Megújuló energia

Segítségért kiáltó fák

Agrofórum Online

A franciaországi INRA kutatói laboratóriumi körülmények között rögzítették a szomjazó fa által kibocsátott ultrahangot.

Vízhiány hatására a fákban egy olyan folyamat indul el, melyet hangjelenség kísér. A franciaországi INRA (francia nemzeti mezőgazdasági kutatóintézet) kutatói laboratóriumi körülmények között rögzítették a szomjazó fa által kibocsátott ultrahangot.

Az erdeifenyő (Pinus sylvestris) xilém részéből hosszmetszetet készítettek, melyen a vízszállító csövek működés közben tanulmányozhatók voltak. Átlátszó hidrogélbe ágyazva (természetes körülményeket modellezve) mikroszkóp alatt vizsgálták e tracheákat, miközben a szárazság-stresszt a hidrogél víztartalmának csökkentésével hozták létre. Az élő növényi szövet optikai megfigyelésével (buborékok képződése) egyidejűleg az ultrahang kibocsátását is rögzítették.

A farész (xilém) szállító elemeiben zajlik a víz és a benne oldott tápanyag mozgása a növényben talajból a lombkorona irányába. A növényen átáramló vízoszlopot a párologtatás okozta szívóhatás tartja mozgásban. A folyadékoszlopot a vízmolekulák közötti kölcsönhatás tartja egyben.

Az akusztikus jelenség hátterében az áll, hogy szárazság okozta stresszhelyzetben a fák xilém részében megszakad a vízoszlop folytonossága, buborék, azaz embólia keletkezik. A folyadékoszlop megszakadásakor felszabaduló energia alakul át ilyenkor hanghullámmá.

A fák ultrahang-kibocsátásának mérése egy olyan roncsolásmentes vizsgálati módszerré fejleszthető, melynek segítségével felismerhetővé válhat, hogy mely növények szenvednek a vízhiánytól. A téma részletei a http://rsif.royalsocietypublishing.org/ címen érhetők el.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Látott már 50 000 tonna kukoricát egyetlen silóban?

2024. október 27. 16:10

A silókukoricát 1300 hektáros területről takarították be, és egy biogázüzemben szolgál majd alapanyagként. Nehéz elképzelni, nézze inkább meg!

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

2024. október 2. 13:10

Az energiaforrás lehetővé teszi, hogy hálózattól függetlenül lehessen érzékelőket és kisebb számítógépeket működtetni.

A műemléki épületeket is elcsúfíthatják napelemekkel Németországban

2024. szeptember 29. 14:10

A műemlékvédelem csak kivételes esetekben és különleges körülmények miatt élvez elsőbbséget a megújuló energiákkal szemben.

Mintegy 14 milliárd forint kárenyhítő juttatást fizetnek a termelőknek

2020. március 19. 08:02

A gazdálkodóknak a 2019-es kárenyhítési évben is számos elemi káreseménnyel kellett megküzdeniük, amelynek következményeként több mint 16.000 termelői kárbejelentés érkezett közel 300.000 hektárra.

Megjelentek az aszály miatti hitelmoratórium és kárkifizetés szabályai

2022. augusztus 9. 12:22

Közzétették azokat a rendeleteket, amelyek szabályozzák az aszály miatti új hitelmoratóriumot, valamint a biztosítók aszálykár miatt speciális kifizetéseit.

Hogyan védhetjük meg a talajt az aszálytól?

2022. július 20. 05:37

A melioráció az aszálykárok kivédésének egyik leghatékonyabb eszköze. Komplex tevékenység, amellyel a talajok termőképességének megóvása, illetve javítása biztosítható.

Az évszázad legrosszabb kukoricatermésére számítanak a franciák

2022. szeptember 1. 11:47

A kukorica esetében a közelgő francia betakarítás „katasztrófálisnak” tűnik, és a 21. század eddigi legkisebb mennyiségét, 10,8 millió tonnát jósolnak.