Megújuló energia
Megújuló energia

Árad a Tisza, mentik a fát az erdőgazdálkodók

Árad a Tisza, mentik a fát az erdőgazdálkodók

Agrofórum Online

Jelentős árhullám levonulását jelezték a Közép-Tisza hullámterében gazdálkodó erdészeknek a vízügyi szakemberek. Az állami és magán erdőgazdálkodók megállás nélkül, éjjel-nappal dolgoznak a letermelt faanyag kimentésén, amely jelentős többletköltséget okoz. Az árvíz ráadásul hetekre, hónapokra ellehetetleníti a fakitermelési munkákat, ami mellett az erdősítésekben is komoly károkra lehet számítani.

“A mi esetünkben 400 köbméter faanyagról van szó, de a Közép-Tisza vidékén több magán és állami gazdálkodó, többek között a NEFAG Zrt. is ugyanezzel a problémával küzd. A fa kimentése óriási költséget jelent, a közelítés távolságától függően köbméterenként akár 1000-2000 Ft többlettel is számolhatunk. Eközben pedig az sem elhanyagolható, hogy a gépek, például a forwarder is, a tervezett munkák helyett a mentésben vesznek részt” – mondta el az Erdő-Mező erdészeti portál kérdésére Luzsi József, az Ártéri Erdőbirtokossági Társulat elnöke.

A szakember hozzátette: egy decemberi árvíz a közvetlen károk mellett további problémát is okoz, hiszen a Tisza kiöntése az idei szezon jelentős részében meg is bénítja a fakitermelést. Az áradás után visszamaradt sár és pangó víz ugyanis ellehetetleníti a favágást. Ezt pedig a jogszabályok mindössze márciusig engedik a területen.  “Ilyen esetekben képtelenség a területen közlekedni, ez a helyzet pedig akár a fakitermelési szezon végéig is eltarthat, így jelentős mennyiségű kitermeletlen fa marad a területen”.

Érdek, de kötelesség is

A letermelt fa kimentése a hullámtérből az erdőgazdálkodó érdeke, hiszen máskülönben a víz elvinné az értékes árut. Luzsi József szerint a rönkök lekötése nem jelent hatékony megoldást, a láncokat, drótokat a víz ereje ugyanis elszakíthatja.

A érdek mellett ugyanakkor kötelesség is a rönkök elszállítása a területről. “Ha a faanyag a hullámtérben marad, a víz pedig kiviszi a gát mellé, a hullámverés következtében azt akár át is szakíthatja. Ez pedig már a lakosság veszélyeztetését jelentené” – fogalmazott a Magán Erdőtulajdonosok és Erdőgazdálkodók Országos Szövetségének tiszteletbeli elnöke.

Ha nagy hideg lesz, az erdősítések is kárt szenvednek

Luzsi József az Erdő-Mezőnek azt is elmondta, hogy nemcsak a fakitermeléshez köthető károkra kell számítani, hiszen az erdősítéseket is veszély fenyegeti. “Amennyiben az ár elönti az 1-2 éves erdősítéseket, és a víz megfagy, akkor az nagyon nagy veszteségeket eredményezhet. Ha ugyanis újabb víz jön, akkor az megemeli a jeget, és minden csemetét kiemel a földből. Ha viszont éppen ellenkezőleg, kimegy a víz a jég alól, akkor rászakad a csemetére. Amennyiben tehát a következő 2-3 hétben tartósan kint lesz a víz a hullámtérben, és ezalatt nagy hidegek jönnek, akkor egyéb erdőkárokkal is számolni kell” – fogalmazott Luzsi József.

Hozzátette: az elmúlt napokban folyamatosan dolgoztak, hogy mentsék, amit lehet, nem pihentek sem hétvégén, sem éjjel, és ez minden környékbeli erdőgazdálkodóról elmondható.

(Erdő-Mező Online – www.erdo-mezo.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az öt legnagyobb hiba, amit fával fűtve el tud követni

2024. március 6. 16:10

Német kutatók vizsgálták a fűtés közben elkövethető hibákat, és hogy milyen hatásuk lehet a fűtési teljesítményre. Az eredményt most mi is megosztjuk Önökkel.

Magyar fejlesztés a lítium-alapú akkumulátorok ígéretes alternatívája

2023. november 28. 12:40

Újratölthető cink-levegő akkumulátor környezetbarát, nagy teljesítményű prototípusát fejlesztették ki a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának kutatói. Az új típusú energiatároló cellulóz alapú, biológiailag lebomló anyagokat használ adalékanyagként és membránként, a fejlesztés már a léptéknövelés fázisában tart.

Mennyi van még a világ legértékesebb fájából?

2023. november 4. 10:10

Vajon melyik lehet a világ legértékesebb fafajtája és minek köszönheti ezt a címet? Mennyibe kerülhet? Hány példány él még belőle és hol találhatóak ezek?

Egymilliárd fa elültetésére vállalkozott egy globális projekt 

2023. szeptember 19. 16:10

Valószínűleg mindenki hallott már valamit az „Egymilliárd fa” ültetéséről. De vajon mikor indult ez a program és ki vesz benne részt? Hol tart a projekt és mit tudunk róla?

Változott az erdészeti genetikai pályázat

2019. április 8. 08:46

Az Irányító Hatóság felhívta a támogatást igénylők, illetve a kedvezményezettek figyelmét, hogy a felhívás több pontban módosult.

Dübörög az erdőtelepítés

2020. január 29. 14:17

Az eddig létrehozott összes új erdőterület közel fele, nagyjából háromezer hektár Szabolcs-Szatmár-Bereg, Somogy és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében létesült. Emellett Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar és Pest megye együttes részaránya is megközelíti a 25 százalékot.

Óriási, részben magyar felfedezés az agresszív, támadó tuskógombákkal kapcsolatban

2023. augusztus 13. 07:40

A tuskógombák genetikai hátterének feltérképezésével immár el tudjuk különíteni az erdővel egyensúlyban együtt élni képes tuskógombákat az agresszív, támadó, pusztítást okozó változatoktól – magyar kutatók is segítettek ebben.

A tűzifaárak egyelőre nem emelkedtek, az egyéb fatermékek iránt csökken a kereslet

2023. október 13. 10:10

A kamara vármegyei erdő- és vadgazdálkodási osztályainak elnökei október elején egy tanácskozás keretében áttekintették a hazai erdészeti ágazat helyzetét, számba véve a kihívásokat és problémákat, illetve azok lehetséges megoldásait. Az ennek kapcsán készített rövid összefoglaló az alábbiakban olvasható.