Gasztronómia

Mennyi tejet szükséges fogyasztanunk?

Agrofórum Online

A tejfogyasztás évtizedek óta komoly kérdéseket vet fel a szakemberek és a fogyasztók között. Mennyi az egészséges vagy már-már egészségtelen?

A további kérdések közé sorolható, hogy milyen rendszerességgel javasolt tejet fogyasztani? Vajon létezik-e belőle „napi kvóta”?

A szakértők azt mondják…

… hogy egészséges. Mivel sok benne a kálium, a kalcium, a zsírok, a fehérje és az egyéb értékes tápanyag. Nem véletlen, hogy a 70-es és 80-as években a tejfogyasztást az egészség alappillérének tartották. Úgy vélték, az lesz erős (csontú), izmos és egészséges, aki sok tejet iszik.

Mára azonban úgy vélik az orvosok és a dietetikusok, hogy nem feltétlenül a tej az a forrás, amely a legmegfelelőbb a fenti tápanyagok bevitelére. Ugyanis más táplálékforrásokkal is biztosítani tudjuk az értékes tápanyagokat, amelyek ráadásul egészségesebbek is, mint a tej.

  • Kalciumot például bevihetünk a narancsléből, a sütőtökből, a tofuból, a mandulából, a leveles zöldségekből, a kelkáposztából és a spenótból.
  • Káliumot bevihetünk a különféle aszalt gyümölcsökből, a hüvelyesekből, a burgonyából, a spenótból, a banánból, a sárgadinnyéből, a narancsból és a paradicsomból.
  • D-vitamint bevihetünk a halakból, a tojássárgájából vagy a gabonafélékből.

Miért egészséges a tejfogyasztás?

  • Erősebbé teszi a csontokat,
  • segít a fogak egészségének fenntartásában,
  • hozzájárul a szív egészségéhez és az optimális vérnyomáshoz,
  • késlelteti a csontritkulás folyamatát.

Utóbbi, vagyis a csontritkulás kérdése különösen fontos. Alexis Motley, a Southern University A&M College dietetikus-igazgatója szerint azok, akik rendszeresen tejet isznak, csökkentik az olyan betegségek kialakulásának a kockázatát, amelyek alacsony csontsűrűséggel, csontritkulással vagy csontelvékonyodással járnak.

Ezek a betegségek komoly problémákat jelentenek, főként az idősebb korosztály körében. Hiszen elegendő egy rossz lépés, botlás, hajlás vagy akár egy ügyetlenül kivitelezett leülés, amelyek csonttörést okozhatnak. Ha azonban kellő mennyiségű tejet fogyasztanak az emberek, a szakértők szerint a kockázat is csökkenhet.

Mennyi tejet kellene innunk?

A szakértők szerint a kisebb gyerekeknek napi 1-2,5 csésze tejre van szükségük. A felnőtteknek pedig napi 3 csészényire. A valóságban azonban ettől mélyen elmaradnak a regisztrált értékek.

A tejet, ha valaki nem szereti, joghurttal, sajtfélékkel lehet helyettesíteni, amelyek közül már számos mentes fajta (így gluténmentes és laktózmentes), illetve zsírszegény fajta is kapható (ha valaki a koleszterinszintje miatt aggódna).

Riasztó adatok

Egyes felmérések szerint ma a világ lakosságának a 75%-a bizonyos mértékben laktózérzékeny (sokan nem is tudnak róla, de a panaszaikat a laktóz okozza). Riasztó, már-már hihetetlen adat, pedig igaz. Éppen ezért ezeknek az embereknek más alternatívát kell találniuk, mint a hagyományos tehéntej.

Ahogy a boltokban is látható, a piac folyamatosan alakul, a kereslet igényeihez formálódik. Ma már többféle sajt, joghurt, túró és tejtermék kapható laktózmentes formában. Ezekben a termékekben is megtalálható minden fontos tápanyag és vitamin, amelyeket érdemes az étrendbe iktatni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökéletes birslekvár az ünnepekre

2024. december 19. 14:40

A birslekvár íze különleges, illata pedig egyedi. Esztétikus csomagolásban különleges ajándéknak bizonyulhat a karácsonyfa alatt.

Készítsünk fenyőszirupot!

2024. december 18. 09:40

A tűlevelek nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, ami létfontosságú az egészséges immunrendszer szempontjából.

Elfeledett magyar sütemények

2024. december 18. 08:10

A karácsonyi és szilveszteri ünnepkör kitűnő alkalom arra, hogy mindet elkészítsük, és megkóstoljuk ezeket az ízeket.

Szójatej és társai: hová tűnnek a tápanyagok?

2024. december 17. 14:40

Kimutatták, hogy a növényi tejekből hiányzik a tápanyagok jelentős része. Mi történik velük, és hogyan legyünk tudatos fogyasztók?

A Danone csökkentette a 2020-as előrejelzéseit

2020. február 27. 13:33

Különösen fontos piacot jelent számukra Kína, miután onnan származik az árbevételük 10 százaléka.

Csökkent a hosszan friss tej, a tejföl, a trappista sajt és a vaj fogyasztói ára

2023. szeptember 23. 08:10

A nyerstej termelői ára nemzeti valutában kifejezve 2023 júliusában az Európai Unióban 14 százalékkal, Új-Zélandon 27 százalékkal, az USA-ban 32 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Kiderült, tartaniuk kell-e a rákkeltő aflatoxinoktól a magyar fogyasztóknak

2024. április 22. 08:10

Az aflatoxin terhelést vizsgáló, nemzeti kiválósági program eredménye alapján a magyar lakosságnak egyelőre nem kell jelentős mértékű aflatoxin-kockázattól tartania.

Növekedhet a nyerstej és a feldolgozott tejtermékek ára

2019. július 19. 07:34

Rendkívül fontos feladat a tejtermelőktől a kiskereskedőkig terjedő termékpálya szereplői közötti, a megemelkedett előállítási költségek okozta feszültségek rendezése.