sütő ajtaját résnyire nyitva hagyja (ő egy villával vagy a kiskanállal biztosítja a rést), ez kell ahhoz, hogy a lassú sütés közben el tudjon párologni a fölösleges folyadék.

Amikor kellően megpuhult minden darab, akkor turmixgéppel pépesít, majd folytatja a sütést. Tapasztalata szerint ahhoz, hogy kellő eredményt érjünk el, hat-nyolc óra szükséges. Ami szerinte szintén lényeges információ az, hogy pl. a barack, szemben a dzsemfixes gyors megoldással, sokat veszít eközben a színéből, jóval barnább lesz az ilyen módon készült lekvár.

De az íz, az kárpótól a látványért,

ezenkívül a hosszú, lassú eljárás eredménye az, hogy a lekvár maga plusz tartósítási óvintézkedést nem igényel. Arra azonban figyelni kell, hogy az üveg, amelybe kerül, csíramentes legyen.

Ezt Lilla úgy oldja meg, hogy az üvegeket beteszi ismét egy nagy tepsibe, aminek az aljára most nem ecet, hanem víz kerül. Ebbe állítja az üvegeket fejjel lefelé fordítva, mint ahogy a kupakokat is.

A sütőt felforrósítja, így a kupakokat és az üvegeket is. Ezt követően, vigyázva, hogy semmivel se érintkezzenek, megvárja míg kihűlnek, ezt követően jöhet csak a lekvár. Dunsztolásra pedig nincs semmi szükség.

Ha a jóból is sok

Valószínű, hogy azokkal, akik rendszeresen főznek be, előfordult már, hogy azzal szembesültek, nem a várt tempóban fogynak az üvegek a polcokról. Lillának két módszere van ennek elkerülésére, az egyik az ízesítés, a másik a késleltetés.

Az ízesítés alatt azt kell érteni, hogy a mainstream mellett készülnek fahéjas szilvalekvárok, de 18 éven felülieknek javasolt barackpálinkás baracklekvárok is a konyháján. A késleltetés pedig a fagyasztást jelenti.

„Ha sok a gyümölcs, akkor fagyasztok, egyrészt mert ez a legegészségesebb módja a tartósításnak, másrészt pedig ezzel elkerülöm azt, hogy felhalmozódjanak a dzsemek, befőttek. Tavasszal, amikor fogynak az üvegek, akkor előfordul, hogy nem csak levesalapanyagnak szolgálnak, hanem lekvárnak is.

A tavalyi évben a fagyasztott ribizliből készült lekvár, amely azért volt különleges, mert eltérő színű, ízű és érési idejű gyümölcs volt az alapanyaga. Sokkal finomabb volt, mint amikor csak egyfélét használtam. Ezt az eltérő érési idő miatt nem lehetett volna másképp megvalósítani.” Szóval, a nyárral együtt nem kell a befőzésestől is búcsút venni, főleg mert még bőven előttünk van pl. a sütőtökszezon. Bár az elmúlt években egyre többféle formában, ételben találkozom ezzel, de

a sütőtök ivólé még különlegességnek számít.

Már akinek, mert nekem olyan barátnőm is van, aki ezt, akárcsak a zölddió befőttet csodálatosan készíti. Jöjjön hát Éva receptje:

„Másfél kg sütőtököt meghámozok, magjait kikaparom, húsát kockákra vágom. Egy kg megtisztított mennyiségre van szükségem, ezt vízben puhára főzöm, megvárom, míg kihűl, majd turmixolom az egész adagot.

1 dkg citromsavat és a 25 dkg cukrot hozzáadok, pótlom az elpárolgott folyadékot, körülbelül 1 l vízzel. Ezt követően felfőzöm, forrásig. Ha ezzel mind megvagyok, akkor tiszta, még meleg üvegekbe töltöm és azokat szárazgőzbe teszem, és ott tartom, amíg teljesen ki nem hűltek.”

Akinek esetleg ellenérzése van a sütőtökkel szemben, annak elárulom, hogy Éva ugyanezzel a módszerrel az őszibarackból is remek ivólevet készít.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Bodzavirágszezon: mit készíthetünk belőle?

2022. június 29. 05:37

A bodza egy hálás növény alapvetően, mert viszonylag könnyen tartható haszonnövény és még kezdő kertészeken sem fog ki, főleg, ha a levéltetvek ellen és a poloskák ellen meg tudjuk védeni.

Téves hiedelem, hogy a csipkebogyónak jót tesz a fagy

2023. október 20. 14:40

Bicske, hecsedli, és csipkenye. Ismerősek ezek a szavak valahonnan? Esszük-e vagy isszuk ezeket? Ehetjük és ihatjuk is, de most októberben a legfontosabb teendőnk az, hogy gyorsan megszedjük a szükséges mennyiséget a fagyok beállta előtt.

Hazánk kincsei I. rész – Őrségi magolajok

2019. június 8. 05:36

Ezt a cikksorozatot azért indítom el, mert szeretnék a blogba a „Ház” mellé egy kis „Táj”-at is belevinni. Az első részben Őrség legnagyobb kincseiről ejtek szót: a növényi olajokról és magőrleményekről.

Mihez kezdjünk a rebarbarával?

2024. április 27. 08:10

A rebarbara lekvár elkészítése pofonegyszerű. Savanykás ízeket kedvelőknek igazi ünnepi csemege lehet ez télen a megszokott édesebb befőttek és lekvárok mellett.