21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Gépinfo

6,5 tonna árpát termeltek önműködő gépek egy angliai szántóföldön

Agrofórum Online

Hét éve folyik egy izgalmas kísérlet Angliában, ahol közvetlen emberi beavatkozás nélkül, önműködő gépekkel művelnek földet. Az eredmények minden várakozást felülmúlnak.

A mezőgazdaság robotizálása 2016-ban még a jelenlegi szintet sem érte el, ezért számított merész vállalkozásnak az angol Harper Adams Egyetem részéről a Hands Free Hectare nevű projekt elindítása.

Ezt valahogy úgy lehetne fordítani, hogy „egy hektáron szabad kézzel”, a körmönfont megfogalmazás pedig arra utalt, hogy a felsőoktatási intézmény szakemberei – kiegészülve a precíziós gazdálkodásban már jártas Precision Decisions Ltd cég munkatársaival – közvetlen emberi beavatkozás nélkül akartak egy hektáron gabonát termeszteni.

A célkitűzés az volt, hogy a talajművelést, növényvédelmet, tápanyag-utánpótlást és betakarítást humán kezelő nélküli, önműködő gépek végezzék, és még agronómus se látogasson ki a táblára – de természetesen távolról figyelemmel követheti és elemezheti a befutó adatokat.

„A kísérlet a gazdálkodók feladatának jövőbeni megváltozását is előrevetíti. A traktorosok már nem a fülkében ülve járnak majd fel és alá a földeken, sokkal inkább flottamenedzserek lesznek, akik felügyelik a dolgozó robotokat, és aprólékosan elemzik a termény fejlődését. Az agronómiai és üzleti döntésekre kell majd elsősorban koncentrálniuk”

– fejtette ki a kísérlet egyik irányítója. Az első „kapavágásokat” 2017 áprilisában tették meg, sikerült problémamentesen megművelniük az egy hektárt egy önvezető traktorral. Utána pedig folyamatosan gyűjtötték be a talaj- és termésmintákat, és ezek alapján végezhették el a különféle beavatkozásokat. 2017 szeptemberében 4,5 tonna tavaszi árpát takarítottak be (söralapanyagnak), vagyis a projekt nagyszerűen indult.

De vajon hol tart most? Az évek során folyamatosan növelték a gépeik pontosságát, ami aztán a hozamnövekedésben is megmutatkozott. A vetés során az első évben még 2,82 százalék volt a kihagyás aránya, ám ezt már a második esztendőre 0,35 százalékra szorították le. A 6,5 tonnás termésmennyiség önmagáért beszélt.

A harmadik évben a technika határait próbálták feszegetni, például sikerült elérniük, hogy az önvezető traktoruk immár a telepről hajtott ki a szántóföldre, ha éppen dolga akadt ott. 2019 májusában pedig arra a nagy elhatározásra jutottak, hogy a hektárukat kibővítik, és immár „Hands Free Farmként” folytatják tovább a projektet, 35 hektáron.

2023-ban már a kísérletsorozat hetedik szezonjának futottak neki. Mostanra arra a felismerésre jutottak, hogy több kis erőgép sokkal hasznosabb egyetlen nagynál, már csak azért is, mert így kevesebb helyreállító talajművelésre van szükség.

Ugyancsak fontos tapasztalat, hogy a munkagépek szélességét egyáltalán nem kell a „végtelenségig” növelni, például a 2 méteres eszközökkel sokkal jobb eredményeket tudtak elérni, mint a 12 méteresekkel. Pedig nem csúcskategóriás gépekkel dolgoznak, a traktoruk például egy 39 LE-s Iseki, míg a betakarítógépük egy Sampo Rosenlew kombájn.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Búzafajták a SAATEN-UNION-tól: GENIUS

2021. szeptember 18. 05:36

Azoknak ajánljuk, akik prémium malmi minőséget adó búzafajtát termesztenének, nagy termőképesség mellett. Intenzív és extenzív technológia alkalmazására egyaránt alkalmas, kiváló lisztharmat- és rozsdatoleranciát mutató, jól ismert és elismert fajta.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Továbbra is fő cél az osztatlan közös földtulajdon felszámolása

2023. július 29. 13:10

Az agrártárca számára továbbra is fontos célkitűzés az osztatlan közös földtulajdon felszámolásának gyorsítása, amivel a magyar birtokpolitika több mint harminc éves adósságát kívánja orvosolni.