Gépinfo

Terményszárítók mustrája az AGROmashEXPO kiállításon

Agrofórum Online

Az AGROmashEXPO kiállítói közöt kerestünk fel néhány szárítóberendezést kínáló céget.

Az egyre szélsőségesebbé váló időjárás nemcsak a növénytermesztés egyes fázisainál állítja folytonos kihívás elé a gazdálkodókat, de a sok csapadék és a magas páratartalom a biztonságos, hosszú távú tároláshoz mára a szárítást is elengedhetetlen feltétellé tette. Így ezen a területen is egyre korszerűbb termékek jelennek meg a piacon, amelyek közül az AGROmashEXPO kiállítói között kerestünk fel néhány szárítóberendezést kínáló céget.

A hulladék hő is hasznosul

A derecskei DER-AGRO Kft. termékpalettáját olasz gyártmányú stabil- és mobil szárítóberendezések képezik (stabil szárítóból IM.AG.IN. Solutions s.r.l és Bonfanti berendezések, mobilszárítóból Fratelli Pedrotti termékek), melyek közül az ügyvezető Kószi Sándor a Bonfanti L205 CE-HU 7000 modellt emelte ki, mivel azon túl, hogy megbízható, egyszerűen kezelhető, hosszú élettartamú és energiatakarékosan üzemeltethető, kialakítása és működése is eltér a megszokottól.

– Egyedisége abban mutatkozik meg, hogy ez a szárító nemcsak a hűtő levegőt használja fel, hanem az alsó zóna teljes „hulladék hőjét” is, ami által üzemeltetése rendkívül gazdaságossá tehető. Működése hasonló a toronyszárítókéhoz, mert a termény a torony tetején jut be és a gravitáció által halad lefelé. A haladás sebességét az ürítés időtartama határozza meg. A berendezés tulajdonképpen két egymásra helyezett szárító, középen kettéválasztva (felső zóna: ahol megindul az izzadás; alsó zóna: ahol a készre szárítás történik), csak a terményoszlop van egy térben. A két terület közti pihentető zónában a hőmérséklet és a nedvesség kiegyenlítődik. Az alul nyitott speciális kialakítású hőelvezető csatornák növekvő keresztmetszetűek, így biztosítják a hő egyenletes leadását. Túlszárítástól lent sem kell tartani, a hősérült szemek aránya pedig elhanyagolható. Azzal, hogy az 50-55 ºC-os levegőt kell 110- ºC-ra felmelegíteni, nagyon kedvező energia felhasználás érhető el.

A szárító hőmérséklet- és nedvességszabályzási folyamatát számítógép vezérli. A Siemens plc és touch screen érintőképernyős operációs panel internet, USB és memóriakártya csatlakozásokkal is ellátott. A számítógép a szárító több pontjára helyezett szondáktól kapott jelek alapján képes akár 10% nedvesség-eltérésű terményt is kezelni.

A Bonfanti L205 CE-HU 7000 modell két égővel és két talajra szerelt ventilátorral működik, szívott-nyomott rendszerben. Mivel a ventil

 

 

átorok nem érintkeznek közvetlenül a szárító testtel, zajhatásuk elhanyagolható.

A berendezés teljesítménye 24%-ról 14%-ra történő szárítás esetén 32.6 tonna/óra, napi teljesítménye 785 tonna. Egy tonna nedves anyag leszárításához felhasznált földgáz mennyisége átlag 7.2m3.

Egyedi megoldású terményoszlop kialakítása

A kecskeméti Hetech Kft. által gyártott H-TECH típusú szárítóberendezések jól illeszkednek a hazai terményfajták betakarítási technológiáihoz, valamint a különféle méretű és profilú gazdaságok által támasztott sokrétű igényekhez. Többségük mára egyedi megoldású terményoszloppal, moduláris felépítéssel, több ponton kialakított ventilátor elhelyezéssel, hővisszanyerő rendszerrel és innovatív porleválasztó berendezéssel is rendelkezik.

A szárítók mérete a modulok egymásra építésével változtatható, ami által szárítási kapacitása is eltérő, így a kisebb családi gazdaságoktól egészen a nagyüzemi gazdaságokig jól alkalmazhatók.

Az aknás, kaszkád légcsatornás kialakítású berendezésektől eltérően a H-TECH szárító moduljai 10 különálló terményoszlopból állnak, melyekkel kedvezőbb levegőáramlási viszonyok érhetők el, és a szárítási folyamat is egyenletesebbé tehető. A terményterelő lemezek folyamatosan átforgatják a terményoszlopot, ezért a forró levegőnek hosszabb ideig kitett szemek esetében nem alakul ki fokozott hőterhelés, valamint a hősérült- és törtszem is kevesebb. A folyamatos mozgatásnak köszönhetően felrakódások sem keletkeznek, amelyek a szárítótüzek fő okozói.

A berendezés egy központi ventilátor helyett több, kisebb teljesítményű, szabályozható légszállítású, a magasság mentén modulonként beépített ventilátorral rendelkezik, egyenletesebb légszállítást és kisebb villamosenergia-felhasználást biztosítva. Mindegyik ventilátor saját porleválasztó elemmel szerelt, aminek eredményeként a porkibocsátási értéke is alacsony.

A szárító folyamatos kitárolású üzemben dolgozik, a szárítási folyamat egyenletes és jól szabályozható, a technológiai folyamat többi berendezésén (szállító- és tisztítógépek) nem lépnek fel a szakaszos kitárolásra jellemző pillanatnyi csúcsterhelések, ezáltal a beruházási és üzemeltetési költségek is csökkennek.
A hagyományos megoldásokkal szemben a hő nemcsak a hűtőzónából, hanem a szárítózóna alsó részének forró levegőjéből is visszanyerhető.

