5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Gépinfo

6,5 tonna árpát termeltek önműködő gépek egy angliai szántóföldön

Agrofórum Online

Hét éve folyik egy izgalmas kísérlet Angliában, ahol közvetlen emberi beavatkozás nélkül, önműködő gépekkel művelnek földet. Az eredmények minden várakozást felülmúlnak.

A mezőgazdaság robotizálása 2016-ban még a jelenlegi szintet sem érte el, ezért számított merész vállalkozásnak az angol Harper Adams Egyetem részéről a Hands Free Hectare nevű projekt elindítása.

Ezt valahogy úgy lehetne fordítani, hogy „egy hektáron szabad kézzel”, a körmönfont megfogalmazás pedig arra utalt, hogy a felsőoktatási intézmény szakemberei – kiegészülve a precíziós gazdálkodásban már jártas Precision Decisions Ltd cég munkatársaival – közvetlen emberi beavatkozás nélkül akartak egy hektáron gabonát termeszteni.

A célkitűzés az volt, hogy a talajművelést, növényvédelmet, tápanyag-utánpótlást és betakarítást humán kezelő nélküli, önműködő gépek végezzék, és még agronómus se látogasson ki a táblára – de természetesen távolról figyelemmel követheti és elemezheti a befutó adatokat.

„A kísérlet a gazdálkodók feladatának jövőbeni megváltozását is előrevetíti. A traktorosok már nem a fülkében ülve járnak majd fel és alá a földeken, sokkal inkább flottamenedzserek lesznek, akik felügyelik a dolgozó robotokat, és aprólékosan elemzik a termény fejlődését. Az agronómiai és üzleti döntésekre kell majd elsősorban koncentrálniuk”

– fejtette ki a kísérlet egyik irányítója. Az első „kapavágásokat” 2017 áprilisában tették meg, sikerült problémamentesen megművelniük az egy hektárt egy önvezető traktorral. Utána pedig folyamatosan gyűjtötték be a talaj- és termésmintákat, és ezek alapján végezhették el a különféle beavatkozásokat. 2017 szeptemberében 4,5 tonna tavaszi árpát takarítottak be (söralapanyagnak), vagyis a projekt nagyszerűen indult.

De vajon hol tart most? Az évek során folyamatosan növelték a gépeik pontosságát, ami aztán a hozamnövekedésben is megmutatkozott. A vetés során az első évben még 2,82 százalék volt a kihagyás aránya, ám ezt már a második esztendőre 0,35 százalékra szorították le. A 6,5 tonnás termésmennyiség önmagáért beszélt.

A harmadik évben a technika határait próbálták feszegetni, például sikerült elérniük, hogy az önvezető traktoruk immár a telepről hajtott ki a szántóföldre, ha éppen dolga akadt ott. 2019 májusában pedig arra a nagy elhatározásra jutottak, hogy a hektárukat kibővítik, és immár „Hands Free Farmként” folytatják tovább a projektet, 35 hektáron.

2023-ban már a kísérletsorozat hetedik szezonjának futottak neki. Mostanra arra a felismerésre jutottak, hogy több kis erőgép sokkal hasznosabb egyetlen nagynál, már csak azért is, mert így kevesebb helyreállító talajművelésre van szükség.

Ugyancsak fontos tapasztalat, hogy a munkagépek szélességét egyáltalán nem kell a „végtelenségig” növelni, például a 2 méteres eszközökkel sokkal jobb eredményeket tudtak elérni, mint a 12 méteresekkel. Pedig nem csúcskategóriás gépekkel dolgoznak, a traktoruk például egy 39 LE-s Iseki, míg a betakarítógépük egy Sampo Rosenlew kombájn.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez lett a nemzet kedvenc traktora Németországban – meglepő?

2025. február 20. 09:40

2024-ben összesen 29 291 darab új traktor talált gazdára Németországban. Ez 1042 darabos, vagyis 3,4 százalékos visszaesést jelent.

Háromtengelyessé szerelték át az orosz nagytraktort

2025. február 19. 08:10

A Kirovec 6x6 erőgép immár 20,5 tonnás tömeggel büszkélkedhet, amivel persze nem túl kíméletes a talajhoz.

Elsőként a világon: elektromos hajtású forgóborona született – de mennyire bírja a kemény munkát?

2025. február 17. 14:40

Az olasz gyártó egyelőre a legkisebb, 3 méteres munkaszélességben készítette el az elektromos munkagép prototípusát.

Bikaerős gumihevederes traktorral kísérleteznek a kínaiak

2025. február 12. 13:10

Az egyelőre prototípusként létező gép 220 LE-s motorral szerelt, powershift váltóval ellátott, és meglepően fordulékony.

Bajnok és kihívója. Ön melyik árpára voksolna?

2020. augusztus 19. 11:46

Nincs rossz döntés, a SAATEN-UNION mindkét őszi fajtájára biztosan számíthat.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Lapozza át a 2020-as HySEED hibridkalászos-termékkatalógust!

2020. augusztus 10. 12:45

Tegyen Ön is egy lépést előre a SAATEN-UNION portfóliójából választott hibridekkel.

Bolhák és darazsak veszélyeztetik a repcét – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 12. 07:40

A szik-1-2 lombleveles repce a legérzékenyebb a bolharágásra, de a bolhakártétel mellett várhatóan hamarosan megindul a repcedarazsak betelepedése is a vetésekre.