Egy napelemekből épített kalappal a fején egy robot a híres Longjing tea leveleivel borított cserjesorok között halad a kelet-kínai Zhejiang tartományban, a Nyugati-tó festői helyén, Hangzhou városában.
Az ügyes manuális eszközök és a hernyószerű lánctalpak segítségével a tea szedése gyerekjáték a gépcsoda számára. Az 550 kilogramm súlyú robot ebben a szezonban a helyi teaültetvényesek számára kész istenáldást jelent. A Qingming Fesztivál időpontja a prémium minőségű teafélék tavaszi szüreti időszakának kezdetét jelzi, ezért a helyi teakertekben kevés a munkaerő.
A Longjing tea, más néven a Nyugati tó Sárkánykút teája, a zöld tea egyik fajtája. Kína 10 leghíresebb teájának egyike, amelyet zöld színe, finom aromája, lágy íze és gyönyörű formája jellemez.
A gyönyörű formákat, az egy leveles rügyet vagy a két leveles rügyet sok helyen minőségi teaként ismerik el. Az ilyen tealevelek begyűjtése eddig nagyrészt a kézi munkára támaszkodott, amit nagyon nehéz gépekkel helyettesíteni
– mondta Jia Jiangming, a robot fejlesztője, a Zhejiang Sci-Tech Egyetem gépészmérnöki karának docense.
A Longjing tea termőterületein dolgozó teaszedők többsége azonban mind a 60-as éveiben jár, kevesen vannak az 50-es éveikben, és alig akad fiatal, aki szívesen vállalna munkát az iparágban.
Ha így lesz, a Longjing teaipar problémákkal szembesülhet, amikor nem marad senki, aki segíthetne a levelek szedésében
– magyarázta Jia, amikor kifejtette, miért is kezdett el csapata már 2019-ben teaszedő robotok fejlesztésével foglalkozni.
Általánosságban elmondható, hogy a kora tavaszi tea egy rügye és egy levele körülbelül 2 centiméter hosszú, a levélnyél pedig mindössze 3-5 milliméter hosszú, ami nagy műveleti pontosságot igényel a mechanikus karoktól. Ha a robot rossz szögben vág, a tea ága megsérül, vagy pedig hiányos rügyet és levelet szüretel. A sérült tealevelek a szakemberek szerint nem használhatók fel, ami felesleges pazarlást okoz.
Jia csapata bevezetett egy olyan kognitív modellt, amely konvolúciós neurális hálózatokból és mély tanulási folyamatokból áll, így a robot sok adatot és sok képet tud tanulmányozni a teafa rügyeiről és leveleiről. A sztereó látás segítségével a robot meg tudja határozni, hogy hol van a célzott rügy és levél, pontosan levágja őket, majd a leveleket a kosarába szívja a maga negatív nyomású pipettáján keresztül.
Év elején a Jia robotsegéd ötödik generációját helyezték üzembe, amely 86 százalékra emelte a rügy- és levélfelismerés pontosságát, és tealevelenként 1,5 másodpercre javította a szedés hatékonyságát. A tavaly bevezetett harmadik generációs robothoz képest a továbbfejlesztett robot általános teaszedési sikerességi aránya 40 százalékról 60 százalékra nőtt.
Az új generációs robot ugyanolyan jól teljesít, mint egy valódi teaszedő munkás
– mondta Chen Jianneng, a csapat egy másik kutatója, hozzátéve, hogy bár a robot még csak próbaüzemben van, a csapat azt tervezi, hogy javítja a gyakorlati tudását, így a közeljövőben a teaipar is részesülhet a gépesítés által hozott kézzelfogható előnyökből.
Forrás: https://www.chinadaily.com.cn/a/202304/08/WS6430cec2a31057c47ebb9007.html