Megújuló energia

Segítségért kiáltó fák

Agrofórum Online

A franciaországi INRA kutatói laboratóriumi körülmények között rögzítették a szomjazó fa által kibocsátott ultrahangot.

Vízhiány hatására a fákban egy olyan folyamat indul el, melyet hangjelenség kísér. A franciaországi INRA (francia nemzeti mezőgazdasági kutatóintézet) kutatói laboratóriumi körülmények között rögzítették a szomjazó fa által kibocsátott ultrahangot.

Az erdeifenyő (Pinus sylvestris) xilém részéből hosszmetszetet készítettek, melyen a vízszállító csövek működés közben tanulmányozhatók voltak. Átlátszó hidrogélbe ágyazva (természetes körülményeket modellezve) mikroszkóp alatt vizsgálták e tracheákat, miközben a szárazság-stresszt a hidrogél víztartalmának csökkentésével hozták létre. Az élő növényi szövet optikai megfigyelésével (buborékok képződése) egyidejűleg az ultrahang kibocsátását is rögzítették.

A farész (xilém) szállító elemeiben zajlik a víz és a benne oldott tápanyag mozgása a növényben talajból a lombkorona irányába. A növényen átáramló vízoszlopot a párologtatás okozta szívóhatás tartja mozgásban. A folyadékoszlopot a vízmolekulák közötti kölcsönhatás tartja egyben.

Az akusztikus jelenség hátterében az áll, hogy szárazság okozta stresszhelyzetben a fák xilém részében megszakad a vízoszlop folytonossága, buborék, azaz embólia keletkezik. A folyadékoszlop megszakadásakor felszabaduló energia alakul át ilyenkor hanghullámmá.

A fák ultrahang-kibocsátásának mérése egy olyan roncsolásmentes vizsgálati módszerré fejleszthető, melynek segítségével felismerhetővé válhat, hogy mely növények szenvednek a vízhiánytól. A téma részletei a http://rsif.royalsocietypublishing.org/ címen érhetők el.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Agrárminisztérium: érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni

2023. március 15. 12:16

A mezőgazdaságot sújtó, szélsőségesebbé vált időjárás miatt érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni a termelést nehezítő kockázatok kezelésére, amelyhez az idei esztendőben is az egységes kérelem keretében igényelhetnek a gazdálkodók támogatást.

Új magyar módszer az aszály előrejelzésére

2024. február 9. 13:40

A mezőgazdasági és hidrológiai aszálytrendek megfigyelésén, valamint monitorozó- és előrejelző rendszer kidolgozásán dolgoznak a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság kutatói.

Az összes gabona termésbecslését csökkentették az EU-ban

2022. július 18. 07:33

Az EU búzatermését 123,3 millió tonnára várják, ami alacsonyabb a júniusban prognosztizált 124,4 millió tonnánál.