Üzemtípushoz igazodó kialakítás

Az egymásra épülő, igény szerint bővíthető (építőkocka elvű kialakítású), folyamatos üzemű, energiatakarékos szárító berendezések a mezőgazdasági szemestermények széles skálájának szárítására alkalmasak. A berendezések rendszeres fejlesztésének köszönhetően a kibocsátott pormennyiség, a zajszint minimalizálása, az energiatakarékosság, a környezetvédelem és a formai tervezés is egyre nagyobb szerephez jut.

A komlói TeGaVill Kft. által elérhető, átfolyó rendszerű RIELA szárító egy függőleges elhelyezkedésű szárítótestből áll, melynek előtét-, szárító- és visszahűtő-zónáiból a meleg, száraz levegővel átszellőztetett termény az átfolyási sebességtől függően veszíti el víztartalmát. A meleg levegő szabályozását hőmérsékletszenzorok látják el, a hűtőlevegő mennyisége csappantyúkkal és a szárítóoszlop oldalán lévő körzsalukkal szabályozható, míg a nedvességtartalmat a maghőmérséklet-érzékelőkön keresztül végzik.

Kétféle hőlégfejlesztője (felületi gázégő és blokkégős hőlégfejlesztő) különböző gázfajtákkal üzemel, közvetlen fűtést biztosítva. A légelvezetést kiszolgáló radiál ventilátor a nedves és meleg távozó levegőt a többfokozatú centrifugális leválasztó elvén működő Centro porleválasztóba juttatja.

A szárított termény a visszahűtő zónákból egy horganyzott acéllemezből készült tálcáskitároló-berendezésen, kifolyótölcséren keresztül jut egy láncos szállítóra, majd tovább a serleges felvonóba.

A gazdaságos mobilszárítók is egyre népszerűbbek

Egyre nagyobb az érdeklődés az önjáró gépként üzemeltethető mobilszárítók iránt, melyekkel a Komádiból érkező IDEA-AGRO Kft. fogadta látogatóit.

A gabonafélék és olajos magvak szárítására egyaránt alkalmas ESMA mobil terményszárító berendezések éppúgy lehetnek fűtőolaj, propángáz vagy földgáz működtetésűek, mint kardán-, elektromos meghajtásúak, sőt, igény esetén akár mindkét megoldással működtethetők. (Alapesetben gázolaj égőfejjel és kardán hajtással, porelszívó ciklonnal és egy oldali ürítéssel készülnek.)

– A 12-20m3 kapacitású, 2,5m szélességű, 4-5,5m magasságú és 5,05m hosszúságú, önjáró gépként üzemeltethető ESMA mobil terményszárító berendezések fő előnye a fix szárítóval szemben, hogy a hűtés időtartama szabadabb és a hőmérséklet is szabályozható, ami a különösen gyúlékony napraforgó esetében hasznos – mondta Nácsa János értékesítési munkatárs, hozzátéve, hogy a kis- és nagygazdaságok egyaránt használják, sokan a fix mellé alkalmazva a mobilt. A szakember azt is elárulta, hogy a valamennyi termény szárítására alkalmas (még mákra is) berendezések iránt a gazdaságok mellett a szolgáltató cégek is érdeklődnek, mivel ára töredéke a fix szárítókénak.

A teljes szárítási folyamat 200 mázsa esetében 3.5 óra alatt megy végbe. 1 mázsa 22% nedvességtartalmú kukorica 14%-ra történő szárításához 1 liter gázolajra van szükség, valamint a meghajtáshoz további 0,2 liter gázolajra.

A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően az eddig jelentős energiaigénnyel működő szárítóberendezések egyre több érdeklődő számára mutatkoznak elérhetőnek.

(Csomós Éva – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

A Ford felfüggeszti az F-150 Lightning elektromos pickup gyártását

2024. november 20. 12:10

A Ford elektromos autók részlege jó ideje veszteségeket termel. 6 hétre fel is függesztik az elektromos kisteherautójuk gyártását.

Itt a Piaggio Porter NPE: elektromos kisteherautó agrárcélokra is

2024. november 19. 12:10

Az elektromos motor segítségével a Porter NPE maximális teljesítménye 150 kW, a folyamatos teljesítménye pedig 60 kW.

Egyre szebbek a Steyr traktorok, az új Plus modellek mindenkit letaglóztak

2024. november 18. 13:40

A homlokrakodóval is felszerelhető traktorok maximális hátsó emelési kapacitása 5 tonna, de a pótkocsihúzás sem idegen feladat számukra.

Hogyan kerüljük el, hogy a szárító begyulladjon? És mit tehetünk, ha mégis megtörtént?

2024. szeptember 17. 11:10

Ha bármilyen okból csak egy műszakban tudnak szárítani, akkor reggel töltsék fel a tornyot, leálláskor pedig ürítsék le minden nap.

Precíziós szárítással a százmilliós tűzkárok is megelőzhetők

2018. június 28. 09:53

Ha csapadékos a nyár, a statisztikák szerint megszaporodnak a szárítótüzek. Mindez azonban precíziós szárítással nagy eséllyel megelőzhető.

Raktározásnál fontos a rágcsálók távoltartása

2019. szeptember 23. 12:03

A rágcsálók komoly egészségügyi kockázatot jelentenek (ürülékük, tetemük veszélyes idegen anyag), ezért tárolás során a terménytől mindenképpen távol kell őket tartani.

Beruházás infravörös gabonaelemzőkbe – Megéri?

2023. július 22. 09:10

Mint minden beruházás esetén, így a gabonaelemző műszer vásárlásakor is felmerül a kérdés, hogy megtérül-e a beruházás és mennyi idő alatt.