Megújuló energia

Az öt legnagyobb hiba, amit fával fűtve el tud követni

Agrofórum Online

Német kutatók vizsgálták a fűtés közben elkövethető hibákat, és hogy milyen hatásuk lehet a fűtési teljesítményre. Az eredményt most mi is megosztjuk Önökkel.

A hirtelen elszállt energiaárak következtében sokan leporolták a régi vaskályhát, leszedték a nippeket a kandallópárkányról, és macerás favágás ide, kihulló hamu oda, újra begyújtottak. Azonban a tűzgyújtásnak is megvannak a maga írott és íratlan szabályai. Ha ezeket nem követjük, ez a fűtési mód is lehet drága, kifejezetten környezetszennyező – és a keletkező mérges gázok miatt akár veszélyes is.

1. hiba: a szellőzőrést tartósan nyitva hagyjuk

A legtöbb kandallón a szellőzés nem működik automatikusan. Emiatt fűtés közben kézzel kell utánállítani, hogy mennyi levegő jut az égéstérbe. A szakértők azt ajánlják, hogy begyújtáskor a lehető legtöbb levegőt engedjük be, majd amikor további fát teszünk a tűzre, legkésőbb akkor zárjuk el a levegő útját. Ellenkező esetben a szennyezőanyag-kibocsátás mértéke megnő (a poré 6-szorosára, a szénhidrogéneké 6,5-szeresére), és romlik a fűtőeszköz hatékonysága.

2. hiba: túl későn teszünk rá újabb adag tüzelőanyagot

Azt gondolhatnánk, ráérünk ezzel a művelettel, amikor már alig pislákol a parázs. Azonban amíg a rátett fa csak füstölög, és nem ég, a felületéről mérgező gázok szabadulnak fel, amelyek magasabb hőmérsékleten elégnének. Ráadásul mivel megnő a légnyomás az égéstérben, a gázok a szoba felé is távozhatnak. Ezért ha lekéstük az ideális időpontot, nyissuk ki újra a szellőzőrostélyt körülbelül 30 másodpercre.

3. hiba: nedves a tüzelőanyag

Ideális esetben a tűzifa nedvességtartalma 12-20%, de ez az arány nem megfelelő tárolás következtében, vagy mert nem elég szárazon adták el a fát a fatelepen (mint tavaly, amikor a régi készletek pillanatok alatt kifogytak), nagymértékben megemelkedhet.

Ha pedig nedves fával gyújtunk be, a keletkező energia egy része a párologtatásra fordítódik. Emiatt az égés alacsonyabb hőmérsékleten történik, és több ártalmas gáz keletkezik. Ráadásul lassabban is fog lángot a fa, ami hasonló gondokat okoz, mint amit a 2. hibánál leírtunk.

4. hiba: az égéstér túlterhelése

Jó lenne, ha csak egyszer kellene megpakolni a kályhát, és az elég lenne egész estére, ugye? Sajnos ez sem hatékony megoldás. Bár a fentieknél kevesebb szennyező anyag kibocsátásával jár, de minden szempontból megéri fokozatosan elégetni a bekészített fát.

5. hiba: helytelen begyújtás

Az biztos, hogy minél gyorsabban kialakul az üzemi hőmérséklet, annál jobb. Kályhája válogatja, hogy felülről lefelé vagy lentről felfelé érdemes-e begyújtani. Az biztos, hogy ha gondosan készítjük el a rakást, és a kályha típusának megfelelő begyújtási módot követjük, nagyobb hatékonyságot érhetünk el, a környezetterhelés csökkentése mellett.

(Fotó: Asztalos István/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Látott már 50 000 tonna kukoricát egyetlen silóban?

2024. október 27. 16:10

A silókukoricát 1300 hektáros területről takarították be, és egy biogázüzemben szolgál majd alapanyagként. Nehéz elképzelni, nézze inkább meg!

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

2024. október 2. 13:10

Az energiaforrás lehetővé teszi, hogy hálózattól függetlenül lehessen érzékelőket és kisebb számítógépeket működtetni.

A műemléki épületeket is elcsúfíthatják napelemekkel Németországban

2024. szeptember 29. 14:10

A műemlékvédelem csak kivételes esetekben és különleges körülmények miatt élvez elsőbbséget a megújuló energiákkal szemben.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Tűzifavásárlás – ne legyünk átverés áldozatai!

2022. november 8. 05:36

Mire figyeljünk tűzifa vásárlásánál, hogy a megfelelő minőséget és mennyiséget kapjuk? Hogyan kerülhetjük el, hogy visszaéljenek a jóhiszeműségünkkel? Hogyan kerülhetjük ki a csalókat?

Tűzifa kérdések: erdei köbmétertől a száraz tűzifáig

2022. november 16. 05:36

A legjobban akkor járunk, ha tavasszal vásárolunk tűzifát és egész nyáron hagyjuk feldarabolva száradni. Ha nedves fával fűtünk, akkor igen komoly energiaveszteséggel számolhatunk.

Ha fával fűt, ezeket a hibákat ne kövesse el!

2024. október 24. 08:10

A legkisebb fatüzelésű kályha is kellemesebb meleget ad, mint a radiátor. De a begyújtásának és az újrarakásának is megvannak a maga trükkjei.