Hét éve folyik egy izgalmas kísérlet Angliában, ahol közvetlen emberi beavatkozás nélkül, önműködő gépekkel művelnek földet. Az eredmények minden várakozást felülmúlnak.
A mezőgazdaság robotizálása 2016-ban még a jelenlegi szintet sem érte el, ezért számított merész vállalkozásnak az angol Harper Adams Egyetem részéről a Hands Free Hectare nevű projekt elindítása.
Ezt valahogy úgy lehetne fordítani, hogy „egy hektáron szabad kézzel”, a körmönfont megfogalmazás pedig arra utalt, hogy a felsőoktatási intézmény szakemberei – kiegészülve a precíziós gazdálkodásban már jártas Precision Decisions Ltd cég munkatársaival – közvetlen emberi beavatkozás nélkül akartak egy hektáron gabonát termeszteni.
A célkitűzés az volt, hogy a talajművelést, növényvédelmet, tápanyag-utánpótlást és betakarítást humán kezelő nélküli, önműködő gépek végezzék, és még agronómus se látogasson ki a táblára – de természetesen távolról figyelemmel követheti és elemezheti a befutó adatokat.
„A kísérlet a gazdálkodók feladatának jövőbeni megváltozását is előrevetíti. A traktorosok már nem a fülkében ülve járnak majd fel és alá a földeken, sokkal inkább flottamenedzserek lesznek, akik felügyelik a dolgozó robotokat, és aprólékosan elemzik a termény fejlődését. Az agronómiai és üzleti döntésekre kell majd elsősorban koncentrálniuk”
– fejtette ki a kísérlet egyik irányítója. Az első „kapavágásokat” 2017 áprilisában tették meg, sikerült problémamentesen megművelniük az egy hektárt egy önvezető traktorral. Utána pedig folyamatosan gyűjtötték be a talaj- és termésmintákat, és ezek alapján végezhették el a különféle beavatkozásokat. 2017 szeptemberében 4,5 tonna tavaszi árpát takarítottak be (söralapanyagnak), vagyis a projekt nagyszerűen indult.
De vajon hol tart most? Az évek során folyamatosan növelték a gépeik pontosságát, ami aztán a hozamnövekedésben is megmutatkozott. A vetés során az első évben még 2,82 százalék volt a kihagyás aránya, ám ezt már a második esztendőre 0,35 százalékra szorították le. A 6,5 tonnás termésmennyiség önmagáért beszélt.
A harmadik évben a technika határait próbálták feszegetni, például sikerült elérniük, hogy az önvezető traktoruk immár a telepről hajtott ki a szántóföldre, ha éppen dolga akadt ott. 2019 májusában pedig arra a nagy elhatározásra jutottak, hogy a hektárukat kibővítik, és immár „Hands Free Farmként” folytatják tovább a projektet, 35 hektáron.
2023-ban már a kísérletsorozat hetedik szezonjának futottak neki. Mostanra arra a felismerésre jutottak, hogy több kis erőgép sokkal hasznosabb egyetlen nagynál, már csak azért is, mert így kevesebb helyreállító talajművelésre van szükség.
Ugyancsak fontos tapasztalat, hogy a munkagépek szélességét egyáltalán nem kell a „végtelenségig” növelni, például a 2 méteres eszközökkel sokkal jobb eredményeket tudtak elérni, mint a 12 méteresekkel. Pedig nem csúcskategóriás gépekkel dolgoznak, a traktoruk például egy 39 LE-s Iseki, míg a betakarítógépük egy Sampo Rosenlew kombájn.