Megújuló energia

A bioenergetika lehetőségeiről az AGROmashEXPO-n

Agrofórum Online

A kistérségi biogáz-finomító rendszer a vidékfejlesztésben, a foglalkoztatottság növelésében nagy szerepet játszhat.

Az FM és az Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016.  január 27-én „A bioenergetika lehetőségeiről” az AGROmashEXPO-n tartottak előadást.

Romvári Róbert, a Herman Ottó Intézet kutatás-fejlesztési referensének előadásában a  biogáz energetikai felhasználása témakörön belül a Fekete István Programot ismertette,  egyúttal a Herman Ottó Intézet is bemutatta, és a környezet – és természetvédelmi munkatevékenységeket felsorolta.

Igen nagy szerep jutott a Koppány Programnak (2011), amely a Koppány patak mentén végzett vizsgálatokra, revitalizációra, biomimetikus rendszer létrehozására és végső soron a biomasszából történő biogáz előállításáról szóló témákra irányult. Bemutatták a hagyományos szántóföldi termesztés főbb környezeti hatásait és a Koppány Program kedvező anyagforgalmát és főbb (kedvező) környezeti hatásait.

A Leonardo Innovációs Transzfer projekt (2012-2015) átvétele fontos mérföldkőnek számít, maguk a képzések technikusi (OKJ-s) és felnőttképzései tanfolyam keretében zajlanak le.

A Fekete István mintaprogram két éve fut „térségi válasz” gyanánt. 9 térségi projektet ölel fel, foglalkozva a fenntartható tájgazdálkodás és a biomassza energetikai hasznosításával, vizsgálva a térség, a vidékfejlesztés, agrárfejlesztés, környezetügy, energia kérdéseit. A projektelemek közül 3 biogáz kísérő tervezési munkát, 1 biomassza égetőmű tervezési munkát, 3 vizes élőhely rehabilitációs tervezést, 2 berek revitalizációs tervezést említettek meg. Az eredmények és célok ismertetésekor a képzési vertikum fontossága, a biogáz-biofinomítás kérdései szerepeltek.

A másik előadó, Enyingi Tibor ügyvezető igazgató (Natúrzóna Nonprofit Kft) visszatérve a Fekete István programra, a kivitelezés céljait (energiatermelés, vidékfejlesztés, munkahely-teremtés stb.) emelte ki. A hulladék és energia témában közismert, hogy a táplálékláncon keresztül a biomassza széndioxiddá oxidálódik. Az oxigéndús (aerob) környezetben a lebomlás végén nagy a hőveszteség, viszont oxigénmentes környezetben nincs hőenergia-veszteség, miközben nagy mennyiségben képződik metán.

A biogáz összetételéről (metán,CO2 stb.) szólva rámutattak a biogáz gázmotorokban történő égetésével járó energiatermelésre (40 %-nyi elektromos energia, 60 %-nyi hőenergia). A növényélettani kérdéseket érintve a napenergia – elektron – fotoszintézés folyamatát áttekintve cukrokról (vázanyagok), zsírokról (energiatárolók) és fehérjékről (építőkövek) volt szó.

Rámutattak a hagyományos növénytermesztésből adódó problémákra (pl. importból származó inputok, fajtafüggőség stb.), és a következményekre (talajpusztulás, talajszennyezettség növekedése, termelési kockázatok, főleg a klímaváltozás miatt – különösen a kukoricánál), de az értékesítési kockázatok, foglalkoztatottak alacsony szintje is kedvezőtlen hatással járnak.

Mi a megoldás? Merjünk zöldíteni! – hangzott el a következtetés. A „zöld anyag” termelésben a gabona helyett a fehérjékre érdemes összpontosítani (importtól függőség csökkentése, vidéki kitörési lehetőségek). A takarmány- és élelmiszernövények termesztésével mind több munkahelyet lehet létrehozni.

Az előadás további részében a biogáz-biofinomító rendszert mutatták be (biogáz – melléktermék – hulladékhő – elektromos áram tagolásban). A kistérségi biogáz-finomító rendszer a vidékfejlesztésben, a foglalkoztatottság növelésében nagy szerepet játszhat, részben a felsőbb végzettségű szakemberek foglakoztatásával, másrészt maga a rendszer 20-60 főt tud integrálni.

(Kölcsei Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Így fűtünk komposzttal a fóliaházban

2022. szeptember 8. 05:38

A komposztfűtés nem újkeletű, már a maják óta ismert technológia, csak sokan a modern világ miatt elfelejtették ezt a remek és még egyszerűen “magától” működő módszert a fűtésre.

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.

Mindent a tűzgyújtási tilalomról

2023. augusztus 25. 05:40

Hogyan tudunk bővebben tájékozódni a fokozott tűzveszély időszakáról, vagyis magáról a tűzgyújtási tilalomról? Ki és mikor rendeli el ezt az időszakot egy adott területre? Mit jelent pontosan a tilalom?

Már a biomassza termelőknek is kötelező tápanyag-gazdálkodási tervet készíteniük!

2022. január 12. 15:50

A fenntarthatóan termesztett biomassza biztosítja a bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók, valamint biomasszából előállított tüzelőanyagok alapanyagát, mely a közlekedésben felhasznált energia üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentését is hivatott elősegíteni.