Különlegesebbé és meghittebbé tehetjük az ünnepeket, ha a régmúlt időkből, a dédnagymamáink és nagyszüleink világából származó finomságokkal örvendeztetjük meg családunkat. Az emberi elme évtizedek múltán is képes felidézni a gyermekkori ízeket és illatokat, így ez az idősebb generációnak különleges meglepetés, a fiatalabbaknak pedig egy izgalmas időutazás lehet.
Az alábbiakban olyan elfeledett magyar süteményeket válogattunk össze, amelyek egykoron sok örömöt és önfeledt íz-élményt okoztak kicsiknek, nagyoknak, kisebb és nagyobb családoknak.
Mind nagyon különleges és finom, megérdemlik, hogy újra felfedezzük és az életünk részévé tegyük őket. A karácsonyi és szilveszteri ünnepkör pedig kitűnő alkalom arra, hogy mindet elkészítsük, és megkóstoljuk azokat az ízeket, amelyek a múlt századi emberek életének részei voltak.
A főispánné remeke
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 22 dkg zsír
- 15 dkg cukor
- 3 db tojás
- 1 csomag sütőpor
- 1 db citrom
- 1 csomag vaníliás cukor
- málnalekvár
- 15 dkg cukor
- 22 dkg margarin
Elkészítés:
1.) A tészta hozzávalóit összegyúrjuk. (Ha a tészta túl száraz, 1-2 evőkanál tejfölt és 1-2 evőkanál hideg vizet gyúrjunk hozzá.) A tészta 1/3 részét díszítésnek félretesszük, 2/3 részét kinyújtjuk.
2.) A kinyújtott tésztát sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és megkenjük lekvárral.
3.) 3 tojásfehérjéből kemény habot verünk, hozzáadunk 15 dkg cukrot, és óvatosan a lekváros rétegre kenjük.
4.) A maradék tésztából vékony rudakat sodrunk, és a hab tetejére tesszük rács formában.
5.) Előmelegített sütőben, közepes lángon aranyszínűre sütjük, majd kihűtjük, és kockákra vágva fogyasztjuk. (Ha a sütemény kihűl, nem folyik benne a lekvár!)
Töltött ostya
Hozzávalók:
- 20 dkg kristálycukor
- 20 dkg mogyoró
- 4 tojássárgája
- 20 dkg porcukor
- 20 dkg finom vaj (vagy margarin)
- 2 szelet csokoládé
- 3 ostyalap
Elkészítés:
1.) A kristálycukrot megpirítjuk, és hozzáadjuk a mogyorót. Amikor a cukor megkeményedik, porrá törjük (vagy őröljük) a keveréket.
2.) A tojássárgákat habosra keverjük a porcukorral, a finom vajjal (vagy margarinnal), és a felolvasztott csokoládéval. Az így elkészült krémet összekeverjük az égetett cukros mogyoróval.
3.) A masszát három ostyalap közé rétegezzük. A kész ostyát jól leszorítjuk, majd amikor kihűlt, kockákra vágjuk.
Vízen kullogó
Hozzávalók:
- 60 dkg liszt
- 20 dkg zsír
- 2 dkg élesztő
- kis só
- 2 dl tejföl
Elkészítés:
1.) Az alapanyagokat összegyúrjuk, az élesztőt felfuttatjuk és annyi tejfölt adunk hozzá, hogy összeálljon.
2.) A tésztát egy fazék szobahőmérsékletű vízbe tesszük (egy zsírral kikent) konyharuhába csavarva (a tetejét meg kell csomózni), és kb. 2 óra múlva, ha feljön a víz tetejére, lisztezett deszkán kinyújtjuk. Kifliket készítünk belőle, amiket sütőpapírral bélelt tepsire teszünk, kisütjük (180 fokon 15 perc alatt) és sütés után még melegen vaníliás porcukorban meghempergetünk. A kiflikbe tehetünk darált diót, mákot, lekvárt.
