A fa-biomassza erőművek a hő és az elektromosság mellett bioszenet is termelnek nyersanyagként, és jó esetben még szén-dioxid-negatív módon is működnek.
Az állatvédelmi törvény változásai és a klímavédelemhez való nagyobb hozzájárulás szándéka késztette Margitot és Ilg Tobiast arra, hogy alternatív üzleti területeken gondolkodjanak. Végül az ausztriai, dornbirni házaspár 2000-ben tejelő szarvasmarhákról megújuló energiatermelésre alakította át gazdaságát.
Innovatív, regionális energiaszolgáltatóként fenntartható és költséghatékony alternatívát akarnak kínálni az olaj-, gáz- és atomenergia helyett.
Speciális eljárás
Az Ilg energiafarm 5000 környékbeli lakost zöld árammal (6 millió kWh/év), 400 magán-, állami és kereskedelmi ingatlant pedig hővel (23 millió kWh/év). A helyi fűtési hálózat jelenleg 25 km-es távolságot fed le.
A klasszikus biogáz, faapríték, szélenergia és napenergia mellett az áramot közvetlenül fából is előállítják a tiroli Syncraft cég speciális eljárásával. Ezáltal bioszén is keletkezik, amely a jövőben jelentősen hozzájárulhat a klímavédelemhez.
A bioszenet jelenleg alig használják
„A jövőben a fosszilis tüzelőanyagokat regionálisan előállított nyersanyagokkal helyettesíthetik. Ahhoz, hogy ez megérje, nem elég csak a világpiacról származó fát égetni. A holisztikus szemléletre feltétlenül szükség van” – magyarázza Ulrich Grauvogel, aki a rendszerintegrációjáért és a megfelelő értékáram-elemzésekért felelős a Syncraft erőműgyártónál.
A regionalitás és az önellátás jelenleg nemcsak a veteményesben, hanem az iparban is virágzik: aki teheti, az energetikailag zöldülni, a világpiactól függetlenebbé válni próbál.
Hő és bioszén előállítása biomassza erőművekben
A biomassza erőmű segítségével a gazdálkodók termelőként szinte új piacra léphetnek be. Az elektromosság mellett elsősorban hőt és bioszenet termelhetnek. Ez a jövőben bizonyos területeken helyettesítheti a fosszilis nyersanyagokat, például a kőszenet a kémiai folyamatokban, de klímabarátabbá teheti a betont vagy az aszfaltot, és ismét termékenyebbé teheti a kimerült talajokat.
Segédanyagként is használják komposztálásnál vagy biogázüzemekben. Ha a biomasszát egyszerűen elégetnék, a hőtermelési folyamat a jelenlegi definíció szerint csak klímasemleges lenne. Az égés során a légkörbe kerülő szén-dioxidot ismét ugyanekkora mennyiségben kötik meg a növekvő fák.
Klímapozitív
Ha a kombinált hő- és villamosenergia-termelés mellett a bioszén is szóba kerül, akkor klímapozitívvá is válhat az egyenleg: a biomasszában lévő szén egy része a folyamat során nem szén-dioxiddá, hanem szénné alakul.
Természetesen ezt nem szabad elégetni vagy más módon vegyileg átalakítani, különben ismét szén-dioxid keletkezne – számolt be a technológiai megoldásról a német agrarheute mezőgazdasági szaklap. Ha klímapozitív hatást szeretnénk elérni, a szenet hosszú távon meg kell kötni, például adalékanyagként betonban vagy a szántóföldben.
(Kép: Pixabay)