Végre akadt egy olyan európai gazda, aki megkockáztatta, hogy kizárólag önműködő gépek dolgozzanak a földjein. Íme, a tapasztalatai.
Gyakran elhangzik, hogy a hatékonyság növelésének és a hiányzó humán munkaerő pótlásának kényszere az autonóm gépek használata felé tereli a mezőgazdaságot. Ez viszont mindeddig nem nagyon lépett túl az elmélet szintjén, aminek legfőbb oka az, hogy egyelőre kevés önműködő erőgép érhető el a piacon.
Az Egyesült Királyságban azonban akad egy gazda, aki máris a mesterséges intelligenciára (AI) bízta a földjeit, ugyanis elsőként alkalmaz humán kezelő nélküli traktorokat a gazdaságában.
A Cambridgeshire-ben élő Will Mumford elsősorban talajművelésre és vetésre használja a masinákat. A BBC fotóin AgXeed robottraktorok és Amazone munkagépek ismerhetők fel, amelyek munkájával igencsak elégedett az angol farmer.
30 órás folyamatos robotolás
Mumford elmondása szerint az autonóm gépek egyértelműen a mezőgazdaság jövőjét jelentik. A masinái akár 30 órát is képesek egyvégtében dolgozni, ráadásul a talajra gyakorolt káros hatásuk is lényegesen kisebb, mint a hagyományos gépeké.
Egyedüli gyenge pontjuknak a magas árukat tartja, és úgy véli, ha ezen sikerülne csökkenteni, akkor semmi sem állhatna az autonóm gépek tömeges elterjedésének útjába. Jelenleg a robottraktorok 180–320 ezer angol fontba kerülnek, márpedig ez a 81–144 millió forintnak megfelelő összeg még a nyugati gazdálkodók számára is horribilisnek számít.
Mumford ötödik generációs farmer Angliában, pontosan tudja tehát, mennyit érnek számára ezek a kezelő nélkül, éjjel-nappal zakatoló masinák.
„Az ágazat jelenleg a nagy gépek rabja, pedig azok tönkre teszik a talajszerkezetet és megölik a biodiverzitást. A robotok sokkal könnyebbek, kíméletesebbek a talajhoz, így reményeink szerint helyre tudjuk állítani általuk a talaj egészséges szerkezetét, és sokkal fenntarthatóbb módon gazdálkodhatunk” – foglalta össze a férfi.
A hagyományos erőgépekhez képest fele akkora robottraktorok felszabadítják a gazdákat is, akiknek így nem kell sok-sok órán keresztül az ülésben zötykölődniük, viszonylag alacsony munkasebességgel elvégezni egy-egy adott műveletet.
Szakemberek szerint legalább fél évtizedre van szükség ahhoz, hogy a technológia szélesebb körben elterjedtté váljon. Ha majd a többiek is látják, hogy ezzel költséghatékonyabban megy a munka és a termelés, akkor ők is át fognak állni rá, és követik a jó példát.