Trubelka
Hozzávalók:
- 50 dkg leveles tészta
- 5 dl tej
- 5 púpozott evőkanál liszt
- 4 db tojás
- 5 evőkanál cukor
- 2 csomag vaníliás cukor
- 15 dkg vaj
- 10 dkg cukor
- sütőformák
- porcukor
Elkészítés:
1.) Egy mélyebb lábasban, meleg tejjel csomómentesen összekeverjük a 4 púpozott evőkanál lisztet és sűrűre főzzük.
2.) Műanyag tálat veszünk elő, és konyhai robotgéppel habosra keverjük a 3 tojássárgát 1 púpozott evőkanál liszttel és az 5-6 evőkanál cukorral. Ha túl sűrű lenne a massza, hozzáadunk 0,5 dl meleg tejet.
3.) A tojásos masszát, belekeverjük a tejbe, és addig keverjük habverővel, amíg homogén lesz és teljesen kihűl.
4.) 15 dkg puha vajat robotgéppel habosra keverjük a 10 dkg cukorral, majd az egészet a kihűlt krémhez adjuk.
5.) A fagyasztott tésztát szobahőmérsékleten felengedjük, majd lisztezett deszkán 3 mm vastagra kinyújtjuk úgy, hogy egy 20×50 cm-es lapot kapjunk. A lapot 2 cm széles csíkokra vágjuk, majd a tésztacsíkokat egyenként feltekerjük a sütőformákra – a hegyüktől kezdve, enyhe fedéssel, csigavonalban haladva. A sütőformákat ezután könnyű kézzel, lazán gurítunk egyet, hogy a tésztacsíkok zárjanak.
6.) A sütőt előmelegítjük 200 fokra. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, és a rolókat szép sorban egymás mellé tesszük. Vigyázat, megnőnek! Ügyeljünk arra, hogy legyen elég helyük a növekedéshez! Tojássárgával megkenjük a tésztákat, és 20 perc alatt készre sütjük őket. Ha megsültek, langyosra hűtjük, és kesztyűs kézzel kihúzzuk a tésztákból a formákat (mert különben beleragad), és hagyjuk a csöveket kihűlni.
7.) Nyomózsákba töltjük a krémet, és minden egyes tésztacsövet megtöltünk a vaníliás krémmel. Tálra rendezzük a süteményeket, és vaníliás porcukorral megszórva azonnal tálaljuk.
Káposztás kapusnyik
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 90 dkg fehér káposzta
- 4 db tojás
- 2 csapott teáskanál só
- 3 dkg élesztő
- 4 dl tej
- 10 dkg margarin
- 1 teáskanál olaj
Elkészítés:
1.) A káposztát megmossuk, kettévágjuk és kivágjuk a torzsáját, hogy ne legyen keserű és kemény. A sajtreszelő legnagyobb lyukú részén lereszeljük a káposztát, majd jól megsózzuk, két kézzel egy tálban átforgatjuk és 10 percig állni hagyjuk.
2) Egy teflonban 2-3 evőkanál olajat teszünk, felforrósítjuk, hozzáadunk 3 evőkanál cukrot és karamellizáljuk. Kinyomkodjuk a káposztát, beletesszük a karamellizált cukorba és jó erős lángon megpároljuk.
3.) Lehúzzuk az edényt a lángról, megborsozzuk és jól elkeverjük a káposztát.
4.) Elkészítjük a tésztát: a lisztet összegyúrjuk a tojás sárgákkal, a tejjel, a tejjel megfuttatott élesztővel és az olvasztott vajjal, majd 1 órán át kelesztjük.
5.) Kinyújtjuk a tésztát gyufaszál vastagságúra. Téglalapokat vágunk ki késsel, majd minden téglalapot megtöltünk egy púpozott kanál káposztával, és összecsukjuk a téglalapot és az így kapott kis téglalap oldalait jól összenyomkodjuk. Felverjük a tojást, teszünk bele egy kis olajat és ezzel megkenjük a tésztákat és így tesszük bele a sütőpapírral kibélelt tepsibe, szép sorban. Előmelegített sütőben 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük a kapusnyikokat. (Aki szereti ízesebben, a végén megkenheti fokhagymás vajjal).