Egy brit agrotechnikai cég úttörő szerepet játszik a „baktériumakkumulátorok” kifejlesztésében. Ezeka fejlesztők reményei szerint a jövőben lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy a talaj állapotáról pontos adatokat gyűjtsenek a talaj által működtetett számítástechnikai eszközökkel.
A rendszert csak telepíteni kell, további támogatásra vagy energiaellátásra nincs szükség, mivel az akkumulátorok a talajmikrobákban zajló bio-elektrokémiai folyamatok révén veszik fel az energiát. Ezeket az elektronokat olcsó elektródák segítségével „gyűjtik be”.
A tervek szerint az energiát olyan érzékelők és számítógépek működtetésére lehet felhasználni, amelyek segítségével a gazdák nyomon követhetik a nedvességtartalmat és más kulcsfontosságú mutatókat a terméshozam maximalizálása érdekében.
A cég neve Bactery, és a baktériumokkal működő akkumulátorai a „talaj táplálta mikrobiális üzemanyagcellákra” (SMFC) épülnek, amelyeket 2019-ben fejlesztettek ki egy brazíliai vízszűrő rendszer működtetésére. Az utóbbi években továbbfejlesztették a konstrukciót, lehetővé téve, hogy az ténylegesen „stimulálja” a bakteriális folyamatokat és maximalizálja az energiagyűjtést.
Egyszer és mindenkorra rendelkezésre áll az energia
A talajadatok gyűjtésére szolgáló jelenlegi eszközök gyakorlati használata nem mindig oldható meg egyszerűen a gazdaságokban. Az érzékelőknek és az internetre csatlakoztatott eszközöknek áramra van szükségük, ez egyértelmű. Ehhez vagy akkumulátorokat kell használni, amelyeket újratölteni és cserélni kell, vagy generátort, amely üzemanyagot fogyaszt, vagy napelemeket, ami bizonyos gazdaságok számára az év sötétebb időszakaiban nem biztos, hogy megvalósítható. A Bactery talajjal működő akkumulátorai mindössze 29 dollárba kerülnek, és nem igényelnek karbantartást.
A gazdálkodók egyre több adatot használnak a döntéseik meghozatalához. A talajakkumulátor segíti ezt a folyamatot azzal, hogy állandó, megbízható, olcsó és kis karbantartásigényű energiaforrást biztosít az érzékelők működtetéséhez.
Fotó: Pixabay