Új elnök a CEMA traktor és kombájn termékcsoport élén, az európai traktor eladások 6,7%-kal csökkentek 2016-ban.
Az Európai Mezőgépgyártók Szövetsége, a CEMA, az európai mezőgazdasági gépgyártást reprezentáló szövetség. A 10 nemzeti szövetségből álló hálózatban a nagy multinacionális és a kis- és közepes gépgyártó cégek egyaránt megtalálhatók. A CEMA több mint 4500 gyártó vállalatot képvisel, amelyek 450-nél több géptípust gyártanak, több mint 28 milliárd Euro értékben. A mezőgépgyártó szektorban 135.000 alkalmazott dolgozik közvetlenül és további 125.000 a forgalmazás és a vevőszolgálat területén. A mezőgépgyártók európai szövetségének meghatározó szerepe van a mezőgépfejlesztésben és gyártásban. Az időszakonként megjelenő előrejelzései és állásfoglalásai útmutatóként szolgálnak nemcsak a tagszervezeteinek, hanem az egész mezőgépiparnak. A hazai mezőgépgyártók szövetsége (MEGOSZ) nem tagja a CEMA-nak, ezért célszerűnek és szükségesnek tartjuk, hogy rovatunkban időnként hírt adjunk a CEMA történéseiről.
Új elnök a CEMA traktor és kombájn termékcsoport élén
A Case IH Európáért, Közel-Keletért és Afrikáért felelős elnökhelyettesét, Matthew Fostert választották a CEMA nagy traktor és kombájn termékcsoport elnökévé. A december 22-i egyhangú választás eredményeként a következő három évben elnökként vezeti a termékcsoportot, miután az előző elnök, Christoph Wigger, a John Deere cég kereskedelmi és marketing elnökhelyettese (Régió 2), aki 2010 óta volt vezető, nem kívánt újra indulni.
Az európai traktor- és kombájnpiac helyzetének, a termékcsoport által végzett szokásos elemzését kommentálva Matthew Foster megállapította, hogy „az ipar számára az elmúlt év nem volt egyszerű, mivel Európában a traktoreladások 6,7 %-kal csökkentek. 2017 elején az ipar elvárásai néhány országban (Németország, Franciaország) továbbra is bizonytalanok, ugyanakkor más országoknál (Egyesült Királyság, Spanyolország) némi növekedés látszik. Mindenesetre bizakodással tekinthetünk a CEMA havi lapjában (Business Barometer) megjelent üzleti előrejelzésekre, amelyek az elmúlt két évben először mutatnak olyan jeleket, amelyek alapján visszatérhet optimizmusunk.”
A CEMA termékcsoportokban, a vezető európai mezőgépgyártók képviselői dolgoznak együtt. Jelenleg öt CEMA termékcsoport működik:
• nagy traktorok és kombájnok,
• műtrágya szóró berendezések,
• növényvédő gépek,
• szálastakarmány-kezelő gépek,
• vető- és talajművelő gépek.
A termékcsoportok fő feladata a CEMA statisztikai adatain alapuló előrejelzések készítése. A csoport munkájában való részvétel előfeltétele egy olyan nemzeti gépgyártó szövetségben meglévő tagság, amely az európai esernyőszervezetként működő CEMA-hoz tartozik.
Az európai traktor eladások 6,7%-kal csökkentek 2016-ban
Az európai traktorforgalmazás1 2016-ban 6,7 %-os visszaesést mutat az előző évhez képest. A tendencia egyértelmű csökkenést jelez, de az egyes országok tekintetében komoly eltérések mutatkoznak.
A két legnagyobb piacon, Németországban és Franciaországban 10,8% illetve 6% volt a csökkenés. A franciaországi forgalom kis emelkedéssel indult, amelyet a második félévben nagymértékű visszaesés követett. A sorban 3. és 4. helyen lévő Olaszország és az Egyesült Királyság 1%-os csökkenéssel szembesült. A nagy piacot képviselő országok közül 2016-ban Spanyolország ért el növekedést, amelynek mértéke 7,8%. A többi ország adatai széles határok között változtak a -28%-os Magyarországtól a +73%-os Horvátországig.
Az éves forgalmazási adatok elemzése azt mutatja, hogy az első két negyedév csökkenését a harmadik negyedévben egy komoly növekedés követte. A csúcs szeptemberben volt, mivel a Stage III B emissziós követelményeket teljesítő motorral szerelt 75-175 LE teljesítményű traktorokat csak 2016. október 1-jéig lehetett forgalmazni. Ezt követően egy igen erős visszaesés következett be a negyedik negyedévben.
Az eladások csökkenése azonban nem volt jellemző minden kategóriában. Az 50 LE alatti, illetve a 150-175 LE közötti, valamint a 250 LE feletti kategóriákban enyhe növekedést lehetett tapasztalni az előző évi adatokkal összevetve. Minden más kategóriában csökkenés volt, amely elérte a 25%-ot.
A 2017. évre vonatkozó elvárások bizonytalanok. A CEMA tagszövetségek gazdasági szakértői szerint az eladások szintje nem fog változni.
1A tanulmányban a következő országok adatai szerepelnek: Ausztria, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Izland, Írország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Moldávia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Szerbia & Montenegro, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország, Svájc és Egyesült Királyság.
(Dr. Jóri J. István – Agrofórum Online)