24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Megújuló energia

Egymilliárd fa elültetésére vállalkozott egy globális projekt 

Agrofórum Online  

Valószínűleg mindenki hallott már valamit az „Egymilliárd fa” ültetéséről. De vajon mikor indult ez a program és ki vesz benne részt? Hol tart a projekt és mit tudunk róla?

Az „Egymilliárd fa ültetése” kezdeményezés egy 2014-ben indult globális projekt, melynek célja egymilliárd fa elültetése világszerte a klímaváltozás megfékezése és az erdők megőrzése érdekében. A projekt szervezői az elmúlt 9 évben, a világ több mint 80 országában 92,7 millió fát ültetett el, és ez a szám idén már meghaladta a 100 milliót! 

A nemes kezdeményezésben hazánk is rész veszt, méghozzá számos erdőtelepítési és környezetvédelmi akcióval. Hogy miért fontos mindez? Mivel az erdők kulcsfontosságú szerepet töltenek be a szén-dioxid megkötésében, a biodiverzitás megőrzésében, a levegő és víz megtisztításában, valamint a gazdasági és kulturális életben.

Az „Egymilliárd fa ültetése” projekt ezáltal nem csupán környezetvédelmi célokat szolgál, hanem közösségépítő és oktató jelleggel is bír. Világszerte a résztvevő országok kormányai, környezetvédelmi és civil szervezetei mellett nagynevű vállalatok, hírességek és önkéntesek tömegei támogatják az ügyet, amely hozzájárulhat a fenntartható jövőhöz, az erdők védelméhez, és remélhetőleg az éghajlatváltozás enyhítéséhez, valamint a természeti környezet megőrzéséhez. 

Az egymilliárd fa ültetése rendkívül fontos az alábbi okok miatt:

  • Klímaváltozás elleni védelem: Az erdők kulcsfontosságúak a klímaváltozás elleni küzdelemben, mivel a fák szén-dioxidot kötnek meg és oxigént termelnek. Ezzel hozzájárulnak a légköri szén-dioxid szint csökkentéséhez, ami lassítja a globális felmelegedést.
  • Biodiverzitás megőrzése: Az erdők otthont nyújtanak számos növény- és állatfajnak. Az erdők kipusztítása súlyosan veszélyeztetheti a természetes ökoszisztémákat és az élővilágot.
  • A levegő és víz megtisztítása: Az erdők segítenek a levegő megtisztításában, de a talajvédelem és a vízfolyások szabályozása szempontjából is, ami hozzájárul az árvizek és aszályok hatásainak csökkentéséhez.
  • Táplálék- és erőforrás: Az erdők a táplálékok, gyógynövények, faanyagok, gyümölcsök és más hasznos termékek gazdag forrásai. Ezek az erőforrások az emberi élet fenntartásához és a gazdasági fejlődéshez egyaránt szükségesek.
  • Kulturális és rekreációs helyszínek: Az erdők nemcsak egyedülálló természeti kincsek, hanem fontos kulturális és rekreációs területek is, hiszen lehetőséget nyújtanak a kikapcsolódásra, túrázásra, vadászatra és más szabadidős tevékenységekre.
  • Helyi közösségek otthona: Számtalan közösség él az erdőkben vagy azok közelében, így ezek az erdők lakó- és munkahelyet biztosítanak a helyi gazdaságoknak is. 

Az egymilliárd fa ültetése projekt arra ösztönzi az embereket, a közösségeket, a kormányokat és a vállalatokat, hogy cselekedjenek az erdők megőrzése és a klímaváltozás elleni harc érdekében. Minden egyes elültetett fa hozzájárul egy fenntarthatóbb jövőhöz és szebb hellyé teheti a világunkat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Természetalapú megoldások (NBS-Nature-based solutions) a települések életében

2023. augusztus 15. 05:40

A városokra általánosságban jellemző, hogy nincs elegendő zöldfelület, bár e tekintetben már javuló tendencia figyelhető meg, főleg az új szabadterek kialakítása kapcsán.

Klímaváltozás okozta hatások a növénytermesztésben – megoldási utak

2022. február 3. 09:12

A BIOFIL Klíma talajoltó baktérium készítmény a legújabb innováció a mikrobiológiai talajoltó termékek körében. A terméket speciálisan a klímaváltozás szélsőséges hatásainak a talajban okozott kártételének mérséklésére fejlesztették ki. A termék 2021-ben került piacra, és mind a hazai mind a külföldi piacokon egyedülálló ilyen képességű, elő baktérium sejteket tartalmazó talajoltóanyag. Az első szántóföldi eredmények rendkívül biztatók. Ezért vettük fókusz alá a klímaváltozást szakmai kerekasztal keretében az AGROmashEXPO rendezvényén.

Kevesebb mint két hét alatt hullik le az éves csapadékmennyiség fele

2018. november 30. 07:33

A szakemberek szerint az áradások és az azokkal járó károk növekedni fognak. Mindennek komoly kihatásai lesznek a vízgazdálkodásra, a várostervezésre és a sürgősségi segélyszolgálatokra, valamint a mezőgazdaságra is, amely jóval produktívabb akkor, amikor az eső nagyjából egyenlően oszlik el a termesztési időszakban.

Papíreperfa, császárfa és más külhoni fák a kertben

2022. augusztus 29. 05:37

Változik az időjárás, igen nagyok a szélsőségek, új növényfajok jelennek meg és egyre több tud inváziós fajként is viselkedni, ami miatt megfontolandó a telepítésük.