Megújuló energia
Megújuló energia

Bioszén: hogyan keletkezik és mire jó?

Bioszén: hogyan keletkezik és mire jó?

Agrofórum Online

A fa-biomassza erőművek a hő és az elektromosság mellett bioszenet is termelnek nyersanyagként, és jó esetben még szén-dioxid-negatív módon is működnek.

Az állatvédelmi törvény változásai és a klímavédelemhez való nagyobb hozzájárulás szándéka késztette Margitot és Ilg Tobiast arra, hogy alternatív üzleti területeken gondolkodjanak. Végül az ausztriai, dornbirni házaspár 2000-ben tejelő szarvasmarhákról megújuló energiatermelésre alakította át gazdaságát.

Innovatív, regionális energiaszolgáltatóként fenntartható és költséghatékony alternatívát akarnak kínálni az olaj-, gáz- és atomenergia helyett.

Speciális eljárás

Az Ilg energiafarm 5000 környékbeli lakost zöld árammal (6 millió kWh/év), 400 magán-, állami és kereskedelmi ingatlant pedig hővel (23 millió kWh/év). A helyi fűtési hálózat jelenleg 25 km-es távolságot fed le.

A klasszikus biogáz, faapríték, szélenergia és napenergia mellett az áramot közvetlenül fából is előállítják a tiroli Syncraft cég speciális eljárásával. Ezáltal bioszén is keletkezik, amely a jövőben jelentősen hozzájárulhat a klímavédelemhez.

A bioszenet jelenleg alig használják

„A jövőben a fosszilis tüzelőanyagokat regionálisan előállított nyersanyagokkal helyettesíthetik. Ahhoz, hogy ez megérje, nem elég csak a világpiacról származó fát égetni. A holisztikus szemléletre feltétlenül szükség van” – magyarázza Ulrich Grauvogel, aki a rendszerintegrációjáért és a megfelelő értékáram-elemzésekért felelős a Syncraft erőműgyártónál.

A regionalitás és az önellátás jelenleg nemcsak a veteményesben, hanem az iparban is virágzik: aki teheti, az energetikailag zöldülni, a világpiactól függetlenebbé válni próbál.

Hő és bioszén előállítása biomassza erőművekben

A biomassza erőmű segítségével a gazdálkodók termelőként szinte új piacra léphetnek be. Az elektromosság mellett elsősorban hőt és bioszenet termelhetnek. Ez a jövőben bizonyos területeken helyettesítheti a fosszilis nyersanyagokat, például a kőszenet a kémiai folyamatokban, de klímabarátabbá teheti a betont vagy az aszfaltot, és ismét termékenyebbé teheti a kimerült talajokat.

Segédanyagként is használják komposztálásnál vagy biogázüzemekben. Ha a biomasszát egyszerűen elégetnék, a hőtermelési folyamat a jelenlegi definíció szerint csak klímasemleges lenne. Az égés során a légkörbe kerülő szén-dioxidot ismét ugyanekkora mennyiségben kötik meg a növekvő fák.

Klímapozitív

Ha a kombinált hő- és villamosenergia-termelés mellett a bioszén is szóba kerül, akkor klímapozitívvá is válhat az egyenleg: a biomasszában lévő szén egy része a folyamat során nem szén-dioxiddá, hanem szénné alakul.

Természetesen ezt nem szabad elégetni vagy más módon vegyileg átalakítani, különben ismét szén-dioxid keletkezne – számolt be a technológiai megoldásról a német agrarheute mezőgazdasági szaklap. Ha klímapozitív hatást szeretnénk elérni, a szenet hosszú távon meg kell kötni, például adalékanyagként betonban vagy a szántóföldben.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Folytatódik a napenergia diadalmenete

2024. június 28. 11:40

Németországban 74 százalékkal nő a földre telepített fotovoltaikus energia mennyisége. Hazánkban is a vártnál gyorsabb a bővülés üteme.

Napelemrendszerrel tették tönkre egy gazdálkodó földjét

2024. június 11. 11:40

Egy gazdálkodó földet adott bérbe egy napelemes cégnek – bár ne tette volna. A fenntartható energiatermelés nem fenntartható következményei.

Hiedelmek és a valóság a napelemrendszerekkel kapcsolatban

2024. május 21. 11:10

A napelemrendszerek működéséről még manapság is sokan csak feltételezésekre hagyatkoznak. Egy szakértő segít fényt deríteni a valóságra.

Tündérmese és a valóság: energiatermelés szén-dioxid-elnyeléssel

2024. május 12. 12:10

A Másfélfok szerzője bemutatja, miért korlátozott a BECCS technológia (energiatermelés szén-dioxid-elnyeléssel) gyakorlati alkalmazása.

WWF: Van-e elég fenntartható biomassza Magyarországon?

2022. szeptember 15. 10:36

A biomassza felhasználásának növelése lett az egyik válaszreakció az energiaválságra, holott annak döntő részét biztosító erdeink védelme nem csak természetvédelmi, hanem klímavédelmi szempontból is kulcsfontosságú: a hazai erdők éves szinten az ország kibocsátásának közel egytizedét képesek elnyelni.

Hazánk kiáll az élelmiszerek kettős minőségének kérdésében

2019. május 10. 07:46

A termékek kettős minősége elleni fellépésre vonatkozó rendelkezésnek köszönhetően lehetővé válhat a fogyasztókat megtévesztő kereskedelmi gyakorlat visszaszorítása.

Kukorica-szármaradvány fennhagyása ősszel és a bálák

2022. november 22. 07:37

A mezőgazdasági melléktermékek (mint biomassza) iránti mennyiségi- és minőségi igények folyamatosan növekednek. Ennek egyik oka, hogy a biomasszából előállított energia egyre nagyobb szerepet kaphat a megújuló energiatermelésben.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.